• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Ticari Güverte ve Konveyör Fırın Hangisi Size Uygun ? Ticari mutfaklarda çok eski bir sorudur: Güverte fırın mı yoksa konveyör fırın mı kullanmalıyım? Tabii ki, bu birçok faktöre bağlıdır. Mutfağınızın işleyişini, servis ettiğiniz yemeğin türünü ve ne kadar hızlı servis ettiğinizi hesaba katmanız gerekir. Her iki seçeneğin de sayısız avantajı vardır, ancak her birinin farklı kategorilerde kendi avantajları vardır. Aşağıda, ticari bir güverte ve konveyör fırını arasında karar verirken göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Ticari Güverte mi Konveyör mü Fırın Hangisi Uygun ?

Güverte Fırını nedir?

Çoğu güverte fırını, pişirmeye klasik bir yaklaşım benimser. Yemek daha fazla zaman alırken, pişirme üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz. İçeride, bir güverte fırını, güvertenin ısıyı yiyeceğe kolayca aktarmasını ve gıdanın eşit şekilde ısınmasını ve kahverengileşmesini sağlamak için metal, taş, tuğla veya seramik karodan yapılabilir. Güverte fırınlarının, yemeklere daha otantik ve hoş bir tat verdiği de bilinmektedir.

Güverte Fırınının Faydaları

Deneyimli şeflerin olduğu bir mutfakta, güverte fırını daha ayarlanabilir ve pişirme işlemi üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Aynı zamanda, konveyörlü fırın kullanımına göre daha geniş çeşitlilikte yemek pişirmenizi sağlar. Bir güverte fırınının daha küçük ayak izi, kalabalık bir mutfakta daha iyi bir seçenek haline getirebilir ve birçok işletme aslında fırınlarını giydirir ve müşterilerin yemek pişirirken görmeleri için onları teşhir eder. Güverte fırınları ayrıca tipik olarak temizlenmesi daha kolaydır ve onarımı daha ucuzdur.

Bazı insanlar güverte fırınlarını sevmez çünkü acele siparişlere ayak uydurmak çok daha zordur. Ek olarak, pişirme seçenekleri nedeniyle, kullanımları daha zor olabilir ve gıda üretiminizi yavaşlatabilecek daha uzun iyileşme süreleri olabilir. Güverte fırını ile yemek pişirmek ayrıca operatör tarafından daha fazla beceri ve neredeyse sürekli fırın eğilimi gerektirir. Güverte fırını kullanırken birden fazla görevi kolayca yapamazsınız.

Pişirmeyi kontrol etmenin avantajları, pişirdiğiniz öğeye dikkat etmek için daha fazla zaman anlamına gelir. Güverte fırınları düzgün bir şekilde yönetildiğinde, bir şef, çoğu zaman aynı anda birkaç farklı ürünü pişirerek, hemen hemen her menü öğesinin ne kadar iyi pişirildiğini belirleyebilir. Günlük olarak devam ederseniz, bir güverte fırınının temiz tutulması kolaydır. Sadece, gece için ayrılmadan önce, meydana geldiğinde silerek ve son bir ovma uygulayarak taş güvertenin enkaz ve yiyeceklerden temizlendiğinden emin olun.

Açık mutfaklarda teşhir pişirme gerektiren uygulamalar için güverte fırınları daha büyük bir ambiyansa sahiptir. Güverte fırınları artık taş, tuğla ve kiremit cepheler, kemerli açıklıklar ve görünür açık alevler ile sunuluyor. Güverte fırınları, müşteriler için büyük bir cazibe sağlayan restoranların merkezi parçası olabilir.

Konveyör Fırın Nedir?

Mutfağınızda daha az deneyimli aşçılarınız varsa ve çok fazla yiyeceği hızlı bir şekilde çıkarmanız gerekiyorsa, konveyör fırın sizin için en iyi seçim olabilir. Çalıştırmak için çok daha az beceri gerektirir ve buna karşılık işçilik maliyetlerini düşürür ve mal sahibine daha büyük, daha ucuz bir işgücü havuzuna erişim sağlar. Sahipler, eğitim süresini kısaltarak ve daha ucuz çalışanları işe alarak paradan tasarruf ettiklerini görüyorlar.

Konveyörlü Fırının Faydaları

Yemek servisi endüstrisinde ciro devam ettiği için, çoğu restoranda doğru kişiyi hızlı bir şekilde eğitmek zor olmaya devam ediyor. Bir konveyör fırını kullanmak için çok fazla eğitim olmadığından, yiyecekleri hızlı bir şekilde ve müşterilerinize daha hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken, gıda ürününüzü fırın konveyör bandının önüne koymak ve bant, gıdayı pişirmek için fırının içinde hareket ettirir. Bu, yemeği daha kolay ve kendi kendine yeterli hale getirdiğinden, daha kısa sürede çok fazla yiyecek üretmenizi sağlar, çünkü yemek pişirirken başka bir şey yapmak için yiyecek koyabilir ve uzaklaşabilirsiniz.

Yemek piştikten sonra fırının diğer tarafında sizi bekliyor. Sınırlı menüler ile yüksek hacimli işlemlerde bu kullanım kolaylığı, her seferinde tutarlı bir ürünle yemeğin zamanında ve bütçeye uygun şekilde alınmasına yardımcı olur.

Artık her fırının avantajları ve sınırlamaları hakkında daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, hangisinin en iyi çalıştığına karar vermek artık size kalmış!

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687