Home / Beyaz Eşya / Fırın Termostat Onarımı
Fırın Termostat Onarımı

Fırın Termostat Onarımı

Fırın Termostat Onarımı Fırın eşit şekilde ısıtılmaz ise veya hiç ısınmazsa, fırın termostatı arızalı olabilir. İlk olarak, fırın sıcaklığının kontrol ayarından ne kadar uzakta olduğunu belirleyin. Bunu yapmak için, fırının içindeki bir orta rafa fırın termometresi koyun ve termostat 300 ila 400 derece aralığında olacak şekilde fırını yaklaşık 20 dakika açık konuma getirin. Fırın termometresi fırın kontrol ayarından 25 derece veya daha fazla veya daha yüksek okumaktadır, termostat yeniden kalibre edilmelidir.

Fırın Termostatı Nasıl Onarılır?

Fırın termostatını nasıl onarıldığını aşağıda ki makaleden okuyabilirsiniz.

Termostatın kalibrasyonunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:
Kontrol panelindeki termostat düğmesini çekin. Düğmenin arkasında yuvarlak, çentikli bir plaka bulunan iki vida bulunmaktadır. Bu vidaları gevşetin, ancak çıkarmayın.

Bir tornavida ile plakayı saat yönünün tersine çevirerek çentikli plakadaki çentik ayarını değiştirin; Her dönüşün sekizde biri için fırın sıcaklığı Yaklaşık 25 derece kadar yükseliyor. Isıyı düşürmek için, plakayı saat yönünde çevirin.

Bazı termostatlar kontrol düğmesi mahfazası muhafazasının içindeki bir vidayla döndürülerek ayarlanabilir. Bunu yapmak için, düğmeyi kaldırın ve tornavida bıçağı bir vida yuvasına geçecek şekilde milin içine bir tornavida koyun. Sıcaklığı yaklaşık 25 dereceye yükseltmek için tornavidayı saat yönünün tersine yaklaşık sekizde bir çevirin.

Arızalı bir termostatı test etmek için:
Termostatı RX1 ölçeğine ayarlanmış bir VOM ile test edin. Termostat doğrudan ısı kontrol eden kontrol düğmesinin arkasında bulunur. Termostata erişmek için arka paneli kontrol panelinden çıkarın.

Bir elektrik kablosunu termostatın bir terminalinden sökün ve VOM’daki bir probu her termostat terminaline bağlayın. Termostat çalışıyorsa, sayaç sıfırlanır. İğne daha yüksek bir okumaya atlarsa, termostat arızalı ve değiştirilmesi gerekiyor.

Gerekirse, termostatı aynı tipte yeni bir termostatla değiştirin.

Termostatı değiştirmeniz gerekiyorsa aşağıdaki yönergeleri izleyin:

Terminal tellerini termostata bağlayın ve kontrol düğmesini çekin.

Tespit vidalarını sökün. Bazı aralıklarda, termostattan fırına doğru giden bir tel var. Bu tel, termostatı kontrol eden bir algılama ampulü işletir. Algılama ampulü genellikle bir braket tarafından tutulur; ampulü çıkarmak için bu dirseği sökün. Daha sonra tel, ampul ve termostat dikkatle dışarı kayar.

Yeni termostatı ters yönde kullanarak takın.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi