Home / Ev Aletleri / Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler vb. Ile temas eden maddeleri çözünme eğilimindedir. Evinize tedarik edilen su kaynağında arıtılır, ancak kaynağınızdan musluklarınıza iletilirken kontamine olur.

Ev İçin Su Arıtma Cihazı Tavsiye

Evinize su taşıyan boru hattı genellikle yeraltındadır. Zamanla boru hatları aşınır ve çatlaklar gelişir. Birçok alanda su hatları ve kanalizasyon hattı birbirine çok yakındır. Bu nedenle, mikropları ve kirleri çözer ve bulaşırsa, suyla taşınan hastalıklara neden olur. Bu nedenle, suyu tüketmeden önce arıtmak çok önemlidir.

Bugün piyasada bulunan birçok tipte su arıtıcı bulunmaktadır. Her tip su arıtıcı, bazıları sadece zararlı kimyasalları çıkarabilen, ancak mikropları kaldıramayacak bazı ihtiyaçları karşılar, bazıları her ikisini de kaldırabilir, bazıları da elektriği çalıştırırken bazıları manueldir. “Tamamen” tipte bir su arıtma cihazı yoktur. Ayrıca bu temizleyicilerin maliyeti, kullanılan teknolojiye bağlı olarak çok değişir.

Piyasada bulunan su arıtıcıları şunlardır

Mum filtre türü

Mum tipi filtreli su arıtıcıları çok basit bir çalıştırma mekanizmasına sahiptir. Mumun çok küçük gözenekleri vardır. Gözeneklerden daha büyük olan herhangi bir parçacık tıkanır ve temiz tarafa geçemez. Operasyon için elektrik gerektirmez. Ancak olumsuz olan, mikropları bloke etmemesi ve bu nedenle de suyun tüketilmeden önce kaynatılması gerektiğidir. Ayrıca etkin işlemler için mumların sık sık temizlenmesi gerekir.

Aktif karbon filtre tipi

 Bu su arıtma cihazı arıtma işlemi için aktif karbon filtreleri kullanır. Karbon filtreler, klor, böcek ilacı ve kirlilik gibi kimyasalları büyük ölçüde giderebilir. Filtrasyon suyun tadı ve kokusunu değiştirir. İşletme için elektrik gerektirmez. Ancak mikropların sudan çıkarılmasında da çok etkili değildir.

Uv teknoloji tipi

Burada su, suda bulunan mikropların neredeyse% 99’unu öldüren UV ışınlarına maruz kalmaktadır. UV teknolojisi suyun tadı ve kokusunu değiştirmez. Ancak suda çözünen kimyasalları ve kirleri kaldıramaz. Bu nedenle  en iyi su arıtıcıları markaları, UV teknolojisini (mikropları öldürmek için) ve aktif karbon filtrelerini (çözünmüş kimyasalları uzaklaştırmak için) birleştirir. UV su arıtıcıları elektrikle çalışır.

RO (Ters Ozmoz)

Bu en yaygın olarak kullanılan su arıtma yöntemidir, ancak pahalı olanıdır. Mikropları ve çözünmüş kimyasalları sudan ayıran bu tür arıtıcılarda yarı geçirgen bir zar vardır. RO, suyun tadını değiştirir. Ayrıca bazı temel mineralleri sudan uzaklaştırır. Sudaki temel mineralleri tuttuğunu iddia eden belirli RO markaları vardır. Yarı geçirgen zar düzenli bakım ve bakım gerektirir. RO prosesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için “ RO su arıtıcıları nasıl çalışır? ” Konusuna bakın. TDS’de suyun kalitesinin yüksek ve yüksek olduğu alanlarda RO teknolojisi tavsiye edilir.

Evde kurulacak su arıtıcı tipine ilişkin karar, bir alandaki suyun kalitesine bağlı olmalıdır. Bazı bölgeler yumuşak su kaynağına sahiptir ve böylece UV teknolojisi ve aktif karbon filtreli bir su arıtma cihazı yeterli olacaktır.

popüler su arıtma yöntemleri

af ve temiz su, sağlıklı bir yaşam için en önemli bileşenlerden biridir. Her ailede her gün, içme, yemek pişirme ve diğer amaçlar için temiz su gerekmektedir. Özellikle yaz ve yağmur mevsimlerinde ortaya çıkan kolera, ishal vb. Çok sayıda suyla bulaşan hastalık vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre her yıl 3,4 milyondan fazla insan suyla bulaşan hastalıklar yüzünden ölüyor. Bu nedenle içme suyunun temiz ve mikrop içermemesi sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. suyu arıtmak ve içme ve pişirme amacıyla uygun hale getirmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. İşte bunlardan birkaçı:

Kaynamış su

İçmek için kaynar su

Sobada kaynar su, evsel su arıtımının en popüler ve geleneksel yöntemidir. Ancak suyun aşırı derecede kaynaması temel besin maddelerini ortadan kaldırır. Bazı zamanlar saf olmayan parçacıkları çıkarmaz. Kaynamış suyun tadı bile çok iyi değil. Ekonomik olarak, bu süreç çok fazla gaz tüketir. Bu yüzden de pahalı!

Filtrelenmiş su

Hindistan'da su filtreleri

Filtrelenmiş su temiz su olarak kabul edilir. Filtre genellikle kir ve kirleri temizler, ancak zararlı bakterileri ve virüsü mutlaka temizlemeyebilir. Bu zararlı mikroplar mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Su kaynaklarının büyük kısmının atık su atıklarıyla kirlendiği ülkemizde, filtrelerin suları çok sağlıklı bir karar olmayabilir. Ayrıca filtreler sık ​​sık hasar görür ve temizleme yeteneğini zamanla kaybeder ve değiştirilmesi gerekir.

damacana suyu

Hindistan'da su arıtma yöntemleri

Şişelenmiş su veya konteyner suyu olarak da adlandırılan şişelenmiş veya garrafon suyu, ülkemizde çok popüler bir içme suyu kaynağıdır. Ancak, suyun saflığı şüphesiz, bildiğimiz gibi, evimize ulaşmadan önce değiştirilmiş veya yanlış kullanılmış. Ayrıca Garrafone’yi her gün satın almak oldukça pahalı ve ekonomik değil.

RO su

RO su arıtma cihazı

RO sistemi arsenik, nitrat, bakır ve kurşun, bazı organik kimyasallar ve belediye katkı maddesi florür gibi kirletici maddeleri temizler. Ayrıca, kirleri ve mikropları sudan temizler ve içme için uygun hale getirir.

RO sisteminin dezavantajı, ilk olarak kurulumun pahalı olması ve RO servisi ve filtre değişimi gibi düzenli bakım gerektirmesidir. Ancak sağlıklı bir vücut için temiz içme suyunun yararları ve gerekliliği, bu olumsuzlukların üstesinden gelir.

RO suyunun iyiliği konusunda bazı tartışmalar var. Bazı araştırmacılar, RO arıtılmış suyun, sudan kalsiyum ve magnezyum gibi esansiyel mineralleri uzaklaştırdığını söylüyorlar. Bu nedenle RO üreticileri sürekli olarak bu RO arıtılmış suyun aşağı tarafını aşmak için çalışıyorlar. Az sayıda şirket, sadece zararlı kimyasalları ortadan kaldırmakla kalmayıp, aynı zamanda sudaki gerekli minerallerin dengesini de koruyan RO sistemleri ile ortaya çıkmıştır.

Su arıtımının çeşitli kaynakları arasında, RO suyu içme ve pişirme amacıyla hala en güvenli ve en temiz sudır. Ve her gün içtiğiniz suyun iyiliğini korumak için RO sisteminize dikkat etmeyi unutmayın. Get RO hizmetini düzenli olarak yapılması.

Dikkatinizi Çekebilir

Blender nasıl temizlenir harika ipuçları

Blender nasıl temizlenir: harika ipuçları Blender, mutfakta ve evlerde en kullanışlı cihazlardan biridir. Bu cihaz, iyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi