Home / Beyaz Eşya / Bulaşık Makinesi Su Sızıntısı Arızası Sebepleri
Bulaşık Makinesi Su Sızıntısı Arızası Sebepleri

Bulaşık Makinesi Su Sızıntısı Arızası Sebepleri

Bulaşık Makinesi Su Sızıntısı Arızası Sebepleri bulaşık makinesinde sızıntı birçok soruna neden olabilir. Görebildiğiniz yerden sızdırıyorsa, göremediğiniz suyun da olduğu şans çok yüksektir ve göremediğiniz bir sorununuz varsa daha büyük bir soruna sahip olabilirsiniz, bu durumda sadece ıslak olabilir kat. Herhangi bir süre için nem ve sıcaklık kaldığında, küf ve küf yakında takip edecektir. Ev küfü sağlığınız için çok zararlı olabilir ve çok küçük bebeklerin ölümüyle bağlantılıdır. Bu nedenle, bir bulaşık makinesinde sızıntıyı teşhis ve onarma, sağlığınız ve ailenizin sağlığı için çok önemli olabilir.

Contaları kontrol edin

Çoğu ev aleti gibi, bulaşık makinesinde de su ve sabun içeride kalmaya yardımcı olan kapının iç kenarında kauçuk bir conta bulunur. Bu conta yaştan dolayı yırtılmış veya kırılmışsa, bu kaç-ağınızın kaynağı olabilir.

Contayı kontrol etmek için baştan başa gözyaşı kontrolü yapın. Hiç görmüyorsanız, bir parça defter veya gazete alın ve yan taraftaki kapının üst kısmına yerleştirin. Daha sonra kağıdın üzerindeki kapıyı kapatın ve kağıdı yavaşça kapının dışına çekmeye çalışın. Kapıyı açın ve kağıdı bir sonraki alana getirin ve bunu bulaşık makinesinin her iki yanında yapın. Bir bulaşık makinesinde, kağıdı zorla çektirmek için yeterli miktarda bir mühür bulunmalıdır, bu nedenle kolayca kayar, contayı değiştirmeniz gerekir.

Hortumları Kontrol Edin

Ayrıca bulaşık makinesinde bulunan bir sızıntıya bağlı hortumlardan biri de neden olabilir. Önce sigorta panelinde veya kesici kutusundaki ünitenin elektriğini kapatarak teftiş yapmaya başlayın. Ardından, kapının altındaki tekme panelini bulaşık makinesine kaldırarak hortumlara erişin. Tekme paneli genellikle iki vidayla yerinde tutulur. Biri panelin üstünde olacak ve diğeri aşağıda yer alacaktır.

Çoğu bulaşık makinesine iki hortum takılmıştır: bir dolum hortumu ve bir boşaltma hortumu. Bunların her biri 1 1/2 inç çapındadır. Onlara eriştiğinizde, ıslak bir yer hissedebilecek olup olmadığınızı görmek için elinizi dışarıya doğru çekin. Bağlantı noktalarının yakınında ve ayrıca bağlantı noktalarının altındaki zemine bakınız. Hortumlar bir bağlantı noktasında sızıntı yapıyorsa kelepçe basitçe gevşeyebilir. Bu durumda, kelepçeyi sıkıştırın. Hortumun üzerinde nem varsa bir çatlak veya delik hissedin. Bu hortumlardan herhangi birine hasar vermek derhal değiştirilmesi anlamına gelecektir .

Su Giriş Vanasını Kontrol Edin

Tekme paneli kapalıyken su giriş valfini de kontrol edebilirsiniz . Bu valf, hortumların bağlandığı bağlantıdır. Hortumlardan gelmeyen suyu gördüğünüzde veya hissederseniz, valfi derhal değiştirmeniz gerekecektir. Su giriş valfinden bir bulaşık makinesinde kaçak, aynı zamanda valfa takılan tellerden dolayı tehlikeli olabilir. Elektrik ve su açıkça karışmamaktadır, bu nedenle giriş vanası sorunun kaynağı ise bulaşık makinesini onanıncaya kadar kullanmayın.

Su Seviyesi Kontrol Edin

Bulaşık makinenizdeki küvet çok doluysa, bulaşık makinesi sızıntısına neden olabilir. Küvet seviyesini kontrol etmek için bulaşık makinesini açın ve doldurun. Su kapandığını duyduktan sonra kapıyı açın. Su seviyesi, kapının alt kenarının hemen altında olmalıdır. Daha yüksekse bulaşık makinesinde suyun boşalmasını engelleyecek tıkanmalar olup olmadığını kontrol edin .

Bunlar bulaşık makinenizin sızıntıya neden olabilecek tek arıza değil, bunlar en yaygın olanıdır. Tüm bu yerleri işaretlediyseniz ve sızıntılarınızı bulmaya devam edemiyorsanız, profesyonel yardımda bulunma zamanı gelmiş olabilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi