Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Nasıl Çalışır
Buzdolabı Nasıl Çalışır

Buzdolabı Nasıl Çalışır

Buzdolabı Nasıl Çalışır ?, Bir daha ki sefere sıcak bir günde bir buz gibi soğuk içecekte şımarttığınız da , serinletici olarak soğutulmuş içecek için teşekkür ederiz buzdolabınız var. Çok uzun zaman önce, içinde yüzen birkaç buz küpü ile soğutulmuş bir içeceği puanlandırmak için çok zengin veya iyi bağlı olmanız gerekirdi . Bugün, soğutmayı kabul ediyoruz, ama bir zamanlar servet zenginlere satmak için yalıtılmış bekleticilerle dünyanın dört bir yanında büyük buz blokları gönderiyordu.

Soğutmadan önce, yemekleri korumak büyük bir işti. Gıdaları tuzlayabilirdiniz ve kışın yiyecekleri bir kar kayması içine gömebilir ve yaratıcıların bulamadığını umabilirdiniz. Gereksinimlerle dolu kalmak için, buna çalışmak zorundaydınız – ya da para çekiyorsunuz. Soğutma, günlük hayatımızı yürüttüğümüz yolu değiştiren bir buluştur. Günümüzde gıdaları daha kolay koruyabiliriz, bu nedenle gıda kaynaklı hastalıklar konusunda endişelenmemiz çok daha azdır. Besin tedariki de daha istikrarlı. Bu galon süt, tezgahınızda birkaç saatin aksine buzdolabında birkaç hafta sürebilir. Bu çok büyük. Normal bir süt tedarikini isterseniz arka bahçenizde bir inek tutmanız gerekmez demektir.

Soğutma temelleri başka bir önemli ev aletinde de çalışmaktadır: klima. ABD’de kullanılan tüm elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 5’inin evlerimizin serin tutulması için harcandığı tahmin edilmektedir. Özellikle en soğutmanın arkasındaki prensibin basit olduğunu düşündüğünüz zaman, bu oldukça şaşırtıcıdır. Burada bir cümle var: Bir sıvı buharlaştığında, işlemdeki ısıyı emiyor. Isıdan kurtulmak isterseniz, gaz haline dönmek için bir sıvıyı kokteyil hale getirmeniz gerekir

Neden Soğuk Tutmalı

Bir buzdolabının bulunmasının temel nedeni, yiyecekleri soğuk tutmaktır. Soğuk hava sıcaklıkları, yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur. Soğutmanın arkasındaki temel fikir, bakterilerin yiyecekleri yağlamak için daha uzun sürmesi için, bakterilerin (tüm gıda içerdiği) aktivitesini yavaşlatmaktır.

Örneğin, süt mutfak tezgahında oda sıcaklığında bırakılmışsa, bakteriler sütü iki veya üç saatte yağmalayacaktır. Bununla birlikte, sütün sıcaklığını düşürerek, bir iki hafta taze kalır – buzdolabının içindeki soğuk sıcaklık, o kadar çok bakteri aktivitesini azaltır. Sütü dondurarak bakterileri tamamen durdurabilirsiniz ve süt, aylarca sürebilir (dondurucu yanması gibi efektler bakteriyel olmayan yollarla sütü yağmaya başlayana kadar).Soğutma ve dondurma, bugün kullanılan en yaygın gıda koruma şekillerinden ikisidir.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi