Home / Beyaz Eşya / Çamaşır Kurutucu Sorunlarını Giderme

Çamaşır Kurutucu Sorunlarını Giderme

Çamaşır Kurutucu Sorunlarını Giderme

Çamaşır Kurutma Sorunları

Isı yok (elektrik modeli); Ancak kurutma makinesi çalışır.
Isı yok (gaz modeli).
Giysiler kurumaz, ancak ısı da var.
Kurutma hiç çalışmıyor.
Davul dönmüyor; Ancak motor çalışır.
En Muhtemel Sebep

Sigortalar veya kesiciler, termostatlar veya ısıtma elemanları.
Pilot ışık veya termostatlar.
Havalandırma veya hav bırakıcı ekran.
Sigortalar veya kesiciler veya kapı anahtarı.
Tambur (tıkanıklık).

Çamaşır Kurutma Teşhis ve tedavi

Sigortalar ve şalterler: Bir kurutucu ısıtıcısı 220 voltta, motoru 110 devredir . böylece bir elektrik ünitesi düzgün çalışması için iki iyi sigorta veya kesiciye ihtiyaç duyar . Ikisini de kontrol et.

Termostat

Bu sıcaklık regülatörleri çoğunlukla kurutucu fan gövdesinin veya egzoz geçidinin yakınında bulunur. Her biri iki kablo takılı olan yuvarlak diskleri arayın (genellikle ikisi vardır). Teknik bir şey yapmadan önce, termostatların gövdelerine bir tornavida ile hafifçe dokunun … bir kontağın sıkışması ve kılavuz çekmenin gevşeyebilmesi mümkündür. Bu işe yaramazsa, süreklilik test cihazınız veya multimetreniz ile termostatları test etmeniz gerekecektir: Önce, termostatı etkinleştirmek için cihazın zamanlayıcıyı açın; ardından kurutucunun fişini çekin ve her termostatta devrenin testini yapın. Mevcut kayıt yoksa, arızalı parçayı değiştirin.

Isıtma elemanı

Bir kez daha, kurutucunun bulunduğu yeri bulmak için kurutucunuzda arama yapmanız gerekecek. Porselen izolatörlerden geçen sargılı tel arayın (bazı modellerin ısıtıcıları metal bir mahfaza içine tamamen alınmış olsa da, elinizdeki el kitabı, ünitenin yerini kolayca bulamazsanız size bir ipucu verebilir). Lead kablolarını çıkarın ve elemanı ışıkla veya metre ile test edin. Yine, süreklilik belirtilmemişse öğeyi değiştirmeniz gerekir.

Pilot ışık

Pilot ışığı sürekli yanarsa – üreticinin talimatlarına uyarak tekrar tekrar yaktıysanız da- muhtemelen yeni bir pilot mandallı ve mandallı mandal gerekir. Bu bileşen pahalıdır (25 ila 45 dolar arasında ücret alacaktır) ve birlikte çalışmak zor olabilir. Bunun için bir servis teknisyeni aramanız iyi olur.

Havalandırma: Kurutucu havalandırma çıkışını (makinenin egzoz hortumunun bir duvar açıklığı üzerinden beslendiği yer), sıcak havanın çıkıştan zorla üflemep girmediğini kontrol edin. Değilse, havalandırma deliği toz veya tüysüz (veya kuş yuvası) ile tıkanmış olabilir. Engeli kaldırın ve bunun yardımcı olup olmadığını görün. havalandırma boşaltılmışsa, esnek egzoz borusunun bükülme olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse hortumu düzeltin.

Lint ekranı

Bu küçük filtre genellikle kurutucu içindeki bir yerde bir kapının arkasında bulunur ve makineye maksimum sıcak hava dolaşımı sağlamak için her bir yüklemeden önce temizlenmesi gerekir.

Kapı şalteri

Kapının içine yerleştirilmiş olan bu küçük düğme, bir güvenlik önlemi olarak, kapı açıldığında makineyi kapatır. Test etmek için anahtarı kapatın. Tıklarsa, o zaman parçanın düzgün çalıştığını biliyorsunuzdur. İtildiğinde ses gelmezse yenisini yüklemeniz gerekir. İlk olarak, arızalı anahtarı almak için kurutucunun üstünü çıkarmanız gerekecektir. Birçok kurutucuda, ön panelin üstü ile üst panelin alt tarafı arasında macun bıçağı bıçağını sıkabilirsiniz ve “kapağı” yükseltmek için yukarı kaldırırken yalnızca bir yaylı klibi (her köşede bir tane olabilir) itebilirsiniz. Diğer modellerde, tespit vidalarını da çıkarmalısınız. Bir kez kapattıktan sonra, kapak anahtarını çıkarın ve yerine takın.

Tamburun tıkanması

Biriken tüysüz veya bir nesnenin tamburun dönmesini engelleyip engellemediğini görmek için makinenin ön panelini çıkarmalısınız. Bazı modellerde, bu sadece bir yay klipsini veya ikisini (yukarıda açıklandığı gibi) serbest bırakma ve paneli size doğru çekme meselesi olacaktır. Diğerlerinde, daha önce bir alt erişim panelini kaldırmak ve sonra ana bölmeyi çıkarmak için iki büyük yay (panelin alt köşelerinde) ve bazı tutucu vidaları çıkarmak için gelebilirsiniz. Ayrıca özel kurutucunun ön panelinin tamburu desteklemesi de mümkündür, bu durumda ön kısmı çıkardığınızda tambur tutmak için bazı tahta blokları bulundurmanız gerekir.

Tamburun ve destek silindirlerinin çevresindeki tüysüz veya diğer engelleyici malzemeleri temizleyin (kurutucunuz varsa). Görünür bir tıkanma yoksa, bir tahrik kayışı kırılmış olabilir. Burada yine, yedek parça takmak için bir servis teknisyeni çağırmanız gerekebilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi