Home / Cep Telefonu / Cep Telefonları Neden Patlar

Cep Telefonları Neden Patlar

Cep Telefonları Neden Patlar Şimdilerde nereden baksanız herkesin elinde, el kadar telefon görürsünüz. Gelişen teknolojiyle yüksek donanımlara sahip, büyük ekranlı çok özellikli akıllı telefonlar oluştu. Her yeni çıkan modelin ardından sonraki modelinin dedikodusu başlıyor bile, bu hızla gelişen duruma yetişmeye çalışan kullanıcılarda ayrı zorlanıyor eminim. Eskiden bilgisayarda bulamadığımız özellikleri teknoloji çağında her telefonda görmek mümkün.

Cep Telefonlarının Patlamasının Başlıca Nedenleri Şunlar

 1. Çin malı denen, çok ucuza satılan çakma diye tabir edilen sahte şarj cihazları.Bu cihazlar kullanılan malzeme ve telefonunuza uygun olmama durumu ile elektrik akımını telefonunuza olması gerektiği ayarlar aktaramıyor. Bu nedenle de ilk başlarda sıkıntı olmasada zamanla batarya şişiyor ve akımın etkisiyle patlıyor.
 2. Uzun süte şarjda bırakılan cep telefonları.

  Cep Telefonlarının Patlamasının Başlıca Nedenleri Şunlar

  Bir gün bile gitmeyen şarjlar nedeniyle sürekli şarja takılan telefonlar,  özellikle geceleri yatarken yada bir iş olmadığında saatlarce (5/10/15 saat arası) prize takılı bırakılıyor. Bunun sonuncunda, örneğin; kullanım ömrü 10 sene olan bir batarya, gereksiz  ve aşırı kullanım nedeni ile ömrünü bir kaç yıla indiriyor. Hele birde bu şarjlar korsan ucuz prizlerle, şarj cihazları ile dolum sağlanıyorsa bu süre daha da düşebiliyor. Gereksiz şarj etmeler sonucunda yine batarya artık dayanamıyor, ısınıyor ve patlıyor.

Telefonların Patlamasını Önlemek İçin Yapmak Gerekenler

Telefonların Patlamasını Önlemek İçin Yapmak Gerekenler

 1. Kesinlikle telefonun orjinal şarj cihazını kullanın. Bozulursa yine orjinalinden veya kaliteli bir şarj cihazı kullanın.
 2. Bataryanız bozulursa yine orjinal batarya alın. Çakma bataryalardan uzak durun.
 3. Telefon şarjda iken telefonla oynamayın.
 4. Telefon şarjda iken telefonda oyun kesinlikle oynamayın. Yukarda demediğimi şimdi dedim işte… Şarj edilirken batarya normal sıcaklığının kat kat üstüne çıkar. Bu durum oyun oynarkende geçerlidir. Oyun oynarken veya video/film izlerken batarya oldukça ısınır. Sebebi ekranın, işlemcinin ve ram’in çok hızlı bir şekilde çalışması ve batarya’yı kullanmasıdır. Hem şarj hem telefon büyük tehlikedir.
 5. Telefonlar her zaman şarjda iken patlamaz. Durup dururken de patlayan telefon haberleri geliyor. Bunlarda yine bataryadan kaynaklanıyor. Bu yüzden özellikle telefonu cebimize koyduğumuzda telefonun ekranı tenimize dönük olmalı, telefonun arkasıda dışarı bakmalı. Böylece patlama olursa bacağımız daha az yara alacak, batarya dışarı doğru patlayacaktır.
 6. Hızlı şarj cihazlarını, hızlı şarjı desteklemeyen telefonlarda kullanmayın. Telefon normalden fazla ısınacaktır. Bu, telefonun anlamsız tavırlar içerisine girmesine neden olabilir. Ayrıca hızlı şarj cihazı telefonunuz hızlı şarjı desteklemiyorsa bir işe de yaramaz.

Dikkatinizi Çekebilir

Telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanması için

Telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanması için Eğer işlemci mobil cihazınızın beyni ise, o zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Başarı Getirmez !
Servis Çağrı Merkezi