Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Yanları Çok Isınıyor

Buzdolabı Yanları Çok Isınıyor

Buzdolabı Yanları Çok Isınıyor Diye soran buzdolabı kullanıcıları, sizler bu konuda asla endişelenmeyin. Bu durum esasında bir problem veya arıza teşkil etmez.

Buzdolabı yanları Çok Isınması

Buzdolabının iki kapı arasındaki bölmenin veya yan kısımlarının ısınmasının nedeni, iç gövde içinde dolaşan bakır gaz borularından geçen soğutucu gazın sıcaklığıdır.

Kondanser adlı parça içindeki gazın ısı kaybı yaşamasını sağlayan bakır boruların devamı iç gövde üzeriden kapı kenarlarından geçirilmiştir, bu borulardaki sıcaklık sayesinde kapı contaları daha sıkı yapışır ve çok kolay yıpranmaz.buzdolabi-yanlari-cok-isiniyor

Buzdolabı Yanları Çok Isınıyor sebepleri Yaz mevsimlerinde bu sıcaklık dışarıdan artmış gibi hissedilebilir fakat ısı değeri kış mevsimine göre aynıdır. Kapı kenarında ve orta bölümdeki ısınma buzdolabının arıza yaptığını göstermez hatta tam aksine buzdolabının aktif olarak sorunsuz çalıştığını gösterir. Kapı kenarlarının ısınmadığını fark ettiğinizde ise cihazınızda arıza var demektir.

Çok nadir durumlarda ise buzdolabı içinde bulunan termostat adlı parça bozulduğu zaman buzdolabı çok uzun süre dinlenmeden çalışır ve buda buzdolabının kapı kenarlarının aşırı derecede ısınmasına yol açabilir. Eğer böyle bir şey fark ettiyseniz teknik servisi arayarak destek almalısınız.

Buzdolabı yan kısımları neden ısınır ?

Evimizde kullanmış olduğumuz buz dolapları nasıl çalıştığına genelde dikkat etmeyiz fakat buzdolabını temizlerken yada ileri yada geriye doğru çekerken elimiz buzdolabının çeşitli yerlerine temas eder ve buzdolabının gövdesinde farklı sıcaklıklar hissederiz ve bunu bir arıza zannedebiliriz. Böyle bir durumda hemen panik yapıp servis çağırmayınız çünkü buzdolabında oluşan bazı sıcaklıklar normaldir.

Buzdolabının kapı kenarları ısınıyor

Mesela çoğu buzdolabının yan tarafları ısınır bu normal bir durumdur hatta yan tarafları ısınıyorsa buzdolabınız sağlıklı bir şekilde soğutma yapıyor anlamına bile gelir bu durum. Bir diğer durum ise buzdolabının motorunun ısınmasıdır, bunu genellikle çoğu kişi arıza zannedebilir fakat buda bir arıza değildir buzdolabı motoru sıkıştırmalı çalışma sistemine sahip olduğu için belirli miktarda ısınması normaldir hatta bu sıcaklık yaz mevsiminde havaların ısınması ile birlikte

buzdolabı daha fazla çalışacağı için daha da artabilir.

Buzdolabı Yanları Çok Isınıyor sorusunun Bir başka durum ise buzdolabının cam kenarında güneş ışınlarına maruz kalan bir yere konulmasıdır, böyle bir durumda buzdolabınız ısındığı gibi soğutma performansı da düşebilir. Buzdolabının yer seçimi iyi yapılmalıdır mutfağınızdaki mobilya içine konulacaksa sıfıra, sıfır yerleştiril-memelidir sağ ve sol kısımlarda 3 cm kadar boşluk olması gerekir.

Bunların haricinde ise buz dolaplarının bazı modellerinde rezistans adlı parça sürekli devrede kaldığı zaman buzluk içinde soğutma kaybolur ve bir sıcak hava ortama hakim olur işte bu durum gerçek bir arızadır eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız işte o zaman teknik servis çağırabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi