Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Çalışıyor Soğutmuyor
Buzdolabı Çalışıyor Soğutmuyor

Buzdolabı Çalışıyor Soğutmuyor

buzdolabı çalışıyor soğutmuyor No-frost buzdolabı üst kısım soğutuyor, alt kısım soğutmuyor ve buzdolabı alarm veriyor’ sorunuzun arıza neden ve giderme yöntemleri ile ilgili açıklama yapalım. Buzdolabı Çalışıyor Soğutmuyor Sorunu No-frost buzdolapları bilindiği gibi hiç karlanma yapmama özelliğine sahiptir. Bu karlanmama özelliğini evap üzerinde zig zag halinde sarılı bulunan ısıtıcı yani rezistanslar sayesinde ve hava akışı üreten fanı sayesinde kazanır.

Buzdolabı çalışıyor soğutma düşük

No-frost soğutucuları alt kısımlarını soğutmadığı zaman ya iç kısımda bulunan fan motoru arızalanmış yada evap ve çevresi hava akış kanallarını tıkayacak şekilde buzlanmıştır. buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor ise Mutfağınızın en önemli parçalarından biri olan buzdolabınızdan kokular geliyor mu veya dolabın çalıştığına dair sesler duymuyor musunuz; bunun sebebi dolabın soğutamaması olabilir. İşte bu sorunun nedenleri;

buzdolabı çalışıyor soğutmuyor

Buzdolabı alt kısmı soğutmuyor

diger bir ihtimal Teknik servise bildirmeden önce tüketiciler ön kontrol yaparak, sorunun giderilip giderilemeyeceğine bakabilir. Bunun için yapılması gereken, dolabın içinde yiyecekler varsa çıkartılır, dolap fişi çekilir. Yaklaşık 4 saat geçtikten sonra, fiş tekrar takılarak dolabın soğutma yapıp yapmadığı kontrol edilebilir.

Yalnız dolabı çalıştırırken, dolabın kapağının tam kapandığından emin olmalısınız. Bu kontrolü; elektrik kesintilerinin yaşanmasından sonra ya da üstte bulunan buz bölümünün kar yapmaması gibi durumları fark ettiğiniz zaman uygulamalısınız.

buzdolabı çalışıyor soğutmuyor , Buzdolabının soğut mamasının bir başka sebebi buzdolabın üst kısmındaki fanın çalışıp çalışmama durumudur. Bu fan çalışmadığında rezistanslar ısınarak yanar. Dolap soğutma yapamaz. Burada da yapmanız gereken, dolap kapısı kapatıldığında iç bölümünde bir düğme vardır. Bu düğmeye basarak, fan sesini kontrol edebilirsiniz. Eğer fan çalışmıyorsa teknik servis çağrılması gerekir.

Buzdolabı üst kısmı soğutmuyor

Eğer tüketici, bu kontrolleri yaptıktan sonra dolap soğutmaz sa teknik servisin müdahale etmesi gerekecektir. Teknik servisin tespitleriyle ortaya çıkabilecek nedenler; buzdolabı filtresi (drayer) tıkanmış olabilir. Kompresör arızalanabilir. Buzluğu arka tarafında bulunan evaporatörün üstü kar kaplanabilir ya da rezistansları yanabilir. Zamanlayıcısını zamanında çalışmaması veya durmaması da soğutmayı engeller.

Buzdolabı hiç soğutmuyor

Dolap kapılarının tam olarak kapatılmaması, sistemin içinde boru hatlarında veya herhangi bir yerinde tıkanma meydana geldiği zaman da dolap soğutmaya bilir. Aynı şekilde gaz borularında meydana gelen delikler sonucunda gaz sızıntısı soğumayı engeller. Dolabı yoğuşturan kondanser peteğinin kirlenmesi, kapı lastiklerinde meydana gelen yırtık veya kopuk hasarları sonucunda dolap tam kapanmayarak arızaya neden olabilir.

Termostat arıza yaparsa, dolabın hava kanalları tıkalı olursa ve fan switchleri arıza yaparsa, dolap soğutma işlevini gerçekleştiremez. Tüm bu nedenler göz önünde bulun durulduktan sonra buzdolabının bakımı yapılır.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

13 comments

 1. mecnun kara

  mrb market işletıyorum sutluk dolabım calışıyor fakat sogutmuyo nedenı ne olabılır tşk ler

  • ertan

   motor arızası yok ise gaz kontrol edilmeli

 2. Cevriye yancı

  Merhaba benim.dolap ust dolap sogutuyor alt dolap sogutmuyor ust dondurucu acaba üst tarafı çok doĺdurdugum icin olurmü

  • ertan

   üst kısım çok doldurulmamalı , biraz zaman gerektirir soğutması

 3. Batuhan

  Benim buzdolabım alt üst soğutmıyor kompressör (motor) sürekli calisiyor. Fişini cekip 2 gün bekledik sonra taktık 3 gün süper soğuttu daha sonra gene aynı şey oldu. Sorun ne olabilir?

 4. erol

  üst sogutuyor alt sogutma yok

  • Uzman

   ısıtma devresi arızası sorunu, servisinden destek almanız gerekir

 5. Özlemm

  1 ay önce termosit bozulmuştu buz tutuyordu herşey fazla sogutuyordu 2 gün den beri de sıcak buzluk asla buz yapmıyor dolabın içi kokuyor vestel mini buzdolabı nedeni ne acaba

  • Uzman

   Buzdolabınıza Takılan termostat hatalı olabilir.

   • Özlemm

    1 aydır sogutması iyiydi düzelmişti 2 gündür asla sogutma yapmıyor buzluk kısmı su yapıyor sulanma yeniden mi termostat degişmesi gerek acaba pratik bir çözüm önerenilir misiniz

    • Uzman

     Malesef sorun büyük gibi, görünen motor presyon düşüklüğü veya gaz eksikliği,

 6. Halim

  Sn yetkili profilo marka tek kapı buzdolabım çalışıyor fakat hiç soğutmuyor,sizce arıza nedir?

  • Uzman

   motor çalışıyor ise buzdolabınızda gaz eksikliği veya motor presyon arızası olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi