Home / Elektronik / Canon Çekim Modları
Canon Çekim

Canon Çekim Modları

Canon Çekim Modları EOS kameralar bir dizi farklı çekim modu sunar. Her biri doğru bir pozlama sağlamayı amaçlar, ancak her biri bu yaklaşıma farklı bir şekilde yaklaşır.

Canon Çekim Modu

Canon iki temel çekim modu yelpazesi sunar – ‘temel bölge’ (daha önce PIC olarak adlandırılır) ve ‘yaratıcı bölge’. EOS profesyonel dijital kameralar yalnızca yaratıcı bölge modlarını sunar; Çoğu tüketici modeli her iki türü içerir.

resmi büyüt

Çekim modunu EOS-1D ve 1Ds serisi kameralarda ayarlamak için Mod düğmesine (sol üst) basın ve ardından elektronik giriş kadranını çevirin. LCD panelin sol üst kısmında seçilen mod (P, Tv, Av veya M) görünecektir.

EOS 5D, çekim modunu ayarlamak için ayar kadranını kullanır. Sadece yaratıcı çekim modları mevcuttur.

EOS dijital tüketici kameraları, çekim modunu ayarlamak için bir ayar kadranı kullanır. Hem yaratıcı modları hem de temel modları içerir.

Yaratıcı bölge çekim modları

Program modu (P)

Program modunda kamera otomatik olarak hem deklanşör hızını hem de diyaframı seçer. Belirli bir ışık parlaklığı için, kamera belirli bir hız ve diyafram kombinasyonunu ayarlamaya programlanmıştır.

Kamera sahneden bir sayaç okumayı alır, bir pozlama değeri atar ve daha sonra uygun bir obtüratör hızı ve diyaframı seçmek için dahili algoritmalar kullanır. ‘Program çizgisi’, enstantane hızı ve diyafram seçimini yönetir. Pozlama değerini, enstantane hızını ve diyaframı gösteren bir grafikte bulacaksınız. Bu grafik birçok EOS kullanım kılavuzunda yer almaktadır.

resmi büyüt

Program çizgisi kullanılan merceğe göre değişecektir. İlk grafik, bir EOS 5D üzerindeki EF50mm f / 1.4 lens için program hattını göstermektedir, ancak diğer EOS kameraları için benzerdir. Grafikteki güçlü kırmızı çizgi, gerçek program çizgisidir. Siyah diyagonal çizgiler pozlama değerlerini temsil eder. Bir pozlama değeri çizgisinin program çizgisiyle kesiştiği yerde, hemen altındaki ve sağdaki değerlere bakarak bir obtüratör hızını ve bir diyaframı okuyabilirsiniz.

Nispeten düşük ışıkta çekim yaptığınızı ve kamera ölçüm cihazının 5 pozlama değerini kaydettiğini varsayalım. Kırmızı çizgiyi kesişinceye kadar ‘5’ ile işaretlenmiş çapraz çizgiyi takip edin. Bu noktanın hemen altındaki deklanşör hızı 1 / 15sn iken, hemen sağdaki diyafram f / 1,4’dür. Bunlar kameranın ayarlayacağı poz değerleridir.

Daha parlak bir ışıkta, 16 pozlama değeri vererek, örneğin, program satırı size 1/2000 sn’lik bir enstantane hızı ve f / 5.6’lık bir diyafram ayarlanacağını söyler.

Parlaklığın, diyaframın kamera sarsıntısının etkilerini gösteren bir hızın altına düşmesine neden olmadan, diyafram açıklığının kapanmasına izin verecek kadar f / 1,4 maksimum diyafram açıklığını koruyacağını göreceksiniz. Kural olarak, 50mm lensli bir kamera tutan elinizle 1 / 60sn’den daha düşük bir enstantane hızına ihtiyacınız vardır. 6 veya daha az pozlama değerine sahip bir kamera ile bir tripod veya başka bir sabit destek üzerinde çekim yapmanız gerekir.

İkinci grafik, 24 mm ayarında EF24-85mm f / 3.5-4.5 USM için program satırını gösterir. Burada hat, maksimum 30 mm’lik bir enstantane hızına kadar maksimum diyaframda kalır, bu da 24 mm’lik bir odak uzunluğu için güvenli bir el ayarıdır. Çizgi daha parlak ışıkta daha küçük diyafram ayarları sağlamak için tırmanmaya başlar. Bu lensin maksimum diyafram açıklığı olan f / 22’de düzleşir.

Herhangi bir objektifin program satırını bilmek şart değildir, ancak program modunun kamerayı nasıl ayarlayacağını anlamanıza yardımcı olabilir.

Program değişimi

EOS’unuzun kumanda düğmesinde program (P) modunu ayarladığınızda, hem deklanşör hızı hem de diyafram açıklığı kameranın kontrolünü elinize alır. Bu iyi olabilir. Konuya konsantre olmanızı sağlar. Ancak enstantane hızı ve diyafram, fotoğrafın ardındaki yaratıcı güçlerdir. Birini veya diğerini değiştirmek resmin üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Enstantane öncelikli (Tv) veya diyafram öncelikli (Av) modlarını kullanabilirsiniz. Burada, deklanşör hızını önceden seçiyorsunuz ve kamera doğru pozlama için diyaframı seçiyor (Tv) veya diyaframı önceden seçiyorsunuz ve kamera deklanşör hızını seçiyor (Av). Ancak, program modunun konfor bölgesinde kalırken resimleriniz üzerinde aynı kontrolü elde edebilirsiniz.

Bunu program vardiyasını kullanarak yaparsınız – neredeyse her EOS kamerada mevcut olan bir özellik. İlk olarak, program modundayken deklanşöre kısmen basın. Ardından, kamera tarafından seçilen deklanşör hızına ve diyaframa bakın. Gördüğünüzden hoşlanmıyorsanız, elektronik giriş kadranını çevirerek değerleri değiştirin. Program değiştirme, daha az esnek tam otomatik (yeşil kare), çekim modu üzerinden program modunun faydalarından biridir.

Program kaydırmayı kullanmak için, önce kamera ayar kadranında ‘P’ ayarlayın. Poz okuma almak için deklanşöre yarım basın. Vizör ekranında seçilen obtüratör hızını ve diyaframı göreceksiniz.

Şimdi elektronik giriş kadranını – deklanşör düğmesinin hemen arkasındaki döndürün. Vizör ekranında diyafram ve obtüratör hızını değiştirirsiniz. Konunuz için en uygun olduğunu düşündüğünüz diyaframa veya obtüratör hızına ulaşıncaya kadar kadranı çevirmeniz yeterlidir.

Bu, kameranın hesapladığı pozlama değerini değil, yalnızca pozlama değerini elde etmek için birleştirilen enstantane ve diyafram ayarlarını değiştirmez. Deklanşör düğmesine her bastığınızda yarıya kadar basıldığında, program kaydırma değerleri tutulur, ancak parmağınızı deklanşör düğmesinden kaldırdığınızda, bunlar altı saniye sonra kaybolacaktır.

After taking an image with program shift, the camera will automatically cancel the shift and revert to its standard setting, unless you keep the shutter button half-depressed after the exposure. This is quite difficult to do in One-shot AF mode (although it is much easier in continuous shooting modes), but you can press the exposure lock button (top right on the back of the camera, usually marked with a star). This will hold the shifted shutter speed and aperture values for as long as you hold the lock button down, allowing you to shoot a sequence of images with the same settings.

Program shift is not available when shooting with flash.

resmi büyüt

Program Değiştirmeyi kullanmak için, çekim modunu programa (P) ayarlayın, vizör ekranını etkinleştirmek için deklanşöre kısmen basın ve ardından elektronik giriş kadranını çevirin. Deklanşörün basılı tutulması gerekmez – vardiya göstergesinin açık kaldığı süre boyunca program kaydırma aktif kalır.

Bu içerik Flash Player gerektirir. Flash Player’ı indirin . Zaten Flash Player var mı? Buraya TIKLAYIN.

Program kaydırma, sadece elektronik giriş kadranını çevirerek yavaş deklanşör hızından (soldaki resim) hızlı bir enstantaneye (sağdaki resim) geçmenizi sağlar.

Enstantane öncelikli mod (Tv)

Enstantane öncelikli mod, ihtiyacınız olan deklanşör hızını seçmenize izin vererek, objektif diyaframı seçmek için kamerayı bırakır. Bu mod, komut kadranında veya LCD panelde ‘Tv’ (Zaman Değeri için) olarak işaretlenir.

Bu modda olduğunuzda, elektronik giriş kadranını döndürmek deklanşör hızı ayarını değiştirir. Seçilen hız vizörde ve LCD panelde veya monitörde gösterilir.

İstediğiniz hızı her zaman kullanamazsınız. Düşük ışıkta, en geniş objektif diyaframı bile 1/30 sn veya 1/60 sn’lik bir enstantane hızına izin verebilir. Daha hızlı bir hız ayarlamaya çalışırsanız, vizördeki objektif diyafram değeri, görüntünün az pozlanacağını belirten yanıp sönmeye başlar.

Deklanşör önceliği, aksiyon fotoğrafçılığı için ideal moddur. Hızlı bir deklanşör hızı, hareketin net ve keskin görüntüsünü veren ‘donma’ hareketine sahip olur. Deklanşör önceliği, fotoğraf makinesine bir telefoto objektif takıldığında kullanmak için iyi bir moddur – hızlı bir enstantane hızı, uzun odak uzaklığına sahip bir objektif ile büyütülmüş fotoğraf makinesinin sarsılmasının etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Örneğin hareketli bir nesneyi kasten bulanıklaştırmak için, örneğin hareketli su fotoğraflarını çekerken yavaş deklanşör hızına ihtiyaç duyduğunuzda da kullanışlıdır.

Enstantane hızını önceden ayarlamış olsanız bile, lens diyaframı kontrol edebilirsiniz. Kamera tarafından seçilen diyafram açıklığı vizörde ve LCD panelde veya monitörde görünecek ve deklanşör hızı değiştirilerek değiştirilebilir.

Bu bir otomatik pozlama (AE) modudur, bu nedenle kamera her zaman seçilen deklanşör hızı ile doğru pozlama sağlayan bir diyafram ayarlayacaktır.

resmi büyüt

Enstantane öncelikli çekim modu, hızlı hareket eden nesneler için optimum hızı seçmenizi sağlar.

Diyafram öncelikli mod (Av)

Bir fotoğraf için kullanılan diyaframın deklanşör hızından daha önemli olduğu zamanlar olacaktır. Örneğin, manzara çekerken, genellikle ön plandan ufka kadar her şeyin mümkün olduğunca keskin görünmesini isteyeceksiniz. Bu, geniş bir alan derinliği sağlamak için f / 16 gibi küçük bir diyafram gerektirir.

Diğer zamanlarda, alan derinliğini azaltmak isteyebilirsiniz, böylece konu odak dışı çevreye karşı keskin bir şekilde göze çarpmaktadır. Bu geniş bir diyafram gerektirir.

The shooting mode you need for these effects is aperture-priority. This mode is marked Av (for Aperture Value) on the command dial or in the LCD panel. In aperture-priority mode, you select the lens aperture you need, leaving the camera to choose the shutter speed required for correct exposure.

One danger with aperture-priority mode is that you might not notice the camera setting a slow shutter speed after you set a small aperture value. If you need a small aperture, you might also need to use the camera on a tripod to prevent camera shake from ruining your images.

resmi büyüt

Aperture-priority shooting mode was used for this photograph so that f/22 could be set. This small aperture has given the wide depth-of-field needed to make both the statue and the building appear sharp.

Manual mode (M)

EOS kameranız Program, deklanşör öncelikli veya diyafram öncelikli çekim moduna ayarlandığında, fotoğraf makinesi doğru pozu vermek için pozlama değerlerinden birini veya her ikisini birden görüntüler. Her üçü otomatik pozlama (AE) modlarıdır.

Manuel mod farklı. Kamera, hem deklanşör hızının hem de diyaframın kontrolünü bırakır. Bu, fotoğraf makinesinin her iki ayarı da yapmasını sağlar – kameranın poz ölçüm cihazı hala bir kılavuz olarak kullanılabilir.

EOS kameranız genellikle otomatik pozlama modlarından birinde doğru poz verirse, Kılavuzun anlamı nedir? Eh, çoğu zaman bu çekim moduna ihtiyacınız olmayabilir, ama zor aydınlatma durumlarında veya kasıtlı aşırı veya yetersiz pozlama ile özel efektler oluşturmak istediğinizde yararlıdır. Stüdyo elektronik flaşı veya diğer özel olmayan flaş tabancaları kullanılırken manuel mod da gereklidir.

Manuel mod sadece pozlama için geçerlidir. Otomatik odaklama, kamera Manuel çekim moduna ayarlandığında hala etkindir.

Manuel çekim modu, özel efekt fotoğrafçılığı için kullanışlıdır. Burada, yanan maygaranın yolunu yakalamak için beş saniyelik bir pozlama süresi kullanıldı. Bujili olan kişi, uzun pozlama sırasında kısa süreli flaş aydınlatması ile yakalandı.

Temel bölge çekim modları

Temel bölge çekim modları kusursuz şekilde tasarlanmıştır. Onlar henüz maruz kalma kavramlarına hakim olmayan, ancak görüntülerine biraz çeşitlilik katmak isteyen yeni başlayanlar içindir. Sorun şu ki, profesyonel bakış açısından, her zaman beklediğiniz sonuçları üretmezler.

Peyzaj modu

Kural olarak fotoğraf çekerken, ön plandan uzak ufka kadar her şeyin keskin görünmesini istiyorsunuz. Buna geniş alan derinliği denir ve f / 16, hatta f / 22 gibi küçük bir lens diyaframı ayarlanarak elde edilir.

Manzara modu sadece f / 11’i ayarlayabilir. Bulutlu havalarda bunu f / 8 veya f / 5.6’ya düşürür. Bunun nedeni, manzara modunun enstantane hızını 1/60 saniye veya daha hızlı olacak şekilde programlanmasıdır. Kamerayı elinizde tutuyorsanız bu iyidir, çünkü kamera sarsıntısının daha yavaş deklanşör hızlarında olası etkileri, optimum alan derinliğinden daha kötüdür.

Ancak, en iyi manzara görüntüleri için, kamerayı tripod üzerine koymanız ve diyafram öncelikli çekim modunu kullanarak küçük bir objektif diyaframı ayarlamanız gerekir. Bazı ışık koşullarında, bu bir saniye veya daha fazla bir enstantane hızına neden olabilir, ancak kamera bir sehpa ile kamera titremesi sorun olmaz.

Peyzaj modu, parlak güneş ışığında iyi bir alan derinliği verecektir, ancak bulutlu koşullarda, diyafram öncelikli modda küçük bir diyafram ayarlayarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ortaya çıkan yavaş obtüratör hızı, kameranın titremesini önlemek için kamerayı tripod üzerinde kullanmak iyi bir fikirdir.

Spor modu

Spor eylemi önerir, bu da hızlı bir enstantanenin süjenin hareketini ‘dondurması’ için faydalı olabileceği anlamına gelir. Spor modunun sunduğu budur – parlak ışıkta 1 / 500sec veya daha hızlı. Şaşırtıcı bir şekilde, portre modu aynı ışık koşullarında daha da yüksek hızlar verebilir, ancak spor modu dahili flaşı otomatik olarak patlatabilir, bu da flaşın yasak olduğu spor etkinliklerinde sorun olabilir. Spor modu flaşı asla ateşlemez.

