Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Motoru Çalışmıyor ?

Buzdolabı Motoru Çalışmıyor ?

Buzdolabı motoru neden çalışmaz ?

Buzdolabı Motoru Çalışmıyor ise Bu durumları size aşağıda ki maddeler eşliğinde değineceğiz. Tabi kısaca değinmek gerekirse buzdolabının motoru hassas ve buzdolabının en önemli mekanik bölümüdür. Buzdolabının Motoru (kompresör) çalışmıyor.  Dolaba gelen elektrik akımının aniden kesilmesi ya da yüksek akım gelmesi. Çalışmayı keser.

buzdolabi-motoru-calismiyor

Fişin aniden çıkarılıp takılması sorun yaratabilir.

Dolap içinde sirküler olan soğutucu gazın basınç dengesizliği nedeni ile kompresör koruyucu termik atar ortalama 5 -7 dakika içinde motor devreye girer ve çalışır eğer bu zaman sonunda çalışma gerçekleşmez ise servis teknisyeninden destek alınmalı ve kontrol edilmelidir. Buz çözme devresinde motor devrede olmaması doğaldır. Buz çözme işlemini yapan bir dolapta doğal bir durumdur bu döngü periyodik olarak tekrarlanır. Buzdolabının sıcaklık ayarı doğru yapılmamış olabilir.

Bu durumda motorun devreye girme zamanları değişir.

Buzdolabı uzun zamanlı ve çok sık  servisi çalışıyor. Buzdolabı hacmi büyüdükçe çalışma süresinde uzamaktadır. Buzdolabının bulunduğu ortam sıcaklığı yüksek ise dolabın sık ve uzun çalışması doğal bir durumdur. Buzdolabı yeni çalıştırılmış veya içine dış ortam sıcaklığında bulunan gıdalar konuşmuşsa yine sık ve uzun çalışma doğal bir durumdur. Bu gıdalar uygun sıcaklığı yakaladığında dolabınızda normal çalışma  seyrine dönecektir. Dolap kapısı sık ve uzun süre açık kalırsa bu da uzun ve sık çalışmaya neden olur. Kapı aralık kalmış ya da iyi kapanmıyor olabilir.

Kompresör çalışmıyor ise

Yaklaşık 6 dakika sonra buzdolabı çalışmaya başlayacaktır. Bu süre sonunda buzdolabı çalışmaya başlamamışsa buzdolabı servisi çağırın. Buz çözme devresindedir. Tam otomatik buz çözme yapan bir buzdolabı için bu normaldir. Buz çözme döngüsü periyodik olarak gerçekleşir. Sıcaklık ayarları doğru yapılmamıştır. Uygun sıcaklık ayarını seçin.

diğer sebebi olarak Buzdolabının motorunda çalışmasına dair her hangi bir titreme vs. gibi durumlar yoksa büyük ihtimal starteri arızalı ve kısa devre yapıyordur. Buzdolabınız fazla ısınıyorsa (dış yüzeyi) motorun pompalama işlemi büyük ihtimalle yapmıyordur anlamak için arkadaki bakır tellerden ve buzluğu içinden gelen tıs sesinden anlayabilirsiniz.

Motor çalışmamasının başka bir sebebi hermatik kopresörde arıza sebebinden olabilir. Konderserde yıkanma ya da soğutucu akışkan azalmış olabilir. Genellikle motor çalışmaması elektrik aksanlarda arızalardan dolayı olur. Bunun için de teknik servis şarttır.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi