Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Nasıl Temizlenir ?

Buzdolabı Nasıl Temizlenir ?

Buzdolabı Temizliği

Buzdolabı temizliği, mutfak ve ev temizliğinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Buzdolabında muhafaza edilen yemekler, kahvaltılıklar, meyve ve sebzeler bazen lekelere ve kokulara neden olabilir. Bu kokular giderilmezse bir süre sonra buzdolabındaki yiyeceklere ve suya sinebilir. Bu yüzden buzdolabınızı ayda en az bir kere temizlemelisiniz.Peki, buzdolabını temizlerken dikkat edilecek püf noktaları nelerdir?

Buzdolabı Temizliği İçin Gerekenler

Buzdolabınızı temizlemek için; kuru bez, mutfak bezi, varsa şarjlı el süpürgesi buzdolabı temizliğine uygun sprey temizleyici ve krem temizleyiciye ihtiyacınız olacak.

Buzdolabı Temizlemenin Püf Noktası

Buzdolabı temizliğine başlanmadan önce içini boşaltmalısınız. Kullandığınız modele göre buzdolabının rafları telli veya camdan olabilir. Telli rafları sudan geçirdikten sonra mutfak beziniz ile krem temizleyici kullanarak iyice silin ve kurutun. Eğer buzdolabınızın rafları cam ise, öncelikle rafın üzerindeki parçaları kuru bez ile silin. Cam raflarımızı yıkadıktan sonra sprey temizleyici ile temizleyin. Cam rafları kuruladıktan sonra temizleyicinin kokusu buzdolabına sinmemesi için iyice havalandırın.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir

Buzdolabında bulunan meyve ve sebze bölümündeki kalıntıları temizlemek için şarjlı el süpürgesini kullanabilirsiniz. Daha sonrasında yine bu bölmeyi de yıkamalı ve durula malısınız. Sebze ve meyve bölmesinin kuru olmasına dikkat edin, zira bu bölmenin nemli olması sebzelerinizi vaktinden önce çürümesine neden olabilir. Buzdolabınızın iç yüzeyi için ise yine krem temizleyici kullanabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken püf noktası ise buzdolabındaki dar köşeleri de aynı özeni göstererek temizlenmeli.

Buzdolabı nasıl temizlenir ?

Mikrop ve bakterilerin üremesinin üremesini engellemek ve en iyi performansı almak için buzdolabınızı sık sık temizlemeniz gerekir. Kirli bir buzdolabı sadece sağlığınızı tehdit etmez, aynı zamanda daha çok enerji tüketir. Buzdolabı kokusu da çoğunlukla temizlikle ilgilidir. Bu sorunların önüne geçmek için buzdolabınızın iç ve dış yüzeylerini, sökülebilir parçaları, kapı lastikleri ve kondenserini düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Kaza riskini ortadan kaldırmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için buzdolabınızı temizlerken fişini çekmeyi unutmayın.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi