Home / Beyaz Eşya / Fırın Fanı Sürekli Çalışıyor
Fırın Fanı Sürekli Çalışıyor

Fırın Fanı Sürekli Çalışıyor

Fırın Fanı Sürekli Çalışıyor soğutma sembolü için aşağıda listelenen parçalar veya koşullar, muhtemelen en az olasılıkla ortaya çıkması için sipariş verilir.

Sürekli Çalışan Fırın Fanı Nasıl Tamir Edilir?

Ana Paneli İnceleyin

Fırın kontrol paneli, kullanıcı ayarlarına ve sensör girişine göre fırında pişirme, kızartma ve fan devrelerini kontrol eden rölelere sahiptir. Bu röleler den biri kestiyse, kontrol panosu fırın fanına sürekli voltaj gönderebilir. Ancak, bu durum nadiren geçerli. Kontrol kartını değiştirmeden önce, önce fırın termostatlarını kontrol edin. Bir fırın termostatı arızalanırsa fırın fanının sürekli çalışmasına neden olabilir.

Yüksek Sıcaklık Termostatını Kontrol Edin

Yüksek limitli termostat, fırın ısındığında fırın fanına voltaj gönderir. Yüksek limitli termostat arızalıysa, fırın soğutulduktan sonra fırın fanına voltaj gönderilmesini sağlayabilir. Yüksek limitli termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için termostatın sürekliliğini test etmek için bir multimetre kullanın. Yüksek limitli termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Termostatı Kontrol Edin

Termostat fırın ısınırken voltajı fırın fanına gönderir. Termostat kontakları sıkışırsa, fırın soğutulduktan sonra termostat fırın fanına gerilim göndermeye devam edebilir. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için, termostatı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Termostat herhangi bir sıcaklıkta süreklilik gösteriyorsa, termostatın arızalı olduğunu gösterir. Termostat arızalıysa değiştirin.

Sıcak hava fan vasıtasıyla fırının her yerine eşit ve çabuk bir şekilde yayılır. Bu yöntemle birkaç farklı yiyecek aynı anda farklı raflarda tat ve kokuları birbirine karışmadan pişirilebilir. Eğer fanlı pişirme ile tek yiyecek pişirilecekse en iyi sonucu almak için en alt raf konumu tercih edilmelidir. Bu yöntemde pişirilen yiyeceklerin dışı çıtır, içi daha az pişecektir. Fanlı pişirmede ön ısıtmaya gerek yoktur.

Fırında ısının nasıl dağıldığını, bazı noktalarda düzensiz sıcaklık yayılımı olup olmadığını kolaylıkla test edebilirsiniz, Bunun için fırın tepsisine ekmek dilimlerini yayın. Tepsiyi orta rafa yerleştirin ve 175 derecede birkaç dakika pişirin. Sonra ekmeklerin kızarma durumunu kontrol edin. Eğer fazla kızarmış ekmekler varsa bunların bulunduğu bölge fırının sıcak noktasıdır. Fırında pişirme yaparken mümkünse bu noktaya yiyecekleri koymamaya çalışın veya arasıra çevirerek eşit pişmesini sağlayın.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi