Home / Ev Aletleri / Dikiş makinesi Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Dikiş makinesi Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Dikiş makinesi Bakımı

Dikiş makinesindeki olağan dışı sesler, çarpma, gıcırdama gibi benzeri sesler makinenin bakıma ihtiyacı olduğunu haber vermektedir size. Bir fırça yardımıyla, dişli plakası, masura mekik kısmını tüy ve tozlardan arındırın. Düzenli olarak bakım yapılması, makinenizin ömrünü uzatır ve daha kaliteli ve rahat şekilde çalışmanızı sağlar. Peki ne zaman yapmalı bakım işlemlerini? Makinenizi her gün kullanıyorsanız haftada bir, Haftada bir ya da iki kez kullanıyorsanız ayda bir, Ayda birkaç defa kullanıyorsanız üç ayda bir temizliğini ve yağlama işlemini yapmak gerekir.

dikis-makinesi-bakimi

dikiş makinesi nasıl temizlenir

Bozuk veya gıcırtılı bir dikiş maki nasıyla dikiş dikmek özellikle de sık sık dikiş yapanlar ve kumaşa zarar vermeden ve teklemeden çalışan ekipmana ihtiyacı olanlar için hiç de kolay bir iş değildir. Evdeki dikiş makin-anızı bunu önlemek için yağlamak göründüğü kadar zor değildir ve aynı zamanda makine temizlik ve bakım işlemlerinizin de bir parçası olmalıdır. Dikiş makinalarının her bir veya iki senede bir servise ihtiyacı olsa da bu ziyaretler arasında maki-nanın kullanım sıklığına bağlı olarak yağlama makine ve parçalarının ömrünü uzatacaktır.

dikiş makinası yağlanması

Malzemeler: Muslin kumaş veya Pamuk Basınçlı hava kutusu Küçük fırça Dikiş makinesi yağı

Temiz bir başlangıç için makinanızdaki tüm toz ve tiftiği temizleyin. Ufak bir kumaş parçası yardımıyla maki-nanın disklerini silin, bunu yaparken dikiş makin-asının pedalına basarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Disk alanı içine sıkıştırılmış hava püskürtün. İğne, ayak, boğaz plakası, makara haznesi ve makinenizin çıkarılabilir bir kancası varsa, kancayı çıkarın. Bir fırça yardımıyla iğne ve makara gibi açıkta kalan alanların üzerinde bulunan ve makin-anızı bozabilecek toz ve tiftikler temizleyin.

Makara haznesine de sıkıştırılmış hava püskürtün. Elinizdeki kumaş parçasına biraz yağ dökerek makin-anızın kancasını bununla temizleyin. Kancaya doğrudan bir damla daha yağ dökerek maki-naya geri yerleştirin. Makara haznesi, boğaz plakası ve ayağı da yeniden yerine monte edin. Makara haznesine yeni bir makara koyarak dikiş makinasına ip takın. Dikiş maki-nasını kullanmadığınız bir kumaş parçası üzerinde çalıştırın.

Makara haznesine yağ damlayıp damlamadığı ve bu yağın ipe veya kumaşa akıp akmadığını görmek için kumaşı çevirin. Eğer akmış ise, kullanmadığınız bu kumaşı yağ lekesi kaybolana kadar dikmeye devam edin. İpucu ve Uyarılar Bahsi geçen dikiş makinesı parçalarının bir şemasını ürün kataloğunda bulmanız mümkündür.

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi