Home / Ev Aletleri / Düdüklü Tencere Seçimi Nasıl Yapılır ?
Düdüklü Tencere Seçimi Nasıl Yapılır

Düdüklü Tencere Seçimi Nasıl Yapılır ?

Düdüklü Tencere Seçimi Nasıl Yapılır Sorusu Yemek pişirmek için çok zaman harcarsanız, muhtemelen bir basınçlı Tencere kullanmanızı öneren tarifler bulmuşsundur . Bu günlerde sunulan tüm farklı pişirme cihazlarıyla, neden bir şeye daha ihtiyacınız olduğunu merak edebilirsiniz.

Aşağıdaki kılavuz size, bir basınç ocağına neden sahip olduğunuz, bu pişirme tarzının faydaları ve seçeneklerinize göz atarken aklınızda tutmanız gereken temel faktörler hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

Düdüklü Tencere Nedir ?

Bir düdüklü tencere, yiyecekleri çabucak pişirmek için buharın birikimini kullanan, elektrikli bir alet veya tencere olsun hava geçirmez bir tekne olarak tanımlanır. Kapalı kabın içinde az miktarda sıvının ısıtılmasıyla, kaçamayan buhar üretirsiniz. Buhar birikimi, teknedeki sıcaklık ve basıncı artıracak ve nihai olarak içindeki yiyecekleri pişirecektir.

Neden Düdüklü Tencere Satın Almalısınız ?

Basınç pişirme kavramı, ilk kez 17. yüzyılda düşünülmüştür. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu pişirme tekniği o zamandan beri biraz gelişti. Bununla birlikte, basınçlı pişirmenin avantajları yıllar içinde oldukça tutarlı kalmıştır.

Ancak, bu pişirme tekniğinin derin geçmişine rağmen, gerçekten bir basınç ocakına ihtiyacınız var mı? Hayır muhtemelen değil. Gerçek şu ki, bir düdüklü tencere almadan aynı yiyecekleri ve tarifleri çoğunu pişirebilirsiniz. Bununla birlikte, sahip olduğunuz birçok avantaj vardır ve günlük yemeklerinizi büyük ölçüde artıracaktır. İşte bir düdüklü tencereden beklemeniz gereken birkaç avantaj.

Zamandan Kazandıracaktır

Bu her zaman bir basınçlı ocak sahibi olmanın en büyük satış noktası olmuştur. En sevdiğiniz tariflerin çoğunu diğer pişirme yöntemlerine göre daha kısa sürede pişirebilirsiniz. Bir tencerede bekletilmiş fasulye normalde 30 dakika ila bir saat arasında ocağın üzerinde pişirilecek yerde alınıyorsa, bir basınçlı tencere bunları 10 dakikadan kısa sürede hazırlayacaktır. Kızartma tavasında kızartma tavasından tavana kadar, en sevdiğiniz yiyeceklerin hepsini pişirmek için gereken süreyi çarpıcı bir şekilde azaltabilirsiniz.

Yiyecekleriniz Daha Fazla Besleyici Olacak

Araştırma , basınçlı pişirme yönteminin, çeşitli gıdalardaki vitamin ve besin öğelerinin çoğunu almasına yardımcı olabileceğini göstermiştir . Muhtemelen, bu pişirme tarzı besin maddelerini başka herhangi bir pişirme yönteminden daha iyi korumaktadır. Gıdaları daha uzun süre pişirdiğinizde, pişirdiğiniz sıvıların bir kısmı buharlaşır ve besinler pişirilir. Düdüklü tencereler, gıdayı daha hızlı pişirdikleri ve daha fazla sıvıyı muhafaza ettiklerinden, yediğiniz gıdaların besleyici faydalarından daha fazla keyif alırsınız.

Çevre İçin Daha İyi

Bu zaman tasarrufu da enerji tasarrufu sağlar. Düdüklü tencere, ocağın veya fırınınkinden çok daha az zaman alır , bu da daha az enerji kullanması demektir. Toplam pişirme süresi ile ilgili olarak, bir mikrodalga fırın hızlı bir şekilde pişirebilir, ancak çoğu kez daha fazla güç gerektirebilir ve hala düşük kalitede gıdalara sahip olursunuz ve tüm besin maddeleri nukededir. Bir düdüklü tencereyi kullanarak, her tarif için gereken süreyi ve enerjiyi kesersiniz, ancak yine de gıda kalitesini ve beslenme yararlarını korursunuz.

Daha Az Temizleme İçerir

Ne zaman soba veya dizi pişirin , sen splatters, dökülmeleri ve tüm temizlemiş ve böylece nispeten hızlı bir şekilde bu yüzeye “pişiren” önce yapılması gereken kırıntıları ile bitirmek. Ayrıca, halledilmesi gereken ilave tencere ve tencere bulacaksınız. Düdüklü tencereyle, bu ekstra tencere ve tencerelerden birçoğunu ortadan kaldırabilirsiniz. Çoğu tarifte, gıdaları üniteye dahil etmeniz gerekir; yalnızca, kesme tahtası, bıçak ve gerekli diğer hazırlıkların temizliğinden endişe etmenize izin verilir.

Yiyecekleriniz Daha Flavorful Olacaktır

Düdüklü tencereler, tenceredeki sıvıları, buharlaşmalarına ve onlardan bir miktar lezzet almalarına neden olmak yerine kullanır. Tatlarınıza gıdaların kendisi sıkışır. Bu, sadece tüm vitaminleri ve besin maddelerini muhafaza etmekle kalmayan lezzetli ve lezzetli bir yemekle, ama aynı zamanda lezzetli lezzetleri de beraberinde getirir.

Merak etmeyin, Modern Basınçlı Pişiriciler Güvenli

Ve eğer basınç ocaklarının patladığı eski hikayelerinden endişeleniyorsan endişelenme. Evet, pek çok mutfaktaki olay oldu, ancak teknoloji evrim geçtikçe basınçlı ocaklar daha güvenli ve güvenli hale geldi. Bu cihazları üreten pek çok markanın tüketicilerin talebi güvenlik yeniliğine zorlamış ve bu yenilikleri diğer pişirme tekniklerinden daha güvenli hale getirmiştir. Bu küçük ev aletleri düzgün bir şekilde kullanıldığında fırın veya ocak kadar güvenlidir.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi