Home / Elektronik / Canon Kullanıcı Modları

Canon Kullanıcı Modları

Canon Sürücü Modları Birçok EOS kamerada birden fazla sürücü modu vardır. Tek çekimi seçerseniz, deklanşöre her basıldığında her çekimde bir çekim yapılır. Sürekli çekim modu ayarlanmışsa, deklanşöre bastığınız sürece deklanşör ateşlemeye devam eder.

Canon Kullanıcı Modları

35 mm’lik bir film kamerasıyla sürekli çekim, idareli bir şekilde kullanıldı – beş saniyenin altında 36 karelik tam bir kasetden geçebilirdi. Ancak dijital kameralar sürekli olarak yeni bir yaşam alanı çekiyor. Maliyet hakkında endişe duymadan istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz.

Neden hızla art arda birkaç kare çekmek istersiniz? Bunun bir nedeni, bir dizi görüntüde ortaya çıkan bir eylemi göstermektir. Bu, tek bir resmin gösterilebileceğinden bir olaya daha fazla anlam verebilir. Hayvanların hareketine veya sporcuların performansına yönelik araştırmalar için bir dizi görüntü de kullanılabilir.

Çoğunlukla, sürekli çekim modu, bir eylemin belirleyici anını yakalamaya çalışmak için kullanılır – örneğin, bir topun golf topuna vurması. Ne yazık ki, bu her zaman başarılı değildir. Saniyede üç veya dört kare çekim yapmak bile istediğiniz resmi elde edeceğinizi garanti etmez.

Kamera tipleri

Sürekli çekim söz konusu olduğunda, EOS kameralar dört gruba ayrılabilir.

İlk olarak, çekim modlarının çoğunda sürekli olarak sürekli modda olan kameralar var. Bu kameralar nispeten yavaş çekim hızına sahiptir – tipik olarak saniyede yaklaşık 1 kare (fps). Bu yavaş hız, tek çekim çekmenin oldukça kolay olduğu anlamına gelir – pozlama yapılır yapılmaz parmağınızı deklanşörden çıkarırsınız. Bir dizi kare çekmek için deklanşöre basılı tutun. Bu kategorideki kameralar daha erken, daha ucuz giriş seviyesi modelleri olma eğilimindedir.

İkinci grup, EOS kameraların çoğuna sahiptir. Burada, iki ayrı çekim modu vardır – tek ve sürekli, ve çoğu çekim modu için bunlar arasında seçim yapabilirsiniz.

Üçüncü kamera grubu da ayrı tek ve sürekli çekim modlarına sahiptir, ancak bir Power Booster aksesuarı eklemek sürekli modun hızını artırabilir. Bu grupta sadece EOS film kameraları var.

Dördüncü grubun ayrı tek ve sürekli çekim modları vardır, ancak sürekli modda yüksek hızlı ve düşük hız seçenekleri bulunur. Bu özellik sadece EOS dijital fotoğraf makinelerinde bulunur.

resmi büyüt

Tek sürüş modu basit bir dikdörtgenle gösterilir (sol). Sürekli sürüş modu, birkaç dikdörtgeni birlikte (orta ve sağ) yığınlar. ‘L’ ve ‘H’ düşük ve yüksek sürekli çekim modlarını gösterir (sadece EOS dijital kameralar).

Tek çekim modu, statik konulara çok uygundur. Birkaç fotoğraf çekebilirsiniz, ancak birbirlerinin birkaç saniyesi içinde olmaları gerekmez.  Sürekli çekim, saniyede birkaç kare yakalamanızı sağlar.

resmi büyüt

Otomatik ayar

Eğer kamera bir dizi Picture Picture Control (PIC) modu sunuyorsa, bu ayarlar için tek ve sürekli arasındaki seçim önceden kameraya programlanır. PIC modları nokta vuruşlu fotoğrafçılık için tasarlanmıştır, bu nedenle hangi moddan hangisini seçeceğinize dair herhangi bir kamera ayarını düşünmek zorunda kalmazsınız.

Spor modu için sürekli çekim yapılır, böylece sporcu, araba ve bisiklet çekerken bir dizi görüntü alabilirsiniz. Ayrıca, hızlı değişen yüz ifadelerini yakalayabilmeniz için Portre modu ile de seçilmiştir.

Bu kameralardaki PIC aralığının dışındaki çekim modları genellikle tek veya sürekli modu seçmenize izin verir.

Odaklama ve pozlama

Sürekli modda çekim yaparken otomatik odaklamaya ne olur? Bu, AF moduna bağlıdır. Tek çekim AF’de, odak ilk pozlamadan önce kilitlenir ve aynı sırada sonraki pozlamalar için değişmez. AI Servo modunda, odak dizi boyunca ayarlamaya devam eder. Bu, fotoğraf makinesine doğru veya uzaktaki nesneleri fotoğraflarken her zaman AI Servo kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Diğer yandan, otomatik pozlama, deklanşör düğmesine bastığınız zaman sürekli kilitlenir ve sürekli kareler dizisi sırasında değişmez. Bu, kameranın hareket eden bir nesneyi takip ettiğinizde, arka plandaki ani değişikliklerden etkilenmeyecek olmanın avantajına sahiptir. Öte yandan, konu gölgeye girdiğinde sorun olabilir. Burada, deklanşör düğmesini serbest bırakmanız ve başka bir pozlama okuması almak ve sürekli diziyi yeniden başlatmak için tekrar basmanız gerekir.

Sürekli çekim hızı, AI-Servo modunda 1-çekimden 1 kare / saniye’ye tek çekim AF modundan daha yavaştır.

Patlama oranı

Film kameralarında, tek bir sekansta çekebileceğiniz maksimum kare sayısı, yüklenen filmde kalan pozlanmamış karelerin sayısına göre sınırlanır. En uzun sıra 36 olacaktır.

Dijital kameralarda, kameranın dahili belleğinin boyutuyla sınırlıdır. Sensör bir görüntü yakalar yakalamaz, CompactFlash kartına yazılmadan önce bu belleğe aktarılır. Kamera, karta yazılabilecek fotoğraflardan daha hızlı fotoğraf çekebilir. Sürekli çekim kullanıldığında, dahili bellek dolduracaktır. Bellek dolduğunda, görüntüler karta aktarılırken fotoğraf makinesi çekimden duracaktır. Bir sekansta çekebileceğiniz maksimum görüntü sayısına patlama oranı denir. Bu, kamera ile (bazılarının diğerlerinden daha büyük dahili belleklere) ve ayrıca kaydedilen dosyaların büyüklüğüne göre değişir.

Sürekli çekim için kamerayı ayarlama

EOS-1D – Press the shooting mode and metering mode buttons (top left of camera) simultaneously. Turn the electronic input dial until the low or high continuous shooting symbol appears on the LCD panel.

High-speed continuous: approx. 8fps
Low-speed continuous: approx. 3fps
Maximum burst rate (approx.): 21 shots JPEG; 16 shots RAW

EOS-1D Mark II – Press the shooting mode and metering mode buttons (top left of camera) simultaneously. Turn the electronic input dial until the low or high continuous shooting symbol appears on the LCD panel.

High-speed continuous: approx. 8.5fps
Low-speed continuous: approx. 3fps
Maximum burst rate (approx.): 40 shots JPEG; 20 shots RAW

EOS-1D Mark II N – Press the shooting mode and metering mode buttons (top left of camera) simultaneously. Turn the electronic input dial until the low or high continuous shooting symbol appears on the LCD panel.

High-speed continuous: approx. 8.5fps
Low-speed continuous: approx. 3fps
Maximum burst rate (approx.): 48 shots JPEG; 22 shots RAW

EOS-1D Mark IV – Press the AF-DRIVE (top left of camera). Turn the electronic input dial until the low or high continuous shooting symbol appears on the LCD panel.

High-speed continuous: approx. 10fps
Continuous: approx. 3fps
Maximum burst rate: 28 shots (RAW), 121 (JPEG)

EOS-1D X – AF-DRIVE düğmesine basın (fotoğraf makinesinin sol üst kısmı). LCD panelde düşük veya yüksek sürekli çekim sembolü görünene kadar elektronik giriş kadranını çevirin.

Sürekli yüksek hız: yakl. 14fps
Sürekli: yakl. 12fps
Maksimum patlama oranı: 38 çekim (RAW), 180 (JPEG)

EOS-1D Mark III – AF-DRIVE düğmesine basın (fotoğraf makinesinin sol üst köşesi). LCD panelde düşük veya yüksek sürekli çekim sembolü görünene kadar elektronik giriş kadranını çevirin.

Sürekli yüksek hız: yakl. 10fps
Düşük hızda sürekli: yakl. 3fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık): 110 çekim JPEG; 30 çekim RAW; 22 çekim RAW + JPEG

EOS-1Ds – Aynı anda mod ve ölçüm düğmelerine basın (fotoğraf makinesinin sol üst köşesi). Elektronik giriş kadranını LCD ekranda sürekli çekim sembolü görünene kadar çevirin.

Sürekli: yakl. 3fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık): 10 çekim (tüm çözünürlükler)

EOS-1Ds Mark II – Aynı anda mod ve ölçüm düğmelerine basın (fotoğraf makinesinin sol üst köşesi). Elektronik giriş kadranını LCD ekranda sürekli çekim sembolü görünene kadar çevirin.

Sürekli: yakl. 4fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık): 32 çekim JPEG; 11 çekim RAW

EOS-1Ds Mark III – AF-DRIVE düğmesine basın (fotoğraf makinesinin sol üst köşesi). LCD panelde düşük veya yüksek sürekli çekim sembolü görünene kadar elektronik giriş kadranını çevirin.

Sürekli yüksek hız: yakl. 5fps
Düşük hızda sürekli: yakl. 3fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık): 56 çekim JPEG; 12 çekim RAW; 10 çekim RAW + JPEG

EOS 5D ve 5D Mark II – DRIVE-ISO’ya (LCD panelinin önünde) basın. Elektronik giriş kadranını LCD ekranda sürekli çekim sembolü görünene kadar çevirin.

Sürekli: yakl. 3fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık): 60 çekim JPEG; 17 çekim RAW

EOS 5D Mark III – AF-DRIVE düğmesine (LCD panelinin önünde) basın ve sürücü modunu seçmek için elektronik giriş kadranını döndürün.

Sürekli yüksek hız: yakl. 6fps
Sürekli: yakl. 3fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık olarak): 18 çekim (RAW), 16,270 (JPEG)

EOS 10D – Press the Drive-ISO button (in front of the LCD panel). Turn the electronic input dial until the continuous shooting symbol appears on the LCD panel.

Continuous: approx. 3fps
Maximum burst rate (approx.): 9 shots (all resolutions)

EOS 20D – Press the DRIVE-ISO button (in front of the LCD panel). Turn the electronic input dial until the continuous shooting symbol appears on the LCD panel.

Continuous: approx. 5fps
Maximum burst rate (approx.): 20 shots JPEG; 6 shots RAW

EOS 30D – Press the DRIVE-ISO button (in front of the LCD panel). Turn the electronic input dial until the continuous shooting symbol appears on the LCD panel.

Sürekli yüksek hız: yakl. 5fps
Düşük hızda sürekli: yakl. 3fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık): 30 çekim JPEG; 11 çekim RAW; 9 çekim RAW + JPEG

EOS 40D ve 50D – AF-DRIVE düğmesine (LCD panelinin önünde) basın. LCD panelde düşük veya yüksek sürekli çekim sembolü görünene kadar elektronik giriş kadranını çevirin.

Sürekli yüksek hız: yakl. 6.5fps
Düşük hızda sürekli: yakl. 3fps
Maksimum patlama oranı (yaklaşık): 75 çekim JPEG; 17 çekim RAW; 14 çekim RAW + JPEG

Maksimum patlama oranı, konuya, ISO hızına, işleme parametrelerine, ortam kartına ve diğer faktörlere göre değişir.

Dikkatinizi Çekebilir

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ?

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ? Bilgisayarın yavaş çalıştığı çeşitli nedenler açıklanmakta ve yavaş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi