Home / Beyaz Eşya / Bulaşık Makinesi Su Almıyor ?

Bulaşık Makinesi Su Almıyor ?

Bulaşık Makinesi Su Almıyor Başlamıyor bulaşık makinelerinde çıkan sorunlardan biri olan su almama arızasının ortaya çıkmasının bir çok nedeni olabilir. bulaşık makinelerinde çıkan bu arızaya neden olan parçaları sizlere detaylı şekilde yazıyoruz. Hangi parça neden bu arızayı yapar hepsini aşağıda bulabilirsiniz.

Su giriş valfi bir diğer adı ise ventil

Ventil adlı parça bozulduğu zaman bulaşık makinesi su almaz ve program ilerlemez böyle bir durumda yapılması gereken işlem ilk önce su giriş ventilinin filtresini kontrol etmektir. Eğer filtre tıkalı ise makineniz su almayabilir fakat filtrede her hangi bir tıkanma yoksa sorun büyük ölçüde ventil adlı parçada dır.

bulaşık makinesi ventili

Ventil adlı parça zaman aşımından dolayı veya şebeke tesisatındaki birikintilerin filtreden geçerek ventilin içine dolmasından dolayı arızalanır. Bu parçanın değişimi çok uzun bir zaman almaz ve çok maliyetli bir onarım değildir. Ayrıca ventil adlı parçanın mutlaka yenisi ile değiştirilmesi gerekir eski parçanın tamirini yapmak mümkün değildir.

Emniyet sivici

Emniyet sivicleri hemen, hemen her bosch markalı bulaşık makinesinde mevcuttur, bu sivic bozulduğu zaman makineniz su almaz. Sivicin bozulma nedeni ise içindeki platinlerin zamanla oksitlenmesi veya içerisinde oluşan ark dan dolayıdır. Sivic değişimi teknik servis tarafından yapılmalıdır. Bazı cihazlarda emniyet ve su sivici olmak üzere iki adet sivic bulunur her ikisi de bozulursa su almama arızası ortaya çıkar.

bulasik-makinesi-su-almiyor

Pompa motoru

Pompa motorunun asıl görevi su boşaltma ve tahliye dir fakat bu parçanın kısa devre yapması veya sargıları üzerindeki bir hata cihaz üzerindeki devre tamamlama özelliğini iptal eder ve makineniz su almaz. Bu çok az görülen bulaşık 1 bir arıza olsa dahi makinenin su almamasına neden olan bir arızadır. Pompa motorunun değişimi ise teknik servisi tarafından yapılır. Pompa motoru cihazın en alt kısmında bulunur ve değişimi ventil adlı parçaya göre daha maliyetlidir.

Musluk kapalı olabilir

Teknik servis olarak en sık rastladığımız sorunlardan biri olan su almama arızasına neden olan bir diğer etken ise makinenin su hortumunun bağlı olduğu musluğun kapalı olması veya bozulması ya da suların kesik olmasıdır. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken gayet basit bir işlemdir. İlk olarak makinenin musluğunu sağ tafra çevirerek kapatınız ve musluğa bağlı olan hortumu yerinde çıkarınız. Daha sonra musluğun altına bir kap koyarak musluğu açını eğer musluktan su gelmiyor ise sorun tamamen musluk tadır. Bu durumda teknik  servisini değil su tesisat servisi aramalısınız.

Su giriş valfi (ventil): Bu parça bozulduğu zaman makine su almaz. Bu nedenle eğer bulaşık makineniz su almıyorsa ilk olarak su giriş valfini kontrol etmelisiniz.

Pompa motoru: Pompa motoru, makinedeki suyu boşaltmakla yükümlüdür. Ancak bu parça kısa devre yaparsa ya da herhangi bir nedenle hata verirse bulaşık makinesi arıza yapabilir.

Emniyet sivici: Her marka ve modelde emniyet sivici bulunmaz; ancak bulunanlar için su arızalarında emniyet sivicinin de kontrol edilmesi gerekir. Zira su almama problemi, emniyet sivicinin bozulduğuna işaret de olabilir. Emniyet sivicini yalnızca teknik servis değiştirebildiğinden, arıza durumunda mutlaka bulaşık makinenizin markasına uygun yetkilendirilmiş teknik servisi çağırmanızı öneriyoruz.

Musluk: Eğer bulaşık makinesi su almıyor ise ilk yapmanız gerekenlerden biri musluğu kontrol etmektir. Bulaşık makinesinin bağlı olduğu su hortumunun ucundaki musluğun kapalı olması ya da bozuk olması da güçlü bir ihtimalken, sular kesilmiş ve siz bunu fark etmemiş olabilirsiniz. Bu nedenle teknik servis çağırmadan önce mutlaka musluğu kontrol edin.

Pervaneler ve deterjan seçimi: Eğer deterjanınız olduğu gibi çıkıyorsa ve bulaşıklarınızı temizlemiyorsa doğru deterjanı kullanmıyor olabileceğiniz gibi makinadaki pervaneler de tıkanmış olabilir. Bu yüzden önce iki pervaneyi de sökerek tıkalı olup olmadıklarını kontrol edin, ardından ihtiyacınıza uygun bir deterjan seçimi yapın. Bunun için yeni formüllü Finish Quantum’u öneririz.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi