Home / Beyaz Eşya / Çamaşır Makinesi Dönmüyor ?

Çamaşır Makinesi Dönmüyor ?

çamaşır makinesinin kazanı dönmüyor

Çamaşır Makinesi Dönmüyor Çamaşırlarınız yıkandı, makinenizin kapağını açtınız ama çıkartırken çamaşırlarınızın hala sırılsıklam olduğunu gördünüz. Bu can sıkıcı problemin kaynağı çamaşır makinesi tamburuna gizli. Bu durumda tambur sıkma işlemini gerçekleştirmiyor yani dönmüyor demektir. Sorunun birden fazla nedeni olabilir. Ana neden çamaşır makinesinin yanlış kullanımı.

Çamaşır makinenizin dönmeme nedenleri

1- Makineniz fazla dolu olabilir

Kulağa basit gelse de çamaşır makinesinin gereğinden fazla doldurulması tamburun dönmemesinin en yaygın nedenlerindendir. Yani eğer makineniz dönmüyorsa teknik nedenlerle ilgili bir bozulma olmayabilir. Neden sadece tamburun dolu olmasıdır.

camasir-makinesi-donmuyor

Eğer çamaşır makinesi fazla yük tespit ederse ya otomatik olarak dönmeyi durdurur ya döngüyü yavaşlatır ya da hiç çalışmaz. Eğer başınıza böyle bir şey gelirse çamaşırlarınızın bir kısmını alıp başka bir seferde yıkayın. Unutmayın, makinenizi tepeleme doldurmayın mutlaka her zaman biraz boşluk bırakın.

Makinenizdeki çamaşırlar eşit dağılmamış olabilir

Çamaşırlarınızın makinenin içinde dengeli durması gerekir. Aksi taktirde dönme hareketi makinenize çok ciddi zarar verebilir. Böyle bir riskte de makine önlemini alır ve tamburunu döndürmez.

Böyle bir durumda karşılaşıldığında ya makinenizin kapağını açıp çamaşırlarınızı tekrar dengeli bir şekilde yerleştirin ya da birkaç parça çamaşırı makineden çıkartın. Tamburun dönmemesi tam tersi durumda da olabilir yani makinede çok az çamaşır varsa da bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bir çok makine tam yüklü çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve tek parça çamaşır yıkamak da makinenizin dengesini bozabilir.

Çamaşır makineniz düz durmuyor olabilir

Bazen sorun makinenizin durduğu yerle de alakalı olabilir. Eğer makineniz dengede değilse çalışırken yürüme ve zarar görme ihtimali çok yüksektir. Bu konuda yapmanız gereken tek şey makinenizin düz bir zeminde olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Eğer dengede değilse yerini değiştirmeniz gerekebilir.

Çamaşır makineniz doğru şekilde kapatılmamış olabilir

Bu kolaylıkla gözden kaçırılabilecek bir nedendir. Ama bazen çamaşır makinenizin dönememesinin sebebi kapağının tam ve doğru kapatılamamış olması olabilir. Bu çözümleri denemenize rağmen çamaşır makineniz dönmüyorsa yapmanız gereken en doğru şey servis yetkilisine danışmak olacaktır.

Dikkatinizi Çekebilir

Kurutma Makinesi Nasıl Kurulur ?

Makinelerinizi Kurmadan Önce Yıkama ve Kurutma Makinesi Satın Alma Kurutma Makinesi Nasıl Kurulur ?  İlk …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi