Home / Beyaz Eşya / Buzdolaplarında Arıza Sorun Giderme
Buzdolaplarında Arıza

Buzdolaplarında Arıza Sorun Giderme

Buzdolaplarında Arıza Sorun Giderme

Buzdolabı Sorunları

45 derece F’den daha sıcak iç mekan; kompresör çalışıyor gibi görünüyor.
Buzdolabı bölümü çok soğuk; ünite sürekli çalışır.
Su, daha çekici bir çekmece altında toplanıyor.
Cihaz, 1 ila 1 1/2 saatten uzun süre çalışmayı bırakır.
En Muhtemel Sebep

Ampul, kapı contası, hava dolaşımı, hava sönümleyici, ışık anahtarı veya bobinler (kirli).
Hava sönümleyici veya termostat.
Boşaltma hattı.
Fiş (ayrılmış), sigortalar veya kesiciler veya termostat.

Buzdolabı Teşhis ve tedavi

Buzdolaplarının, dondurucuların ve klimaların onarımı ile ilgili en yaygın yanılgılardan biri, ünitenin içindeki aşırı sıcaklığın daha fazla Freon’a ihtiyacı olduğunu gösterir. Aslında, bu gaz yalnızca en son çare olarak eklenmelidir. Bir buzdolabındaki Freon hatları mühürlenir … ve bir kez Freon’u eklemek için vurulduktan sonra, daha sık sızdırma eğilimi gösterirler.

Bir cihazın kesinlikle Freon’a ihtiyacı olsa bile, donanım mağazalarında satılan gaz tüplerini kullanarak asla kendiniz eklemeye çalışmamalısınız. Bunun yerine, tecrübeli bir servis görevlisinin sistemi yeniden şarj etmesine izin verin: Bu prosedür, hatları yeniden doldurmadan ve yeniden takmadan önce hatları tamamen tahliye etmeyi bilen birisi tarafından çalışmayı gerektirir.

Ampul

Buzdolabınızda bulunan iç ampulün 40 watt’dan daha güçlü olmadığından emin olun; ünite kapısını açtığınızda daha sıcak bir ampul bile olsa yalnızca birkaç saniye yanabilir olsa da, cihazın içindeki ısı birikimine katkıda bulunur. Kutu.

Kapı contası

Eğer bu conta yırtılır veya kırılırsa, onu markanız ve modeliniz için özel olarak yapılmış olanla değiştirmeniz gerekir. Yırtık contanın arkasındaki vidaları gevşetin ve hasar görmüş contayı dışarı çekin ve yerine yeni bir conta takın ve vidaları sıkıca sıkıştırın.

Hava dolaşımı

Buzdolabınızın arka tarafının duvardan en az dört inç uzakta olduğunu kontrol edin. Bu, ünitenin çevresindeki ve içinde sınırsız hava akışı için gereken minimum boşluktur.

Hava emici

Bazı buzdolaplarında “Buzdolabı Kontrolü” veya “Derin Dondurucu Kontrolü” olarak işaretlenen bir hava durdurucu bulunur. Genellikle “Isıtıcı”, “Daha Soğuk” ve “Kapalı” olarak işaretlenen termostatla karıştırmayın. Buzdolabı bölümü çok sıcak olmasına rağmen dondurucu bölmesi normal çalışıyorsa, büyük soğutma bölümüne daha fazla hava girmesi için kumandayı çevirin. Buzdolabı çok soğukken dondurucu çok sıcak hissederse, damperin ana bölüme daha az hava girmesi için ayarlayın.

Işık anahtarı

Kapı açıkken bu tuşa basarak kontrol düğmesini kontrol edebilirsiniz. İç aydınlatma kapanmazsa muhtemelen bölmenin aşırı ısınmış olması ve anahtarın değiştirilmesi gerekecektir. Düğmenin alt kenarının altına itmek için ince bir tornavida kullanın ve dışarıya çıkarın. Ardından telleri çıkarın, yeni bir anahtara tekrar takın ve düzene geri takın.

Kirli bobinler

Buzdolabınızın kondenser bobinleri ünitenin arkasına monte edilebilir. Buzdolabının tabanının içerisindeyseniz, onlara ulaşmak için bir giriş kapağını (genellikle buzdolabının tabanında) çıkarmanız gerekir. Her iki durumda da, işi yapmak için yüksek güçlü bir vakum veya özel bir bobin fırçası kullanarak yılda en az bir kez temizlenmelidirler. Bobinlere erişmek için bir paneli veya muhafazayı çıkarırsanız, cihazın verimli bir şekilde hava alabileceği şekilde tekrar taktığınızdan emin olun.

Termostat kontrolü

(sorun No. 2):Buzdolabı bölümü çok soğuksa ve / veya sürekli çalışıyorsa, yanlışlıkla normalden daha soğuk bir konuma ayarlanmadığından emin olmak için termostatı kontrol edin. Her durumda, bir tık sesi duyulmayana kadar kumandayı “Kapalı” ya çevirin. Tıklamasını sağlamak için tamamen kapatmak zorunda kalırsanız, kontrol muhtemelen değiştirilmelidir. A

ncak, kadran “Kapalı” konumdayken buzdolabı hala çalışıyorsa, kısa devre (termostat yerine) sorun olabilir. Bu olasılığı araştırmak için buzdolabının fişini çekin, termostatı dışarı çekin (muhtemelen kadranı çıkartıp birkaç sabitleme vidasını çıkarmanız gerekecektir) ve kırmızı veya mavi telin ucunu terminalinden çekin. Şimdi buzdolabını yerine takın. Çalışmazsa, Termostat muhtemelen suçludur (yeni bir tane kendiniz kurabilirsiniz). Ama buzdolabı çalışırsa, bir yerde kısa devre olur … ve bir uzmanın yardımına ihtiyacın var.

Termostat kontrolü (sorun No. 4): Buzdolabınız hiç çalışmıyorsa ancak kapıyı açtığınızda ışık yanmaya başlarsa, termostat kadranının bir şekilde “Kapalı” konumuna getirilip döndürülmediğini kontrol edin. Değilse, kontrolü daha yüksek (daha soğuk) bir ayara çevirmeyi deneyin. Kadrandaki birkaç firma kapağı bazen de bir ünitenin tekrar gitmesini sağlayacaktır … fakat şans eseri, sürekli olarak kavgalanması ya da çalışmaya teşvik edilmesi gereken titiz bir termostat yakında tamamen düşecektir, dolayısıyla onu da en kısa sürede elinizden geldiğince.

Boşaltma hattı

Bu hortum, yoğuşmayı ve buz özücünün altındaki bir boşaltma tavasına suyunu çözer (tepsiyi ve hattı ortaya çıkarmak için bir erişim panelini kaldırmanız gerekir). Hattın tıkalı olduğundan kuşkulanıyorsanız, öncelikle boşaltma bağlantı noktalarına kadar izleyin – buz veya artıklar tarafından tıkılıp tıkılmadıklarını görmek için – ve daha sonra, engelleri gidermek veya sıkıştırılmış havayı üflemek için hortumdan ince bir tel takın o. Cihazınızın hortumunda, ısıın dondurucuya yükselmesini önlemek için tasarlanmış bir tuzak da olabilir. Boşaltma hattını temizlediğinizde bu cihaz çıkarılmalı ve temizlenmelidir.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi