Çöp Öğütücüsü Arızaları Onarım Yardımı
Çöp Öğütücüsü Arızaları Onarım Yardımı

Çöp Öğütücüsü Arızaları Onarım Yardımı

Çöp Öğütücüsü Arızaları Onarım Yardımı Sızdıran bir çöp öğütücünüz varsa, lavabonun altına bir sünger için ulaşana ve bir su birikintisi hissedene kadar bunu fark etmeyebilirsiniz. İyi haber şu ki, özellikle Onarım Kliniğine geldiğinizden beri, sızıntı yapan bir çöp atma onarımının göründüğü kadar karmaşık olmaması. Ve “yakınımdaki çöp öğütücü onarımı” konusuna bakmanıza gerek yok çünkü çöp öğütücü onarım uzmanı aslında evinizde yaşıyor.

En Yaygın Çöp Öğütücüsü Sorunları

 • Tıkanan çöp öğütücü nasıl açılır?
 • Çöp öğütücü neleri Öğütmez?

Çöp Öğütücüsü Arızaları Onarım Yardımı Onarım Kliniği gibi sızan bir çöp öğütücüsünün nasıl onarılacağını kimse bilmiyor. Sorun giderme sürecimiz kolaydır ve “çöp sızıntısı” gibi yaygın belirtilerin bir listesiyle başlar. Sızıntıya neyin sebep olduğunu ve onarım için hangi parçalara ihtiyacınız olduğunu size göstereceğiz. Model numaranızı parça bulucumuza girin ve parçaları bugün gönderelim. Ekstra yardım için kitaplığımıza göz atın.

Çöp Öğütücüsü Arıza Çözümleri

Çöp Öğütücüsü Arızaları Onarım Yardımı Çöp öğütücüsünde elleri ve kolları kopan kurbanların korku filmi görüntüsü tamamen bir Hollywood icadıdır. Gerçekte, bir çöp öğütücünün içindeki bıçaklar, parlak, jilet gibi keskin kılıçlar değil, oldukça sıkıcı öğütücülerdir. Bu, bir elden çıkarma işleminin hafife alınması gerektiği anlamına gelmez – temel güvenlik önlemlerini uygulamazsanız gerçekten acı verici bir şekilde yaralanmanız mümkündür.

Ancak uymanız gereken gerçekten tek bir kural var: İmha işleminin çıkarıldığını veya devresinin kapatıldığını düşünseniz bile asla elinizi veya parmaklarınızı çöpe atmayın. Bir elden çıkarma işlemi, parmaklarınız açıklıktayken yanlışlıkla açılırsa, olasılık, kanlı ampütasyon değil, çürük parmaklarla sonuçlanmanızdır. Ancak bu hiçbir şekilde gerekli olan bir risk değildir.

Asla bir çöp öğütücüsüne elinizi Sokmayın !

Bu temel kuralı izlerseniz, çöp imhasıyla ilgili en yaygın sorunların teşhis edilmesi ve hemen hemen her zaman düzeltilmesi kolaydır.

Bilinmesi Gereken Çöp Öğütücü Türleri

Toplu besleme ve sürekli dahil olmak üzere birkaç farklı türde çöp imhası vardır. Bertarafı etkinleştirmek için toplu beslemenin kapağı tahliye açıklığının üzerine yerleştirilmelidir. Sürekli, üniteyi açmak ve kapatmak için bir anahtar kullanır. Bertarafı etkinleştirmek için havayı kullanan bir hava anahtarı modeli de vardır. Tüm bu modellerin ortak özelliği, atığı besleyen gücün lavabonun altındaki bir prizden gelmesi gerektiğidir.

Uyarı

Güvenlik için, elden çıkarma gücü varken çalışmayın. Ek olarak, üniteyi prizden çıkardıktan sonra bir voltaj test cihazı kullanarak anahtara giden gücü kontrol etmek her zaman akıllıca olacaktır. Bu, sizi tetiklenmiş veya arızalı bir kesici veya GFCI gibi olası soruna, bir elektrik sorunuysa çok daha hızlı bir şekilde işaret edebilir.

Çöp İmha İşlemi Çalışmıyor

Düğmeyi çevirdiğinizde imha işlemi açılmıyorsa ve motorun uğultu sesini duymuyorsanız, bu, cihazın akım almasını engelleyen bir elektrik sorunu olduğunu gösterir. Sorunu tanımlamak ve düzeltmek için en olası sorunla (ve en kolay çözümle) başlayın ve daha karmaşık olana geçin:

 1. Bertarafın fişe takılı olduğundan emin olun. Bu açık görünebilir, ancak cihaz müşteri hizmetleri temsilcileri, cihazın fişinin takılmamasının açık ara en yaygın sorun kaynağı olduğunu bildirdi.
 2. Takılıysa, ünitenin altında bulunan sıfırlama düğmesine basın. Bu kırmızı düğme yerleşik bir devre kesici işlevini çalıştırır ve sıfırlama düğmesi “açılmışsa”, hafifçe dışarı doğru fırlayacaktır. Sadece geri itmek üniteyi sıfırlayacaktır.
 3. Bertaraf sıfırlama düğmesine basmak işe yaramazsa, devre kesicinin atıp atmadığını görmek için ana servis panelini kontrol edin . Öyleyse, devre kesicinin kolunu sıfırlayın.
 4. Sebep ne sıfırlama düğmesi ne de devre kesici değilse, imha işlemini kontrol eden anahtarla ilgili bir kablolama sorunu olabilir veya çöp atma işleminin kendisi hatalı olabilir.
 5. İlk olarak, imha ünitesine güç veren anahtarı bulun. Duvara yerleştirilmelidir, ancak lavabonun altında olabilir.
 6. Ana servis panelinde, atma devresine güç veren devre kesiciyi kapatın.
 7. Bertarafı kontrol eden anahtarı sökün. Tel bağlantılarını inceleyin. Bazı durumlarda, sorunun nedeni basit bir gevşek bağlantı olabilir ve çözüm, tel bağlantılarını sıkmak kadar basittir.
 8. Kablo bağlantıları güvenliyse, anahtarın kendisi kötü olabilir. Anahtarı değiştirin .

Servis panelinden gücü tekrar açın ve kullanım için atma işlemini kontrol edin.

İmha Sesli Ama Öğütmüyor

Çöp öğütücüsü açılmıyorsa, ancak anahtarı çevirdiğinizde motor bir uğultu sesi çıkarıyorsa, bu iç volanın sıkıştığını gösterir. Genellikle bu, cihazın sıfırlama düğmesinin patlamasına veya devre kesicinin çok hızlı atmasına neden olur. Bu, çok uzun süre devam etmek isteyeceğiniz bir durum değildir, çünkü sıfırlama düğmesi veya devre kesici bir şeyleri kapatmadıkça, atıcının motorunu yakabilir.

Sorun, hemen hemen her zaman, pervane (ler) ile atığın içindeki parçalayıcı halkası arasına yiyecek veya yabancı bir nesnenin takılmasının sonucudur. (  Çeşitli parçaları daha iyi tanımlamak için bir çöp öğütücünün anatomisi hakkında bilgi edinin )

Hatırlatma: Elinizi asla çöp atma hunisine (öğütme odası) koymayın.

 1. Devreyi kontrol eden kesiciyi kapatarak, elektrik servis panelindeki çöp öğütücüsüne giden gücü kapatın. Ayrıca, bertarafı kontrol eden duvar anahtarını kapatın.
 2. Bertaraf ünitesiyle birlikte gelen ofset anahtarını alın ve ünitenin altındaki volan çevirme deliğine yerleştirin. İngiliz anahtarınız yoksa nalburdan çöp öğütücünüzü satan bir tane alabilirsiniz. Büyük bir Allen (altıgen) anahtar da işe yarayabilir.
 3. Anahtar yerleştirildikten sonra, sıkışmış pervaneyi veya volanı çıkarmak için saat yönünde çevirin. Yerinden çıktığında, volanın serbestçe döndüğünü hissedeceksiniz.
 4. Başka bir yaklaşım, sıkışmış volanı serbest bırakmak için bir kaldıraç olarak kullanarak tahliye açıklığından atığa ulaşmak için tahta bir kaşık sapı veya benzeri bir ahşap nesne kullanmaktır. Başarılı olursanız, volanın serbestçe dönmeye başladığını hissedeceksiniz.
 5. İmha işlemine bakmak için bir el feneri kullanın. Sıkışmaya neden olan nesneyi görürseniz (asi et kemikleri ve yemek takımı parçaları yaygın suçlulardır), yabancı nesneyi çıkarmak için pense kullanın.
 6. Volan serbest bırakıldıktan sonra, ana servis panelinden gücü tekrar açın, ancak henüz atma işlemini açmayın.
 7. İmha işlemine geri dönün ve alttaki kırmızı sıfırlama düğmesine basın.

Öğütücü Sızdırıyor

Çöp öğütücünün birçok yerinde çöp imha sızıntıları olabilir. Ortak alanlar, bertarafın lavabonun dibine bağlandığı lavabo flanşı, bulaşık makinesinden bertarafa giden hortum ve atıkları tahliye sisteminden tahliye eden hortumdur.

Lavabo Flanşında Sızıntı

Bir çöp öğütücüsünün sürekli titreşimi, cihazı zamanla lavabo boşaltma açıklığına tutan montaj aparatını gevşetebilir. Bu lavabo montaj flanşı, sızıntı için muhtemel bir yerdir.

 1. Elektrik servis panelinde onu kontrol eden devre kesiciyi kapatarak elden çıkarmak için gücü kapatın.
 2. Lavabonun altındaki atıcı montaj halkasında, üniteyi gevşetmek ve montaj flanşından çıkarmak için atığı sola (alttan saat yönünün tersine) çevirin.
 3. Flanşı lavaboya bağlayan üç montaj cıvatasını sıkın.
 4. Cıvatalar sıkıysa, sızıntı tesisatçının başarısız macunundan kaynaklanıyor olabilir. Cıvataları gevşetin ve lavabo flanşını lavabo yüzeyinin biraz üzerine itin.
 5. Lavabo flanşı ile lavabo arasına bir damla yeni tesisatçı macunu sıkın ve tamamen flanşın etrafından dolayın.
 6. Montaj cıvatalarını alttan tekrar sıkın, lavabo flanşını lavabo yüzeyine sıkıca çekin. Fazla macun dışarı çıktığında fazlalığı silin.
 7. Bertarafı yeniden takın ve servis panelinden gücü tekrar açın.
 8. Lavaboda suyu çalıştırırken sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Bağlantısında Sızıntı

Bulaşık makinesinden çıkan atık suyu çöp öğütücüsüne aktaran kauçuk hortum, aynı zamanda kurşunların sıkça meydana geldiği bir yerdir.

 1. Çöp atıcı üzerindeki bulaşık makinesi girişine bağlı bulaşık makinesi hortumundaki hortum kelepçesini sıkın .
 2. Hortum sızmaya devam ederse hortumu değiştirin.

Boşaltma Borusunda Sızıntı

Başka bir plastik boru, atık suyu bertaraftan lavabo tahliye kapanına yönlendirir ve bu bağlantı parçası conta eskidiğinde sızabilir.

 1. Tahliye borusunu tutan cıvataları kontrol edin ve sıkı olduklarından emin olun.
 2. Bu işe yaramazsa, cıvataları ve boruyu çıkarın ve boru ile bertaraf arasındaki conta contasını değiştirin.
 3. Cıvataları yeniden takın ve sıkın.Bertaraf etmek için biraz musluk suyu akıtın ve kısa bir patlama için düğmeyi hızlıca açıp kapatın. Hızlıca açın ve tekrar kapatın. Bu, volanı döndürmeli ve herhangi bir yerinden çıkmış enkazın kanalizasyona doğru yıkanmasına neden olmalıdır.
 4. İmha işlemi hala açılmıyorsa ve motor ses çıkarmıyorsa, çöp atma işlemi onarımın ötesinde demektir ve değiştirilmesi gerekir.

Öğütücü Yavaş Boşaltıyor

Çöp öğütücüsünün yavaş boşalması bir dizi sorundan kaynaklanabilir, ancak genellikle herhangi bir lavabo tahliyesini yavaşlatabilen aynı türden tıkanmalardan kaynaklanır. Genellikle düzeltme, tahliye kapanı ve tahliye borusunun sökülmesini ve boruları tıkayan yiyecek atığının giderilmesini içerir.

 1. Tahliye borusunu atığa kadar tutan cıvataları çıkarın.
 2. Boşaltma sifonunu ayırın ve sifonu ve boşaltma boşaltma borusunu çıkarın.
 3. Tıkanıklıkları veya engelleri kontrol edin ve bulduklarınızı temizleyin.
 4. Hiçbiri bulunmazsa, tıkanma muhtemelen duvara giden dal tahliye hattında yatmaktadır. Bir ile tıkanıklığı temizleyin lavabo burgu .
 5. Tahliye kapanı yeniden monte edin ve tahliye borusunu çöp öğütücünün yan tarafına yeniden bağlayın.
 6. Suyu akıtın, çöp öğütücüyü açın ve suyun serbestçe akıp akmadığını kontrol edin.

Uyarı

Çöp atma ile birlikte asla kimyasal kanal temizleyicileri kullanmayın. Bu kimyasallar nadiren çalışır ve sizi zehirli kimyasallarla dolu bir lavabo ile bırakır. Ayrıca, bu tür kimyasallar genellikle çöp atma işlemine zarar verir ve üreticinin garantisini geçersiz kılar. 1

Çöp atma işleminizde tıkanma veya yavaş tahliye problemlerini azaltacak hatırlanması gereken (ve kaçınılması gereken bazı kötü uygulamalar) birkaç iyi uygulama vardır.

Yapmayın:

 • Patates kabuklarını öğütün. Kabuklar, öğütüldüğünde patates püresine benzer nişastalı bir macun oluşturur ve bu kesinlikle tahliyenizi tıkar.
 • Kahve telvesi  veya yumurta kabuğunu kullanımınıza koyun  . Borudaki herhangi bir çamura yapışan ve hızla tıkanma oluşturan çok küçük granül atık parçaları oluştururlar.

Yapınız:

 • Düzenli olarak limon kabuğu parçalarını  ve buz küplerini öğüterek kullanımınızı  sürdürün .
 • Her ay birkaç avuç karbonatı yarım bardak sirke ile karıştırarak atıklarınızı işleyerek kokulardan kaçının. Ünite kapalıyken karışımı bertaraf hunisine dökün. Karışım köpürtüldükten sonra akan su ile kanalizasyona doğru durulayın.

2 Yorumlar

 1. Ceyda konukcu

  Faydalı bilgiler ????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.