Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Kokusunu Ne Giderir ?

Buzdolabı Kokusunu Ne Giderir ?

buzdolabı koku giderme yöntemleri

Buzdolabı Kokusunu Ne Giderir ? 1. Buzdolabınızı boşaltın, kolay bozulabilen yiyeceklerinizi bir buzlu soğutucuya alın. Eğer dolabınızda taze sebze ya da yumurta varsa, bunları doğrudan buza değdirmeyin.

buzdolabi-kokusunu-ne-giderir

2. Dolabınızın tüm raflarını ve çekmecelerini çıkarın, bunları lavaboda sıcak su ve beyazlatıcı içeren deterjanla yıkayın. Bir havlunun üzerine kurumaya bırakın.

buzdolabi-kokusu

3. Buzdolabınızın içini deterjanla silerek temizleyin. Kokunun saklanabileceği tüm olukların, girintilerin ve yarıkların temizlendiğinde emin olun.

buzdolabi-kokusu-nasil-giderilir

4. Dolabınızın içini temiz soğuk suyla durulayın ve havlu ile kurulayın. Ayrıca deterjan kokusuyla birlikte tüm kokuları kolayca çıkarmak için dolabınızın içine paketi açılmış kabartma tozu yerleştirin.

Rafları, çekmeceleri ve yiyecekleri tekrar yerlerine yerleştirin. Dolabınız fabrikadan çıktığı günkü gibi temiz ve ferah kokmaya başladığını göreceksiniz.

bozulan-gidalarin-kokusu-nasil-giderilir

Seyahat dönüşü arıza veya sigortaların atması gibi sebeplerle uzun süreli elektrik kesintisi sonucunda buzdolabındaki etlerin ve diğer gıdaların bozulup kokması feci bir durumdur. Evi saran berbat, kokuşmuş et, leş kokusu… Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir.

Buzdolabında Bozulan Gıdaların Kokusu Nasıl Giderilir? 

Önce buzdolabındaki gıdaların çoğu atılır, her köşesi temizlenir ama o iğrenç ve yoğun koku ne yapılırsa yapılsın, ne kadar temizlenirse temizlensin bir türlü geçmez. Koku giderici mangal kömürü, süt, kahve, vanilya, karbonat, limon dilimleri, çay posası ne varsa hepsi denenir ama hiçbiri etkili olmaz. Çünkü bunlar buzdolabının içindeki kokuyu almak içindir. Oysa kötü koku buzdolabının içinden değil dışından gelmektedir. Nasıl mı?

buzluk kokusu nasıl giderilir

Elektrikler gidince derin dondurucudaki donmuş et ve diğer yiyecekler çözülmekte ve bozulan gıdaların suyu dondurucudaki tahliye deliğinden su boşaltma borusuyla buzdolabının arka kısmında, aşağıda bulunan tahliye haznesine akmaktadır. Motor ısındıkça haznedeki bu su buharlaşmakta ve koku yayılmaktadır. Kokuyu yok etmek için tahliye haznesini temizlemek gerekir.

Buzdolabı kokusu nasıl giderilir ?

Tahliye haznesini bulmak için buzdolabının arkasındaki su boşaltma borusunu izleyin. Borudaki suyun boşaldığı, borunun altındaki bölüm tahliye haznesidir. Üzerinde bulunan vidalı kapağı sökerek hazne deki suyu boşaltabilirsiniz. Tahliye haznesi çıkartıla biliyorsa içindeki su boşaltılır ve yıkanarak temizlenir. Ama çoğu buzdolabında sabittir, bu durumda içinde biriken suyu sünger ile temizlemek gerekir.

Hazne deki suyu boşalttıktan sonra tahliye borusunu da kokudan arındırmak gerekir. Bunun için bir taraftan dondurucuya suyu döküp tahliye deliğinden hazneye akan suyu boşaltmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak lazım. Böylece akıp giden ile su tahliye borusu ve kanalı temizlenmiş olur.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Geçer?

Ancak bazen bozulan gıdaların suyu dondurucu bölümünde iç kısımda bulunan strafor yüzeye geçmiştir. Eğer kokunun kaynağı strafor yüzeyse bunu temizlemek veya yenisini takmak mümkün değildir. Buzdolabını değiştirmeniz gerekebilir. Bu yüzden derin dondurucu bölmesine et ve diğer ürünleri poşet veya muhafaza kabı içinde yerleştirerek olası bir arıza durumunda buzdolabının zarar görmesini önleyebiliriz.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Üç Yolu Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Servis Çağrı Merkezi