Home / İpuçları / Fırın kapağının menteşesi nasıl değiştirilir ?

Fırın kapağının menteşesi nasıl değiştirilir ?

Fırın kapağı menteşesi değiştirme

 • Fırın kapağını çıkarın 
 • Diskleri kaldır 
 • Menteşeleri çıkarın 
 • Yeni menteşeleri takın 
 • Diskleri değiştirin 
 • Kapıyı tekrar takın

Fırın kapı menteşesi: çok kullanılan bir eleman!

Diyelim ki fırını beş yıldır geçirdiniz ve ortalama olarak haftada beş kez kullanıyorsunuz. Bu, bin üç yüz kez açtığınız ve kavurma ve pişirme sırasında küçük gözetleme deliklerini saymadan sık sık kapattığınız anlamına gelir. Ayrıca, modern kapılar oldukça ağırdır, çünkü bunlar genellikle birkaç diskle donatılmıştır.

Fırın kapağının menteşesi nasıl değiştirilir ?

Soba, çocuklar için daha iyi yalıtılmış ve daha güvenlidir (soğuk kapı sistemi). Buna ek olarak, eğer hızlı gitmeniz gerekiyorsa (ve ellerinize büyük, ağır bir fırın kabı tutuyorsanız), kapıyı yavaşça açmak için zamanınız yoktur. Ve kapının üzerinde sıcak bir kalıbın köşesini hiç desteklememiş olanlarınız pot tutacağını kavramak için ilk taşı düzgün bir şekilde fırlatırlar …

Kısacası, bu mümkün menteşelerin belirli bir kullanım süresinden sonra bükülmesi veya yıpranması. Kapı tamamen kapanır ya da hiç kapanmaz ve ısı kaybına neden olur. Menteşeleri değiştirme zamanı!

Fırın kapağının kusurlu menteşeleri nasıl değiştirilir?

 •  Fırın kapağını çıkarın

güvenlik Uyarısı Her şeyden önce, herhangi bir diğer müdahalenin yanı sıra güvenliğiniz için sobayı şebekeden ayırın ve ellerinizi eldivenlerle koruyun.

Daha sonra fırın kapağını tamamen açınız. Menteşeler, kapağın alt kenarının yan tarafına bağlanan küçük metal parçalardır. Onlara yakından bakın: her ikisi de küçük bir kol veya hareketli bir sekme ile donatılmıştır. İki kolu elle veya bir tornavidayla kaldırın ve dışarı doğru katlayın. Ardından kapıyı tekrar kapatın, fakat tamamen değil, ancak yaklaşık 60 dereceye kadar veya biraz direnç hissedene kadar. Ardından kapıyı yanlarından tut ve çek. Kapıyı, üzerine havlu bıraktığınız bir tezgah üzerine yerleştirin.

 • Diskleri kaldır

Kapı modeline bağlı olarak, fırınınızın çeşitli bölmeleri, gevşetmeniz veya bölmeyi serbest bırakmak için hareket ettirmeniz gereken vida veya cıvatalarla sabitlenir. Bölmeleri birer birer sökün ve daha sonra monte edileceği sırayı ve yönü not edin. Kırılmayı ve çizilmeleri önlemek için kumaş kaplı masanın üzerine dikkatlice yerleştirin.

 • Menteşeleri çıkarın

Şimdi menteşeleri sökebilir ve braketlerinden çıkartabilirsiniz. Nasıl düzenlendiklerine dikkat edin. Gerekirse, düzenlemenin bir resmini çekin. Bu menteşeler genellikle yaylı metal pimin bir tür (bu bölüm kapısına sabitlenmiş), fırının kapı çerçevesi içine yerleştirilen bir ince, hareketli parçanın ve yükseltilmiş küçük manivelasından oluşur.

 • Yeni menteşeleri takın

Tabii ki, her bir fırının menteşeleri farklı olduğundan, uygun menteşeleri fırınınızın modeline uyması için uygun menteşeleri sipariş ettiniz. Şimdi yeni menteşeleri eski gibi yerleştirin, sabitleme vidalarını tornavida ile sıkın.

Pratik ipuçlarıYeni menteşelerinizin ömrünü uzatmak için, fırın kapağını dikkatli bir şekilde açmayı ve üzerine hiçbir şey koymadığınızdan emin olun! Bu sizin için çok tehlikelidir (yanma tehlikesi) ve fırın kapınız bunu takdir etmez …

 • Diskleri değiştirin

Şimdi diskleri arka arkaya koymalısın. Her şeyden önce, parantezleri vidalamayı veya cıvataları geri itmeyi unutmayın. Şimdi her şey iyi bağlanmış mı? Şimdi sadece fırın kapağını kurmalısın.

 • Kapıyı tekrar takın

Kapınızı tekrar takmak için, yanlardan sıkıca tutun (asla tutamaktan tutun, böyle bir ağırlığa dayanamaz). Sobaya hafifçe tutun ve menteşeleri ilgili açıklıklara yerleştirin. Kapıyı tutmaya devam ederken, açık konuma getirin ve şimdi geri çıkarma sırasında fırına doğru kaldırdığınız iki küçük kilitleme kolunu katlayın.

Ve bu konuda, yepyeni menteşeler işlerini yapmaya hazır! Böyle bir küçük şey için tüm fırını değiştirmek zorunda acımasız olmaz mıydı?

Dikkatinizi Çekebilir

Kapatırken Neden Dondurucu Kapısı Açılıyor ?

Buzdolabı Kapısını Kapatırken Neden Dondurucu Kapısı Açılıyor ? Birçok ev sahibinin yüz yüze gelmesi gereken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi