Home / Beyaz Eşya / Buzdolabı Buz Tutma Problemi
Buzdolabı Buz Tutma Problemi

Buzdolabı Buz Tutma Problemi

Buzdolabı Buz Tutma Problemi derin dondurucu tabanında buz bulmak ortak bir hatadır. Kısa süre önce kendi dondurucuyu bu problemle onarmak zorunda kaldım ve bu makale hatayı düzeltmek için ne yaptığımızı belgeliyor. Bu konu, bağımsız dondurucuları veya bir buzdolabının dondurucu bölümünü etkileyebilir.

Buz Problemi Nasıl Çözülür?

Bazen bir buz birikimi dondurucunun arka duvarının arkasında gizlenebilir (veya münhasır olarak). Bu, hava akışının kısıtlı olması nedeniyle dondurucunun doğru sıcaklığa soğumamasına ve / veya sirkülasyon fanının içeri giren buza taktığı takdirde yüksek bir eğik sese neden olabilir. Sonunda buz, fanı büyük bir kayıp kaybına neden olacak şekilde sıkıştırabilir.

Tabandaki buz birikimi, suyun buharlaşma tepsisine yönlendirilmesi için tasarlanmış bir kanaldaki tıkanıklığa neden olabilir. Bu, suyun kanalın üzerine ve dondurucunun tabana dondurulacağı yere dökmesine neden olur. Bu suyun dondurulması, dondurucunun aksi takdirde işlemediğini göstermek eğilimindedir. Buzun oluşması, alttaki çekmecenin düzgün şekilde açılmasını önler ve sinir bozucu bir şekilde sıkıştığında veya zorla açıldığında kırılabilir.

Tabanda Ki Buzu Temizleyin

Bununla başa çıkmanın en kolay yolu dondurucunun buzunu çözmektir. Bununla birlikte, çoğu insan geçici olarak tam olarak çözülmemesi nedeniyle geçici bir düzeltme olduğu kanıtlanmaktadır. Tabandaki görünür buzların hepsi giderene kadar buz çözme yeterli değildir. Bu tıkanıklığa genellikle arka duvarın arkasındaki boşaltma deliğinde katı buz neden olur ya da arka duvarın arkasında buz bulunur. Bu duvar yalıtıldığından, normal bir defrost buzu bırakmaya devam edecektir. Yeni su tabana akmaya ve tekrar dondurulmaya devam edecek.

Dondurucuyu bu şüpheli arızayla düzgün bir şekilde çözmek için fişini çekip kapıyı 24 saat açık tutun veya arka duvarı çıkarın ve buzunu çözmesine izin verin (isteğe bağlı olarak bir saç kurutma makinesine özenle yardımcı olun).

Arka Panelin Arkasından Buz Temizlenmelidir

Arka buzBuzun tamamen bittiğinden ve boşaltma kanalındaki deliklerin temiz olduğundan emin olmak için dondurucunun fişini çektim ve içindeki dondurucunun arkasındaki plastik kapağı çıkardım. Benim durumumda kaldırmak için yalnızca 4 vida vardı. Kapak, fan ve kanalın aşırı buzla kolayca ortaya çıkmasına neden oldu (bkz. Resim).

Plastik duvar donduruldu ve vidalar söküldükten sonra iyice kapanmazsa – zorlamayın ve kırmayın. Bir süre eritin veya kenarları hafifçe ısıtmak için bir saç kurutma makinesi kullanın.

Bu sayfanın üstündeki fotoğraf, dondurucumuzun tabanındaki buzu göstermektedir. Soldaki fotoğraf, arka kapağın arkasındaki buzu gösteriyor. Metal bölümün alt sağ köşesinde. Ayrıca, buzun çözülmüş suyunun sağa ve aşağıya boşaltılması gereken eğimli kanalı, köşedeki boşaltma deliğinden de görebilirsiniz. Delik buzla katı engellendi. Hatta suyun kanaldan tabana doğru aktığı damlama çizgisini görebilirsiniz.

Herhangi bir plastik veya algılayıcıya çok yaklaşmamaya özen göstererek, saç kurutma makinesiyle sıcak havayı dikkatlice üfleyerek çözülmeye yardımcı oldum. Ben de onu engelleyen buz eritmek için dikkatli bir şekilde dökülen küçük bir sıcak suyun kullandım. Ardından, net olduğundan emin olmak için delikten küçük bir plastik parçası ittim. Daha sonra sadece plastik arka duvarı yeniden takma ve dondurucuyu tekrar takma meselesiydi. Mümkün olan en kısa sürede tekrar sıcaklığa geri dönmesine yardımcı olmak için hızlı dondurma seçeneğine koydum.

Engellemenin Nedeni Nedir?

Arka tarafta buz oluşmamalı ve boşaltma deliğini kapatmamalıdır. PCB’de bir arıza veya bir sensör aşırı derecede donmasına neden olabilir. Ya da (eğer takılmışsa) otomatik buz çözme sisteminde bir arıza. Buzulluğa ya da dondurucuya yapıştırılan bu makalede anlatıldığı gibi, cihaza nemli sıcak hava çekilmesiyle, açık buzdan daha sert kar gibi görünen aşırı soğutma meydana gelebilir . Arıza hızlı bir şekilde ortaya çıkarsa bir mühendis çağırmanız gerekir.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi