Home / Ev Aletleri / Dikiş Makinesi İğne ve İplik Önemi

Dikiş Makinesi İğne ve İplik Önemi

Dikiş Makinesi İğne ve İplik Hakkında

Dikiş Makinesi İğne ve İplik Önemi İğne, dikiş makinesinin en çok kullanılan ve en önemli parçasıdır. Kumaşınıza ve ipinize uygun iğne kullanmak çok önemlidir. Farklı kumaşlar için farklı kalınlıkta iğneler vardır. İğne numarası küçüldükçe iğne de incelir.

9-11 (70-80) Çok ince bir iğnedir. Hassas ve ince kumaşlar için kullanılır. İnce pamuk, ince yün, ipek, müslin, jarse, krep, gömlek ve bluz kumaşları.

11-14 (80-90) Orta ağırlıktaki kumaşlar için kullanılır. Pamuk, saten, hafif yünlüler.

14-16 (90-100) Orta ağırlıktaki kumaşlar için kullanılır. Pamuk branda bezi, yün, kalın örgüler, kot kumaşı, hafif ve orta ağırlıkta döşeme kumaşları.

18 (110) Kalın ve ağır kumaşlar içindir. Kalın yünlüler, manto kumaşı, deri ve vinil.

dikis-makinesi-igne-ve-iplik-onemi

Kullanılan ipliklerin kaliteli olması da diğer bir önemli konu. Çok uzun süre beklemiş, doğrudan güneş ışığı altında kalmış veya nemli ortamda beklemiş iplikler kalitesiz hale gelir ve makinede sorun yaratırlar.

İPLİĞİM KOPUYOR, NEDEN ?

İpliği makineye uygun şekilde taktığınızdan emin olun,  İpliğin makaradan rahat gelmesini sağlayın, Üst iplik gerginliğini azaltın,  Yatak içerisinden iplik geçişini kontrol edin, Kullandığınız iplik kalınlığına göre iğne seçin,  Dişli plakası iğne girişi etrafında çizik olup olmadığını kontrol edin.

MAKİNEDE NE TÜR İPLİK KULLANABİLİRİM ?

İplik havının az olduğu iplikler tercih etmelisiniz, İplik makarasının kenarlarında pürüzler olmamalı, İplik makaradan rahat gelmeli, makara kenarına takılmamalı.  İpliğin yanı sıra kullanılacak kumaşa göre uygun iğnenin seçimi de önemlidir. Sim gibi metal iplikleri kullanırken 2045 jarse penye (9-11-14 numaralı) iğnesi kullanılırsa daha verimli bir dikiş elde edersiniz.

İğne yerini kontrol ediniz

Çoğu zaman iğne düzgün yerleştirilmediğinden bobin ipliğini almayan atlamalı dikişler, iplik kopması olur. İğneyi düz tarafı arkada olacak şekilde yerleştirin. (ya da makinenizin el kitabında ne yazıyorsa ona göre yerleştirin) Bakılacak bir diğer husus: makine dişlilerinin düzgün çalışıp çalışmadığıdır. Bu, dikiş makinenizin her 100 saatlik çalışmasından sonra yapmanız gereken bakımla ilgilidir.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi