Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Et Kokusu Nasıl Giderilir

Buzdolabı Et Kokusu Nasıl Giderilir

Buzdolabı Et Kokusu Nasıl Giderilir Besinleri sakladığımız buzdolabı, hijyen açısından ne kadar temiz olursa olsun koku yapabilmektedir. İçine koyulan besinlerden kaynaklanan bu koku için değişik önlemler alınabilir. İlk olarak içinde bekletilen artık yemeklerin, kapaklı tabaklarda buzdolabında saklanması önemlidir.

Bozulmuş et kokusu nasıl giderilir

İçinde bekletilen, et ve tavuk gibi çabuk bozulan gıdaların, raflarda uzun süre bekletilmeden dondurucu bölümüne kaldırılması gerekir. Buzdolabının içi de sık aralıklar ile temizlenmeli, içindeki tüm gıdaların taze olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hala buzdolabının içindeki koku geçmiyorsa, değişik bitkisel uygulamalar yapılabilir.

Karbonat ile Buzdolabı Kokuları Kurtulabilirsiniz

Temizlik malzemesi olarak birçok alanda kullanılabilen karbonat, buzdolabı kokularının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Küçük bir kâseye karbonat koyularak, ağzı kapatılmadan dolaba yerleştirilir. Başka hiçbir işlem yapmadan, kısa bir süre sonunda buzdolabında oluşan kokuların yok olmasını sağlayacaktır.

Kahve Pirinç  Buzdolabı Kokularından Kurtulabilir

Kahve ve pirinç kullanılarak 5 dakika içerisinde buzdolabı kokularından kurtulmak mümkündür. Bir kâsenin içine ister ayrı olarak, isterseniz kahve ve pirinç beraber koyularak dolap raflarına yerleştirilir. Kısa sürede buzdolabı kokularının önüne geçecektir.

Buzdolabı Et Kokusu Nasıl Giderilir

Odun Kömürü ile Buzdolabı Kokularından Kurtulabilirsiniz

Küçük bir parça odun kömürü, buzdolabındaki kokuları tamamen yok eder. Küçük bir kâseye yerleştirerek ağzı kapatılmadan buzdolabına yerleştirilmelidir. Hiçbir kimyasal kullanmadan, oldukça basit ve etkili bir yöntemdir.

Yulaf ile Buzdolabı Kokularından Kurtulabilirsiniz

Bir kaseye koyularak, buzdolabının içine yerleştirilen yulaf ta oluşan kötü kokuları, kısa sürede yok edecektir. Yine odun yulafın da açıkta olması önemlidir. Kapaklı veya poşette kullanılan yulaf hiçbir etki göstermeyecektir.

Buzdolabındaki kötü kokular pek çok insanı rahatsız etmektedir. Unutulan yemekler, kapağı açık unutulan gıdalar, meyve, sebze bölmesinde unutulan ve artık çürümeye başlamış meyve ve sebzeler buzdolabında rahatsız edici bir koku bırakmaktadır. Peki buzdolabı kokusu nasıl giderilir? Yapılacakları, temizleme ve koku giderme olarak iki bölümde inceleyelim

buzdolabı Temizleme

1) Öncelikle işlemlere başlamadan önce buzdolabının fişini çekin.

2) Buzdolabını tamamen boşaltın

3) Buzdolabınızda bozulacak ürünler var ise bunları buz dolu bir kabın içinde saklayabilirsiniz.

4) Bir leğene ılık su koyun ve içine yarım fincan soda koyup karıştırın

5) Tüm çıkarılabilir parçaları çıkararak hazırladığımız ılık su karbonat karışımı ile silin

6) Buzdolabının içini de karbonat ve su karışımımız ile yumuşak bir bez ile silin

Buzdolabını temizledikten sonra şimdide buzdolabındaki kötü kokuları gidermek ve oluşacak kötü kokuları önlemek

Buzdolabı Koku Giderme ve Önleme

1) Buzdolabının raflarına içine kabartma tozu serpilmiş tepsiler koyarak buzdolabının kapağını kapatın ve koku gidene kadar bekleyin. Ayrıca günlük kokulardan kurtulmak için buzdolabınızın bir gözüne bir kap veya kutu içerisinde karbonat koyun

2) Beyaz sirke de kabartma tozu gibi kötü kokuları giderir. Bir kap içinde su ve sirkeyi karıştırarak buzdolabına koyabilirsiniz

3) Yulaf da kokuları emen diğer bir yoldur. Açık bir kap içerisine yulaf koyarak buzdolabınızın içine koyun

4) Kahve telvesi de buzdolabı kokularının giderilmesinde yardımcıdır. Bir kabın içine kahve telvesi koyarak buzdolabı raflarına veya kapağına koyabilirsiniz.

5) Aktif kömür, bir kabın içerisine konularak, buzdolabı raflarına veya kapaktaki gözlere koyulabilir

6) Kedi kumu da koku giderici olarak kullanılabilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Üç Yolu Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Kopya Başarı Getirmez !
Servis Çağrı Merkezi