Spor modundaki problem, çekim yaptığınız spor türünü tanımlayamamasıdır. Bir Marathon koşucusunun 180mph veya daha yavaş tempoyla yanıp sönen bir Formula 1 arabası mı? Eğer konu görüş alanınızın karşısına geçiyorsa, kameraya doğru geliyorsa daha hızlı hareket ediyor gibi görünecektir. Bu, spor fotoğrafçılığı için en iyi çekim modunun, optimum hızı seçebileceğiniz ve kamerayı diyafram açıklığına bakacak şekilde kapatabileceğiniz deklanşör önceliği olduğu anlamına gelir.

resmi büyüt

Spor modu, çoğu spor eylemi için uygun, nispeten hızlı bir enstantane hızını ayarlar. Daha fazla kontrol için, deklanşör öncelikli modunu kullanabilir ve konu için en iyi hissettiğiniz deklanşör hızını ayarlayabilirsiniz.

Gece sahne modu

Gece Sahne modu, dahili flaşı kullanarak gece fotoğraf çekmek içindir. Flaş kullanan diğer modlarda, deklanşör hızı, kamerayı tutan el için uygun bir değerin altına düşmez. Bu, görüntüdeki kamera titremesinin etkilerinden kaçınmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, gece hızlı bir enstantane hızı, fotoğraftaki nesnenin arka planının – flaş aralığının dışında – siyah görüneceği anlamına gelir. Gece Sahnesi, arka planı doğru bir şekilde göstermek için bir deklanşör hızı ayarlayarak bu soruna neden olur. Aslında, iki pozlama vardır – ön plana konu için bir flaş pozu ve arka plan için ortam ışığına maruz kalma.

Pozlama süresi çok uzun olabileceğinden – bazı koşullarda birkaç saniye – kamera için bir tripod kullanmak şarttır. Nesnenin hareketi genellikle bir sorun değildir, çünkü flaşa maruz kalma durumu ‘donar’.

Benzer bir efekt, diyafram öncelikli mod kullanılarak üretilebilir – ve bu, pozlama için diyaframı seçmenizi sağlar. Dahili flaştan ziyade Speedlite’ı da kullanabilirsiniz, bu teknik, profesyonel EOS kameralar için (dahili flaşı olmayan) teknikler için uygundur. Gece Sahnesi modunda olduğu gibi, diyafram öncelikli mod, ön alan için doğru pozlanmış bir flaş pozu ve arka plan için doğru pozlanmış ortam ışığı pozlaması verir.

Genellikle “yavaş senkronize” flaş olarak adlandırılan bu teknik, ilginç bir aydınlatılmış arka plan olduğunda en iyi şekilde çalışır – sahil veya Noel aydınlatmaları, vitrinler ve havai fişekler sadece birkaç örnektir.

Gece Sahne modu, ortam arka planı aydınlatması için bir pozlama ile ön plana çıkan bir konu için flaşı dengelemenize yardımcı olur. Diyafram öncelikli modunda aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

Flash devre dışı modu

Flaş Devre Dışı modu, dahili flaşın düşük ışıkta bile yanmamasını sağlar. Spor moduna benzer, ancak düşük ışık fotoğrafçılığına daha uygun. Bir yavaş deklanşör hızı seçildiğinde bir tripod gerekebilir. Diyafram öncelikli, benzer sonuçlar verecek alternatif bir çekim modudur.

Flaş devre dışı modu, flaşın temel bölge modlarından birinde otomatik olarak etkinleştirilmesini istemediğinizde kullanılabilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ?

Yavaş Bilgisayar PC Nasıl Temizlenir ? Bilgisayarın yavaş çalıştığı çeşitli nedenler açıklanmakta ve yavaş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi