Home / Beyaz Eşya / Çamaşır Makinesi Veya Cihazlardan Elektrik Çarpması
elektrik çarpması

Çamaşır Makinesi Veya Cihazlardan Elektrik Çarpması

Çamaşır makinesi veya diğer cihazlardan elektrik çarpması Cihazdan elektrik çarpması Hafif elektrik çarpması veya karıncalanması ciddiye alınmayabilir, ancak herhangi bir zamanda ölümcül tam ana voltaj şoklarına dönüşebilir – bu nedenle hafif bir şok çektiğiniz herhangi bir cihazı kullanmayın. Hemen bağlantıyı kesin. Bir çamaşır makinesinden veya başka bir cihazdan şok geçirmenizin nedeni, düzgün topraklanmamış olmasıdır.

Ev Aletleri elektrik çarpması

Tüm büyük aletler güvenlik açısından topraklı olmalı. Topraklama kablosu şebeke kablosundan aşağı akar ve daha sonra fişe takıldığı soketten geçer. Bu bağlantı, makinenin herhangi bir noktasında, kablo, fiş veya duvar prizinde kesildiğinde, hafif elektrik çarpması semptomunu alabilirsiniz.

Çamaşır makinesinin aksi halde kusursuz bir çalisma sirasinda olmasina ragmen, topraklama kablosunun baglantisi koparsa akimin neden oldugu bir elektrik fenomeni sebebiyle nispeten hafif bir darbe meydana gelebilir. Bu tuhaf olguyu anlamanıza gerek yoktur, ancak herhangi bir zamanda, hafif yalıtkan akımı tam ana voltaja çeviren makinede gerçek bir yalıtım hatası oluşabileceğini anlamanız gerekir.

Elektrik Şokları nasıl durdurabilirim?

Çözümün, neden olmadığını görmek için doğru topraklanması gerekir. İşte kontrol edilecek genel şeyler. Eğer sorunu durdurmazlarsa, mümkün olan en kısa sürede bir mühendis bulabilirler.

Duvar prizi

Duvar priziİlk şüpheli duvar prizidir. Cihazı tamamen farklı bir duvar prizine takmayı deneyin. Şoklar durursa şans orijinal duvar soketinde arıza var demektir. Takılı duvar soketi test cihazları mevcuttur. Hiçbir toprak yoksa doğru olarak gösterebilirler ancak duvar soketinin yeterince topraklandığını ispatlamak için güvenilemezler . Bununla birlikte, genelde herhangi bir hata göstermediysem, sorun başka bir şeymiş gibi buldum.

Topraklama teli içerden sökülmüş olabilir ya da fiş üzerindeki topraklama pimini tutmak için içindeki pirinç toprak prongları aşınmış veya çok uzak olabilir. Açıkçası, ne yaptığınızı bilmediğiniz sürece duvar prizleri ile uğraşmazsınız, ancak sorunu tespit ederseniz en azından bir elektrik teknisyenine değil bir elektrik teknisyenine ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz.

Uzatma kabloları

Uzatma kablosu Cihaz bir uzatma kablosuna takılıysa açıkça uzantının herhangi bir yerinde bir sorun olabilir. Başka bir uzantıyı deneyin (ancak cihazın ve uzatma kablosunun uygun olduğundan emin olun ) veya sorunun kaybolup giderilip kesilmediğini görmek için doğrudan prize takmaya çalışın. Toprak içermeyen 2 damarlı kablo kullanan tamamen uygunsuz uzatma kablolarına takılı aletleri gördüm!

Topraklı fiş

Soket tamam görünüyorsa, yeşil ve sarı toprak telinin güvenli bir şekilde bağlandığından emin olmak için fişin içine bakın. Eğer sorun yoksa, şebeke kablosundaki topraklama kablosunun bir yerinde bir arıza meydana gelebilir ve değiştirilmesi gerekebilir veya çamaşır makinesi içinde bağlı olmayabilir. İkincisi pek mümkün değil, bunu hiç tanımadım, ancak teorik olarak mümkün. Her ikisi de, fişteki topraklama pimi ile metal kapı menteşesi arasındaki veya çamaşır makinesindeki diğer uygun çıplak metal noktaları arasındaki sürekliliği kontrol ederek süreklilik testi ölçeri ile kontrol edilebilir (ve olmalıdır).

Kalıplı fişler

Kalıplı fişÇoğu ev aleti, kontrol edilebilen önceden takılmış kalıplanmış tapalar ile birlikte uzun zamandır var. Bir mühendisin kontrol etmesi gereken ilk şey, yukarıda tarif edildiği gibi toprak piminden devamlılıktır. İyi bir okuma yazması varsa fişin içine bakmak zorunda kalmazdı. Okuma açık devre veya çok yüksek direnç olsaydı, ancak toprak makinenin içinde düzgün bir şekilde bağlanmış olsaydı fişi bir inç aşağı doğru kesip değiştirirdi. Eğer bu bir fark yaratmazsa şebeke kablosunun yerini alacaktı.

Neden ortaya çıkartılmamış bir cihaz şoka neden oluyor?

Şoklar, çoğunlukla hafiftir ya da sadece kararsızdır, çünkü küçük miktarda elektrik sızdırıyor veya ayrılmış topraklama kablosuna geçip kasanın içinden geçiyor. Bu, girdap akımıyla ilgili bir olgudur, ancak bilimsel nedeni anlamaya gerek yoktur. Etki bizim için de yararlı olsa da, koşullar sonradan ölümcül olabilecek tam bir elektrik çarpmasına izin vermediği sürece, bu olmadan, dünyanın farkında olmadan haberim bile olmazdık.

Böyle bir cihaz ciddi bir tehlike oluşturuyor. Şoklar, çamaşır makinesinin topraklanmamış olduğunu gösterdiğinden, eğer makinenin yalıtımı içindeki bir bileşen bozulursa veya canlı bir tel yükselir ve içerisindeki metal kısımlara dokunursa, düşük voltaj akımı tam ana voltajla değiştirilir hangi öldürür. Yeryüzü için bir yol olmadan, çamaşır makinesi sigortayı üfleyemez ve bunun yerine normal olarak çalışabilir, ancak ölümcül olabilir.

Statik elektrik deşarjlarıyla karıştırmayın

Bu makale bir cihazdan elektrik çarpmasıyla ilgilidir. Cihazı tekrar dokunduğunuzda tekrar oluşmayan bir cihaza dokunursanız (muhtemelen çatlama sesi eşliğinde) tek bir kısa şok alırsanız, vücudunuzdan statik elektrik deşarj olabilir ve bu konudan çok farklıdır.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi