Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor ?

Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor ?

Buzdolabı Üstü Soğutmuyor ise

Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor no frost derin donduruculu buzdolabına göre arızalar değişmektedir, Buzdolabı buzluk soğutmuyor arızası genel olarak her buzdolabında karşılaşılan bir sorundur.

Bunun nedeni ise buz dolaplarının soğutma aksamının neredeyse tümünün üst bölümde bulunmasıdır.

sorunun temel nedeni ise buz dolaplarının soğutma donanımlarının çoğunun üst kısımda bulunmasıdır. Buzdolabının buzluk kısmı soğutmuyor sa yapılması gereken ilk işlemlerden biri buzdolabının fişini çekip yaklaşık 24 saat buzdolabını bekletmektir (Dinlendirmek)

buzdolabinin-ust-kismi-sogutmuyor

Buzdolabının buzluk kısmı soğutmuyor ise yapılması gereken ilk işlem buzdolabının fişini çekip yaklaşık 24 saat buzdolabını dinlendirmektir, Daha sonra buzdolabı tekrar çalıştırıldığında sorun devam ediyor ise o zaman buzdolabında teknik bir arıza var demektir. Buzluk kısmı soğutamadığı zaman buzdolabında bu arızayı tetikleyecek bir çok unsur vardır ama

Akla ilk gelen arıza ise buzdolabının gaz dolaşım sistemidir.

Eğer buzdolabının motoru çalışıyor fakat soğutmuyor sa gaz dolaşım sistemi tıkalı olabilir veya buzdolabında bir gaz kaçağı olabilir. Bir diğer arıza olasılığı ise buzdolabının buzluk içinde bulunan fan motorunun çalışmamasıdır.

fan motoru buzluk kısmında bulunur ve buzluk içinde bulunan soğuk havayı hava kanallarından alt ve üst bölüme yeterli decede eşit miktarda dağıtır. Fan motoru çalışmadığı zaman soğuk hava sadece buzluk kısmında kalır ve bir süre sonra buzlukta karlanma oluşur ve yeterli soğutma oluşmaz.

Buzdolabı Soğutmama Problemi Nasıl Giderilir ?

Buzdolabınızda soğutma problemi yaşıyorsanız, içini tamamen boşaltın. Dolabın fişini çekin ve 4 saat bu şekilde bekletin. Buzdolabının kapağı açık olmalıdır. 4 saat sonra buzdolabının fişini takıp soğutup soğutmadığını kontrol edin. Buzdolabı çalışırken kapak ve kapak lastikleri mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer buzdolabı lastikleri esnediyse dışarıdan hava alır.

Bu durum soğutmanın azalmasına ve gıdaların erken bozulmasına yol açmaktadır. Lastiklerin esnek olup olmadığını dolabı kapatmadan arasına bir kağıt koyun. Kağıdı kolaylıkla çekebiliyorsanız, lastiklerinizin değişme zamanı gelmiş demektir. Buzdolabında soğutma problemine üst fanı da oldukça önemlidir.

Üst fanı buzdolabını kapattıktan sonra iç kısımda yer alan düğmeye basın. Eğer ses gelmiyorsa fan çalışmıyor demektir, bu durumda teknik servis çağrılmalıdır.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

4 comments

  1. Slm buzdolabının üst kısmı E4 yazdı ve sogutmuyor sorunu nedir saygılar

  2. sevilay

    Buzdolabının üst gözü sogutmuyor kapak tam oturmuyor

  3. Alpsungur

    Merhaba Bosch marka buzdolabının üst bölümü serinlik var ama buzlanmıyor alt kısmında soğutuyor ama terleme var sebzelik kısmında su birikintisi oluşuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi