Home / Beyaz Eşya / Çamaşır Makinesi Resetleme Nasıl Yapılır ?

Çamaşır Makinesi Resetleme Nasıl Yapılır ?

Arçelik Çamaşır Makinası Resetleme

programı pamuklu 90 ayarlayarak elimizi başla – beklet tuş undayken makineyi elektrik verelim yani açma kapama tuşuna basalım elini 4-5 sn sonra başla-bekleten çekelim. bütün ışıklar yanıp sönecek. sonra program düğmesini sıkmaya alarak elimizi başla-beklete 3-4 sn basalım. makineyi açıp kapatalım sonra yeniden kullanınız.

Arıza işaretleri

Ön Yıkama Işığı Yanıp Sönerse : Ntc sensör açık/kısa devre
Ana Yıkama Işığı Yanıp Sönerse : Isıtıcı açık devre
Ön Yıkama Ve Ana Yıkama Işığı Yanıp Sönerse : Isıtıcı sürekli devrede
Durulama Işığı Yanıp Sönerse : Sürekli su alma hatası
Ön Yıkama Ve Durulama Işığı Yanıp Sönerse : Su boşaltma hatası
Ön Yıkama Ana Yıkama Ve Durulama Işıkları Yanıp Sönerse : Su seviye sensör hatası
Ana Yıkama Ve Durulama Işığı Yanıp Sönerse : Motor tiryak kısa devre
Durulama Işığı Ve Yumuşatıcı Işığı Yanıp Sönerse : Motor açık devre hareket yok

çamaşır makinesi resetleme nasıl yapılır

Bosch Çamaşır Makinası Resetleme

İlk etapta kapağı kapatınız. 2 saniye bekleyiniz. Derece ayar düğmesi kapalı konuma getiriniz. 2 saniye bekleyiniz. Derece düğmesini saat 6 yönünde çeviriniz. 2 saniye bekleyiniz. tüm ışıklar yanıp sönmeye başlayınca devir ayar düğmesine basılı tutunuz. devir düğmesine parmağınız basılı iken, derece düğmesini saat 7 yönüne çeviriniz.

2 saniye bekleyiniz. daha sonra parmağınızı devir düğmesinden çekiniz ve derece düğmesini kapat (saat 12 yönü) konumuna getiriniz. Daha sonra yıkamak istediğiniz dereceye getirdiğinizde başlat/durdur düğmesi normal olarak yanacaktır. Sorununuz kalmamıştır. Fakat olmadıysa bir kaç defa daha denemeniz gerekebilir.

Çamaşır Makinesi Reset Sıfırlama Nasıl Yapılır Çoğu yeni çamaşır makinesi, bir hata kodu veya arıza yaşadıktan sonra yıkayıcıya yeniden başlatmanızı sağlayan sıfırlama özelliğine sahiptir. Bu sorunlara yol açan nedenler arasında, elektrik ivmeleri, dengesiz yükler veya güç kesintisi bulunur. Bazı makinelerde motorunu sıfırlamak için ittiğiniz bir düğme vardır.

Çamaşır Makinesi Reset Sıfırlama

Sıfırlama düğmesi olmayan bir makinede, rondelayı çıkarın ve tekrar takın sık sık sıfırlamanın bir yolu olarak kullanılır. Programlanabilir çamaşır makinesinde genellikle bir düğme olmasa da sıfırlama işlevi veya bir program sorununun çözülebileceği bir konum olabilir. Yıkayıcı düğmelerine, güç kablosuna veya devre kesiciye dokunmadan önce ellerinizi kurutun. Bazı çamaşır makinesinde sorunlar yetkili bir servis teknisyeni gerektirebilir.

Çamaşır Makinesi Durdu veya Başlamıyor ise

Bir yıkama sırasında yıkama başlamıyor veya durmuşsa, elektrik kaynağına sahip olduğundan emin olun. Ona kolayca erişebilirseniz, test etmek için bir gece lambasını veya başka bir aygıtı elektrik prizine takın. Aksi takdirde, devreden çıkarılmış bir kesicinin devre kutusunu kontrol edin. Makinenin kapağını veya kapağını açın ve kapatın. Yıkama sırasında yıkayıcı durduysa yük dengelenecek şekilde ayarlayın. Boşaltma hortumunun tıkalı olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse temizleyin.

Cihazı kuru ellerle açın. Hala başlamazsa, fişini çekin veya şalteri kapatın ve şalter yerine oturup fişe sıkıca oturana kadar tekrar açın. Yeniden başlat düğmesine basın. Bazı makineler, sıfırlama özelliğinin çalışması için topuzu belirli bir ayara ayarlamanızı gerektirebilir. Bazı makinelerde “Başlat-Duraklat” veya “Durdur” etiketli düğmeyi yavaş beş sayı için basılı tutun. Çamaşır makinesini açın. Yıkayıcının çalışıp çalışmadığını ve varsa hata kodunun temizlendiğini kontrol etmek için durulama ve sıkma çevrimi uygulayın.

Sıfırlama Düğmesi Olmayan Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesinin fişine erişerek yıkayıcıyı manuel olarak sıfırlamak mümkün değilse, devre kesiciyi kapatın. Makine modeline veya kullanım kılavuzundaki talimatlara bağlı olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında bırakın. Düğme kontrollü pullar için, kadranı “Final Spin” dışındaki herhangi bir çevrim için saat yönünde çevirin.

Düğme denetimleri ile “Çevrildi” dışında herhangi bir döngü seçin. Çamaşır makinesinin suyunun açık olup olmadığını kontrol edin. Kesiciyi tekrar açın. Çamaşır makinesini açın. Bazı makineler, motoru sıfırlamak için makineyi taktıktan sonra altı kez kapağı açıp kapatmanızı gerektirir.

Çamaşır Makinesi  Sıfırlama Çalışmıyorsa

Bazı durumlarda, sıfırlama düğmesini kullandıktan veya yıkayıcıyı manuel olarak sıfırladıktan sonra hiçbir şey olmaz. Makinenizin çalışması için bir sorun ya da hatalı bir parça olabilir. En yaygın olanı kapı anahtarları, mandallar ya da değiştirilmesi gerekebilecek hatalı bir zamanlayıcı ile ilgili sorunlardır. Yetkili teknisyenler parçaları değiştirebilir veya çamaşır makinesini gerektiği gibi bakım yapabilir.

Büyük üreticilerin web siteleri, sipariş için değiştirilebilir parçaları bulundurmakta ve bazıları şematiği sağlamakta ya da sorularınızı cevaplamaktadır. Yeni model bir çamaşır makinesinde, hala garanti kapsamında olup olmadığını kontrol edin.

Programlanabilir Çamaşır Makinesi

Bazı programlanabilir pullar sıfırlama işlevine sahiptir. Bu işlev, istenmeyen bir “Gecikmeli Başlatma” komutunu siler ve makine çalışmadığında bir program hatası durumunda denetimleri sıfırlar. Sıfırlama yöntemi, markaya ve modele göre değişir.

Bazı modellerde düğmeyi “Kapalı” güç düğmesiyle sıfırlamak için kullanın. İstediğiniz programı seçin. Yıkayıcıyı yeniden başlatmak için güç düğmesine basın. Diğer durumlarda, makinenin “İptal” düğmesi varsa, hatayı temizlemek için düğmeyi itin ve ardından sıfırlamak için “Duraklat” veya “Durdur” düğmesine basın.

Modeliniz için geçerli olan doğru prosedür için çamaşır makinesinin el kitabına başvurun. Çamaşir yıkama makinesi el kitaplarını ya da üreticinin web sitesinde sorun giderme talimatlarını sıklıkla bulabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

22 comments

 1. Zafer Kaya

  Bosch çamaşır makinası E43 hatası verdi.Kapak açılmıyordu.Tahliye hortumu temiz çıktı.Pompa filtresini açtım iki saç tokası çıktı.Hata vermeye devam etti.Sizin anlattığınız tarife göre reset attım makine normale döndü.Allah razı olsun, hayırlı işler kolay gelsin.

 2. Kadir

  Merhaba Çamaşır makinesi açıldığında ekranda kilit işareti çıkıyor ve sesli uyarı veriyor kapak kapalı olduğu halde makine uyarı vermeye devam ediyor sorun hakkında yardımcı olabilirseniz memnun olurum,
  Bosch serie4 kapak üzerindeki kod ise wae24377gb/97
  Teşekkürler

 3. Orhan 5353

  Benim makinam maxx 6 16160Tr aynı hata kodu verdi devir ışıkları yanıp sönüyor du. Bende bu metodu denedim makinam çalıştı allah razı olsun

 4. Ozgur

  Siemens makinemiz ile camasir yikarken elektrik kesildi. Elektrik geldiğinde ekranda e43 hatasi yanip sonuyordu. Yukardaki islemleri yaptik ve nornale dondu. Cok tesekkurler. Allah razi olsun.

  • teşekkür ederiz , siz dende Allah razı olsun

  • konu ile size dönüş yapıldı, yukarıda eksik yazmanıza rağmen, müşteri veli nimet-imizdir.

   • Merhaba usta profilo cm1021ltr çalışır makinesi e 34arıza kodu gösteriyor emniyet anahtarı demiştim ama arıza kadunu silemedim ve makina çalışmıyor yardımcı olursanız sevinirim

    • Cemile

     Hoower marka 9kilo camasir makonasi .elektrik sarterleri surekli atiyor fis takildiginda.bunun nedeni nedir?makinanin gostergeleri kapaniyor ama calisiyor reset attik calisti.ama yine sarter atiyor ve yine tekrar goatergeler gorunmuyor .resetleme nasil yapilir?neden boyle oluyor tesekkurler

 5. Halime

  Merhaba benim camasir makinem simens.dediklerinizi birkac sefer uyguladim.fakat f67 kodu gecmedi.sanirim gercekten ekran karti yanmis.servis 700 tl istedi.tenisimi alsam diye düsünüyorum.hangi marka almaliyim.simens aldik 2000.tl verdik.5 sene oldu gecen genede 300 tl vermistim

 6. BİROL KARAM

  bosch E- Nr. WAS20763TR/07 makinamızı bir aydır kullanmadık.Bir ay sonra kullanmak üzere makinayı çalıştırdık çok geçmeden durdu ekranda hiç bir görüntü yok.Fişi takıp tekrar çalıştırdım yine aynı şey oldu ve şuan ekranda hiçbir görüntü yok.
  BU DURUM NEDEN OLMUŞTUR?
  ÇÖZÜM İÇİN NE YAPMAM LAZIM?
  TEŞEKKÜRLER

 7. mustafa

  hotpoint ariston arxl 105 camasır makınesıne nasıl reset atılır

 8. Gulu

  Merhaba benim makinem hotpoint ariston aqd1071f49 ve f08 hatasi veriyor hic bir programi calistirmiyor butun isiklari yanip sonuyor. Yardimci olabilir misiniz?

 9. Merhaba ariston marka camasir makinam birtürlü kapagi acmiyor yikama bittikten sonra kilt acilmiyor

 10. Mehmet

  Merhabalar arcelik 6083 camasir makinesine daha once reset attim birkac kere kullandik yine reset atmadan onceki arizayi verdi. Ama simdi resetleme yapamiyorum

 11. Demir

  Merhaba bosch wae 20160 tr makinamız durulamaya geçmiyor sebebi nedir ??

 12. Mustafa keskin

  İyigünler S12-76 siemens çamaşır makinası f43arızası vetiyor araştırmalarıma göre kömürü bitmiş kömürünü değiştirdim fakat hala aynı stard ışığı yanmıyor muhtemelen resetlemem gerek yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkür ederim.

 13. Cemile

  Hoower camasor makinasi 9 kg.surekli prize takildiginda sarterler atiyor.gostergeler gorunmuyor dakika sicaklik gibi gostergelerin oldugu rakamlar calismiyor makina calisirken.makina yikama yapiyor fakat gostergeler kapali.resetleme yaptik tekrar duzene girdi fakat son gunlerde sarterler yine atmaya basladi simdi yine gostergeler acilmadan makina calisiyor ve duruyor yikayip yikamadigini pek anlayamiyoruz resetleme nasil yapilir?sorunu tam olarak nedir ?tesekkur ederim

 14. Burcu kömürcü

  Merhabalar makinam beko D6 7101 E dün yıkama yaptımm hiç bir şey yok tu bugün açtım düğmesini çevirdimm programlara girmiyor sadece ekranda 00.44 yazıyo iptal tusuna basıyorumm algılamıyo neyapmam lazımm kapagında problem yok alttaki suyunu bosaltıp kont ettim yine çalışmadı

 15. Muzaffer Özel

  Benim çamaşır makınam Bosh WAE 20413 TR 15 dakikalık narin yıkamaya getirdiğimiz halde çamaşırlar kaynak vaziyette çıkıyor ne yapmam gerekir.

 16. gurbet

  merhaba bnm camasir makinem indeist f_12 arızası veriyo gider hortumunu temzldm alttaki kapağı çıkarıp suyunu boşaltım kazanı temzldm aynı napablrm

 17. Nuray Aydın

  Hotrint ariston benim makinem nasıl reset atabilirim ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi