• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Mikrodalga Arızaları Onarım Yardımı Ortalama bir insan bir mikrodalganın nasıl çalıştığını gerçekten anlamıyor, ancak bu sizi mikrodalga fırını nasıl tamir edeceğinizi öğrenmekten alıkoymamalıdır. Onarım Kliniği, onlarca yılını insanların asla hayal edemeyecekleri onarımları yaparak paradan tasarruf etmelerine yardımcı oldu. Şimdi  temel değerlerinden birini somutlaştırarak ailenize örnek olma sırası sizde: kendine güven. Onlara Onarım Kliniğinin sana yardım ettiğini söylemene bile gerek yok.

En Yaygın Mikrodalga Fırın Sorunları

  • Mikrodalga tamir edilir mi?
  • Mikrodalga dönmüyor ne yapmalıyım?
  • Mikrodalga fırın sigortası neden yanar?
  • Içi yanmış mikrodalga nasıl temizlenir?

Model numarasını sorun giderme kılavuzumuza girin ve gerçekten kendi diyebileceğiniz bir mikrodalga onarımına doğru ilk adımı attınız. Şimdi geri dönmek ve dönseydin nasıl hissedeceğini düşünmek için iyi bir neden yok. Semptomlar listemize göz atın ve yakında soruna neyin neden olduğunu ilk etapta anlayacaksınız. Size hangi parçaları satın alacağınızı ve bunları nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

Son olarak, mikrodalga ışığınız var. Mikrodalga ışığı ne zaman açık olduğunu bilmenizi sağlar ve pişirdiğiniz yemeği takip etmenize yardımcı olur. Mikrodalga ışığı söndüğünde, ampulün değiştirilme kolaylığı mikrodalga fırınınızın modeline bağlıdır. Ancak mikrodalga ışığını değiştirmek için kasayı tamamen açmanız gerekebilir. Ampulün iyi olduğunu biliyorsanız, sorun alternatif olarak kontrol panonuzda olabilir.

Mikrodalga fırınınızdaki parçaları nasıl tamir edeceğiniz veya değiştireceğiniz hakkında daha ayrıntılı talimatlar için bugün bizimle iletişime geçin !

Yaygın mikrodalga sorunları ve hataları ve bunların nasıl düzeltilir ?

Mikrodalga fırın, şimdiye kadar tasarlanmış en popüler ev aletlerinden biri olmalıdır. Kullanım kolaylığı ve performans hızı ile modern mutfağın vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu tür cihazlara bağımlılığımızdan dolayı, yaygın mikrodalga problemlerinin üstesinden gelmek için gerekli temel becerileri öğrenmek gerekli hale geliyor .

Bununla birlikte, mikrodalga arızalarının giderilmesi büyük özen ve güvenlik ile yapılmalıdır. Bu fırınlar muhtemelen bugün mutfağınızdaki en ölümcül aletleri temsil ediyor. Bunları yeterli bakım ve güvenlik olmadan kullanmak ölümcül sonuçlar doğurabilir. Çalışma süreleri sırasında mikrodalga, son derece yüksek voltajlar (5000 V) kullanır. Herhangi bir mikrodalga sorununu gidermeye çalışıyorsanız , bu cihazın mikrodalga fırın kapatıldıktan sonra bile şarjlı kalacak bir yüksek voltaj kapasitörüne sahip olduğunu bilmeniz önemlidir. Herhangi bir mikrodalga arızasını gidermeye çalışmadan önce kapasitör boşaltılmalıdır.

Mikrodalga fırının etrafındaki metal kapağın sökülmesi sizi tehlikeli elektrik bağlantılarına maruz bırakabilir. Işınlama potansiyeli olduğundan mikrodalgayı asla kapak olmadan çalıştırmayın ve dalga kılavuzu hasar görürse zararlı emisyonlara maruz kalabilirsiniz. Mikrodalga fırınınız üzerinde çalışırken her zaman maksimum önlemleri alın. Bu tür cihazlarla çalışma konusunda tecrübesizseniz, eğitimli bir servis teknisyeninden servis almak daha güvenli olabilir.

Bir mikrodalga fırını etkileyebilecek çeşitli sorunlar vardır ve bu sorunlardan bazılarını analiz etmek, bu makinelerde sorun gidermenize yardımcı olabilir.

Mikrodalga Çalışmıyor

Mikrodalga ölü görünüyorsa, bu, mikrodalga bileşenleri tarafından aşırı akım kullanılıyorsa yanacak olan Hat Sigortasında bir sorun olduğunu gösterebilir. Bu sigorta kolayca değiştirilebilir olsa da, cihazın aşırı güç çekmesine neden olan başka sorunlar olabilir. Mikrodalganın yüksek voltaj devresinde, özellikle diyot, magnetron, yüksek voltaj kondansatörü veya transformatör gibi bileşenlerle ilgili bir sorun olabilir. Bu duruma neden olabilecek diğer faktörler arasında süreklilik için test edilmesi gereken yanmış bir termal sigorta veya atmış olan Termoprotektör bulunur. (Bu, mikrodalganın aşırı ısınmamasını sağlayan küçük bir bileşendir.) Bazı mikrodalga modelleri, çalışmaya başlamadan önce sistem saatinin ayarlanmasını gerektirebilir.

Mikrodalga Isınmıyor

Çoğu mikrodalga fırında, transformatör tarafından sağlanan A / C güç çıkışını D / C’ye dönüştürmekten sorumlu olan yüksek voltajlı bir diyot bulunur. Bu işlem sırasında voltaj, 5000 voltluk tepe kapasitesine ulaşır. Bu, magnetronun fırın içinde pişirme enerjisini sağlayabilmesi için yeterli güç üretir. Diyottaki bir arıza, magnetrona ulaşan daha düşük bir A / C voltajı ile sonuçlanacaktır ve bu yeterli olmayabilir. Diyot arızasına genellikle gözle görülür bir yanma belirtileri eşlik eder. Diyot etkilenmemiş gibi görünüyorsa, diyotları işleme kapasitesine sahip bir volt-Ohm ölçer yardımıyla test edilebilir.

Çoğu mikrodalga fırında genellikle 3 kapı anahtarı bulunur. Bu anahtarlardan herhangi birindeki bir arıza, mikrodalga fırının açılmamasına ve dolayısıyla ısı üretilmemesine neden olabilir. Bu anahtarlar, bir Ohm ölçer ile süreklilik açısından kontrol edilmelidir.

Mikrodalga fırın temelde yiyeceklerin pişirilmesinden sorumlu olan dalgaları oluşturmak için yüksek bir D / C kullanan Magnetron tüpü tarafından desteklenmektedir. Magnetronun herhangi bir şekilde hasar görmesi, cihazın ısınmasını engelleyecektir. Mikrodalga fırın boşken çalıştırıldıysa, bu magnetronu yakabilirdi. Bu parça tamir edilemez ve değiştirilmesi gerekecek.

Arızalı bir yüksek voltaj kondansatörü, fırının ısınmamasından da sorumlu olabilir. HV kapasitöründeki herhangi bir sorun, tüm yüksek voltaj devresinin işleyişini etkileyecektir. HV kapasitör, yalnızca kapasitans test etme kabiliyetine sahip özel bir VOM ölçer ile test edilebilir. Kapatıldığında bile, HV kondansatörü yaklaşık 3000 volt yük tutabilir. Bu nedenle, testlerinin her zaman yetkili bir servis teknisyenine bırakılması tavsiye edilir.

Bu tür bir soruna yol açabilecek Termoprotektör, Termal sigorta veya Yüksek Gerilim Transformatörü ile ilgili sorunlar da olabilir.

Mikrodalga Kısa Süreli Çalışıyor ve Sonra Duruyor

Çoğu durumda, bu soruna aralıklı olarak başarısız olan arızalı bir kapı anahtarı neden olur. Bu anahtarlar herhangi bir arklanma, aşırı ısınma veya yanma belirtisi açısından incelenmelidir. Süreklilik açısından da kontrol edilmeleri gerekir. Görünür hasar belirtisi gösteren veya kesintili süreklilik gösteren anahtarlar değiştirilmelidir. Bu tür bir sorun, Yüksek Gerilim Trafosunda kesintili bir kısa devre olduğunu da gösterebilir. Devreye giren bir termoprotektör veya arızalı bir termostat, mikrodalganın aralıklı olarak çalışmasına neden olabilir.

Bu sorunların dışında, bu sorun Dokunmatik Panel, kontrol Paneli veya Ana Kontrol Panosu içindeki bazı bileşenlerin hasar gördüğünün bir işareti olabilir.

Mikrodalga Ampulü çalışmıyor

Mikrodalga ampul oldukça kolay yerine genellikle. Sadece uzanın ve ampulü değiştirin. Bu işe yaramazsa, ampul soketinin yanması veya bir tür kablo arızası gibi bir sorun olduğunu gösterir.

Mikrodalga Döner Tabla Dönmüyor

Çoğu durumda, döner tablada hareket eksikliği, döner tabla motorunun yıprandığının veya yandığının bir işaretidir. Bu tür problemler oldukça sık ortaya çıkabilir ve bu parça kolayca değiştirilebilir. Bununla birlikte, motor hala çalışıyorsa, bu, ana kontrol kartında veya Kullanıcı Kontrol ve Ekran Kartında bir arıza olduğunu gösterebilir. Mikrodalga fırının dokunmatik yüzeyinde döner tablayı açıp kapatmaktan sorumlu bir düğme varsa, bu Dokunmatik Panel ve kontrol Panelinde bir sorun olduğunu gösterebilir.

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor

Çoğu durumda, mikrodalga düğmelerinin yanıt vermemesi, dokunmatik yüzeyin veya kontrol panelinin bozuk veya hasarlı olduğunu gösterir. (Dokunmatik yüzeyin aşırı temizlenmesi buna neden olabilir.) Bazı mikrodalga modelleri, dokunmatik yüzey etkinleştirilmeden önce kapının kapatılmasını gerektirir.

Bunun gibi makinelerle ilgili bir başka sorun da, hızlı bir şekilde ‘uyku’ moduna geçme eğiliminde olmalarıdır. Fırını yeniden çalıştırmak için kapıyı bir kez açıp kapatmak yeterli olacaktır. Bu tür durumlardan ‘kafası karışmış’ bir kontrolör de sorumlu olabilir. Sıfırlanmasına izin vermek için cihazı 1-2 dakika fişten çekebilirsiniz.

Mikrodalga Ekran çalışmıyor

Genellikle bu tür bir problem mikrodalga Ekran Kartının çalışmasıyla ilgilidir. Ekrandaki tam bir arıza, ana kartta veya ekran kartında bir sorun olduğunu gösterir. Bununla birlikte, ekranın bir parçası varsa, ekran kartında açıkça bir arıza vardır. Fiziksel olarak kırılmış ve değiştirilmesi gereken bir ekran paneliyle de uğraşıyor olabilirsiniz. Bazen bu tür bir sorun, mikrodalgayı sıfırlayarak çözülebilir. (1-2 dakika kapalı)

Mikrodalga Kendiliğinden Başlıyor

Bu tür bir sorun genellikle hatalı bir triyak veya röleyi gösterir veya denetleyicide bir soruna işaret edebilir. Durumun kendi kendine düzelip düzelmediğini görmek için makineyi sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, güç kaynağıyla ilgili sorunları veya dokunmatik yüzeydeki kusurları gösterebilir.

Mikrodalga Ark Yapıyor (Kıvılcım )

Çalışma sırasında mikrodalga fırında kıvılcımlar oluşursa, bu Waveguide Kapağının arızalı veya kısa devre yaptığını gösterebilir . Sorunu çözüp çözmediğini kontrol etmek için bu kapağı çıkarabilirsiniz. Kıvılcım, mikrodalga boşluğuna zarar verebilir ve hasarlı alanlar onarılmalıdır. Altta yatan konektörlerden herhangi biri yanmış veya erimişse dalga kılavuzu kapağının değiştirilmesi gerekecektir.

Mikrodalga fırının yan duvarları boyunca kıvılcım varsa, bu, yan duvarlar boyunca boyanın yontulmuş olduğunu gösterebilir. Bu tür bir sorun, fırında açıkta kalan metal noktaları mikrodalgaya dayanıklı bir boya ile kapatarak çözülebilir. Bu tip kıvılcım, boyanın aşınmış olduğu ve fırında çıplak metal bıraktığı raf desteklerinin yakınında da görülebilir.

Genel olarak, fırın boşluğu içinde açıkta kalan herhangi bir metalik kenar veya kömürleşmiş yiyecek kalıntısı kıvılcım oluşumuna neden olabilir.

Mikrodalga Kapağı açılmıyor

Fırın kapısı sıkışmışsa ve açılmıyorsa, Açma Kolunun kırılmış olması ve değiştirilmesi gerekmesi olasılığı her türlüdür. Kapının içinde bulunan Kapı Yayında da bir sorun olabilir. Bu yay, kapı kancasına aşağı doğru bir kuvvet uygulamaktan sorumludur.

Bu tür bir sorun, kırık bir kapı mandalının varlığını da gösterebilir. Bu mandal, fırının iç yüzeyine monte edilmiştir ve açıldığında fırın kapağının kapalı kalmasını sağlamak için kapı kancasına geçer. Kırık bir kapı mandalı veya aktüatör, kapının açılmasını önleyecektir.

Ek olarak, Kapı Kancası, Düğme, Düğme Yayı veya Kol Ayar Elemanı ile ilgili sorunlar kapının açılmasını engelleyebilir.

Sorumluluk Reddi: Sağlanan bilgiler yalnızca kılavuz olarak hazırlanmıştır ve atılan adımlar büyük olasılıkla farklı cihaz modellerine göre değişiklik gösterebilir. Büyük onarımlar ve arıza bulma için kalifiye bir mühendis kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara