Home / Bilişim / En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Teknoloji geliştikçe ihtiyaçlar artıyor, programlama dili kullanımı çeşitleniyor. İşte günümüzde ve gelecekte etkisi olan, adından daha çok söz ettirecek şahane programla dilleri. Teknoloji gelişiyor ve değişiyor. Bu nedenle farklı farklı cihazlar, farklı farklı programlama dilleri çıkıyor. Hepsinin temelde mantığı aynı olsa da, programlama dilleri; ortaya çıkan ihtiyaçlara göre farklılaşıyor. İşte günümüzdeki dijital dünyanın problemlerini çözmekte olan ve gittikçe popülerleşen programlama dilleri.

En Çok Tercih Edilen Programlama Dilleri

JAVAJAVA

1990’lardan beri var olan bir bilgisayar programlama dilidir. Açık kaynak olma dili olmasından dolayı, herkesin özgürce kullanabileceği anlamına gelir. Şu anda Oracle Corporation tarafından sahibi ve bakımı yapılmaktadır. Java, herhangi bir cihazda çalışabilen bir dil olacak şekilde tasarlanmıştır; bunun sonucu olarak bu dil bilgisayarlar, birinci sınıf telefonlar ve hatta akıllı TV’ler için yazılım geliştirme için kullanılmaktadır.

Neden öğrenilmelidir: Java en çok talep gören programlama dillerden biridir. Büyük ve küçük işletmeler, bu dilde yazılmış uygulamalarla desteklenmektedir. Bu, yenilikçi bir ticari yazılım türü fikriniz varsa, Java muhtemelen sizin için en iyi dildir demektir. Aynı şey, yeni bir Android uygulaması için harika bir fikriniz varsa da bu durum geçerlidir. Çünkü Java, Android geliştiricileri arasında tercih edilen dildir.

Uygulamaları ve örnekleri: Angry Birds, Temple Run ve Candy Crush Saga gibi en popüler Android uygulamalarının çoğu Java ile yazılmıştır. Aynı durum, havayollarının, devlet kurumlarının ve Fortune 500 şirketlerinin her gün kullandığı özel işletme yazılımlarının çoğu için de geçerlidir.

CC

Programlama ile uğraşan birçok kişi C‘yi bütün modern dillerin dedesi olarak görüyorlar. Bu durum 2 nedenden kaynaklıdır. Birincisi, bilgisayarların tüm oda büyüklüğünde olduğu 1970 yıllarda geliştirilmesi. İkincisi, günümüzde Java, C ++ ve Python gibi dillerin çoğu doğrudan C’nin etkisinde kalmaktadır. C yaşına rağmen hala yoğun bir şekilde kullanılmaktadır ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda da bu yoğun kullanımı kalıcı olacaktır.

Neden öğrenilmelidir: En iyi bilgisayar programcıları birden fazla biliyorlardır. Birden fazla dil öğrenmeyi düşünüyorsanız, C’ye bakmak iyi bir fikirdir. C’den başlamak bazıları için oldukça ivmeli bir şekilde artan öğrenme eğrisi sağlar. C öğrendikten sonra Objective C, C++, PHP ve daha birçok modern dili seçmek çok daha kolay olacaktır.

Uygulamaları ve örnekleri: Şimdiye kadar fark etmiş olduğunuz gibi, C oldukça güçlü bir dildir, bu şekilde tasarlanmıştır. C’nin gücü sayesinde, yazılımınız üzerinde mutlak kontrole ihtiyaç duyduğunuzda mükemmel bir dildir. Bu yüzden Windows, OSX ve Linux gibi bugünün en popüler işletim sistemlerinin omurgası budur. Hemen hemen tüm bilgisayarlaştırılmış cihazların tamamı veya bir kısmı C’de yazılmıştır. Mikrodalgalar, uzaktan kumandalar ve hesap makinesinden veritabanlarına ve uzay mekiği kontrollerine kadar birçok alanda C dilinin kullanımı mevcuttur.

C++C++

Tüm amaçlar için C++,  C’den daha fazla özelliğe sahiptir. Bu teknolojilerin her ikisi de genel amaçlı diller olarak kabul edilirken, C genellikle işletim sistemleri gibi “makineye yakın” yazılımlar için kullanılırken, C ++ genellikle muhasebe yazılımı veya video oyun motorları gibi daha üst düzey uygulamalar için kullanılmaktadır.

Neden öğrenilmelidir: Web tarayıcıları, bilgisayar grafik sürücüleri ve finansal ticaret algoritmaları gibi büyük yazılım projeleri için C++ genellikle ilk seçenektir. Bu dil, C’nin kolaylıkla desteklemediği nesneye yönelik programlama(OOP) denilen bir özelliği ekler. Bu nedenle, C ++, C’nin aşırı derecede zor ya da çok fazla zaman harcayacağı bir görev için daha uygun olabilir.

Uygulamaları ve örnekleri: Call of Duty, Halo ve Fifa gibi günümüzün en popüler video oyunlarının çoğunu destekleyen motorlar C++ ile yazılmıştır. Ayrıca Pixar, Disney ve DreamWorks gibi büyük bütçeli bilgisayar animasyon stüdyoları, animasyon yazılımlarında bir miktar C ++ kullanıyorlar. C++, dayanıklılığı ve hızı nedeniyle, Wall Street firmalarının binlerce hisse ticaretini, saniye bazında kesintiye uğratan tescilli yüksek frekanslı ticaret algoritmalarını yazmak için de kullanılır.

C#C#

2000’lerin başında geliştirilen bir programlama dilidir. Microsoft ürünleri için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştı. C#, standart Windows yazılımı ve sunucu tarafı web uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir. Bu dil, Microsoft’un .NET ailesinin bir parçasıdır.

Neden öğrenilmelidir: Windows’a özgü uygulamaları geliştirmek veya bir Windows sunucusunda çalışacak bir web sitesi geliştirmek istiyorsanız, C# iyi bir seçimdir. Her ne kadar Php veya Java kadar popüler olmasa da C#, popülaritesini her yıl başlangıcından bu yana zamanla artırıyor.

Uygulamaları ve örnekleri: C#, Microsoft tarafından ürünlerini çalıştırmak üzere tasarlandığından, Bing ve MSN gibi web uygulamalarının onu kullandığını güvenle söyleyebiliriz. C#, Windows Phone işletim sistemi için cep telefonu uygulamaları yapmak için de kullanılır.

PYHTONPYHTON

1990’larda ilk kez ortaya çıkan genel amaçlı bir dildir. Bu dil son derece okunakalı olup yeni başlayanlar için kolaylaştırılmış olarak tasarlanmıştır. Göreceli olarak küçük öğrenme eğrisine rağmen, güç, bilimsel hesaplama, web geliştirme ve 3D rendering gibi çok güzel şeyler yapmaya devam ediyor.

Neden öğrenilmelidir: Python, programlama mantığı kazanma açısında kolaylık sağlar. Python öğrenmek diğer dillere nazaran daha kolaydır. Sıkmaz, kodların arasında sizleri bunaltmaz dostane bir dildir. Bu dil size zaman kazandırabilir. Şöyle ki C ile bir hafta uğraşarak yazabileceğiniz bir programı Python ile bir günde yazmanız mümkün olabilir. Python’ı kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama gibi pek çok alanda çalışmalar yürütebilirsiniz.

Uygulamaları ve örnekleri: Instagram, YouTube ve Reddit, Python’ın neler yapabileceğine dair örneklerdir. Bu uygulamalar çok büyük hale geldiğinden, şu anda çok daha fazla teknoloji kullanılıyor ancak Python bu siteleri başlangıcında önemli bir rol oynamıştır.

 

Dikkatinizi Çekebilir

Playstation 4 Yazılım Güncelleme

Playstation 4 Yazılım Güncelleme

Playstation 4 Yazılım Güncelleme Sürüm 5.05’in temel özellikleri: PlayStation 4 için Sistem Yazılımı sürüm 5.05 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Başarı Getirmez !
Servis Çağrı Merkezi