Home / Beyaz Eşya / Bulaşık Makinesi Kurulumu Nasıl Yapılır ?
Bulaşık Makinesi Kurulumu Nasıl Yapılır

Bulaşık Makinesi Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Bulaşık Makinesi Kurulumu Nasıl Yapılır Bulaşık makinelerinin geleneksel el yıkamasından daha az su kullandığı gösterilmiştir. Ve, yeni enerji tasarruflu modeller, hem enerji hem de su tasarrufunda eski meslektaşlarından daha iyi.

Bir bulaşık makinesi kurmaktan korktuğunuzdan ya da birinin size bir tane yüklemesi için bir servet ödemek istemediğiniz için yeni sürüme geçmediyseniz o zaman şansa sahipsiniz demektir. Bu nasıl yapılır kılavuzu, yeni bulaşık makinesini kolayca monte edebileceğiniz veya varolan ürününüzü nasιl zorlukla yenileyebileceğinizi size gösterecektir.

Bulaşık Makinesi Kurulumu

Yeni bir bulaşık makinesi takıyorsanız, işi tamamlamak için yapmanız gereken birkaç şey var. Birincisi, lavabonun altındaki bir elektrik prizi veya doğrudan elektrik panosundan gelen 20 Amper olarak derecelenmiş bir devre. İkincisi bir su kaynağı ve boşaltma yakındır. Üçüncüsü, yeni bulaşık makinesinde kullanılabilecek alan. Yeni bulaşık makinesini sığdırmak için sayaç dolaplarının veya yer karolarının altındaki bazıları çıkarmalısınız. Eski bir bulaşık makinesini değiştiriyorsanız,

Eski Bulaşık Makinasını Çıkarın

İlk adım eski bulaşık makinesini kaldırmaktır. Eski bulaşık makinesini ölçtüğünüzden emin olun; böylece yeni bulaşık makinesini seçerken doğru boyu satın alabilirsiniz.

Gücü ve Suyu Kapatın

Gç besleyen elektrik devresini bulaşık makinesine KAPALI konuma getirin. Elinizin altındaysa fişini çekebilirsiniz. Bulaşık makinesine su besleyen su vanasını kapatın.

Eski Bulaşık makinesini çıkarın

Bulaşık makinesini tezgah üstü tutan iki vidayı sökün. Bu vidalar bulaşık makinesinin tam önünde bulunur. Tezgah altındaki bulaşık makinesini hafifçe kaydırın.

Bağlantı Kutusu Kapağını Çıkartın

Bağlantı kutusuna, genellikle alt arka taraftaki elektrik kablosunu takip edin ve kapağı çıkarın.

Adım 4 – Kablo bağlantısını kesin

Devrenin KAPALI olduğundan emin olmak için voltaj test cihazı kullanın ve kabloların bağlantısını kesin. Elektrik kablosunu bağlantı kutusundan çıkartın ve tellerin uçlarına tel somunları yerleştirin, sonra teller hareket etmeyecek şekilde hareket ettirin.

Su Hattı’nı Kapatın

Bulaşık makinesinin altındaki su giriş hattını bulun. Yerinde tutan somunu çıkarın ve su hattını çıkarın. (Hatta hâlâ suyun boşaltılması için havlu bulundurun).

Boşaltma Hattının Bağlantısunu Kesme

Lavabonun altında, bulaşık makinesinin boşaltma hattını bulun ve lavabonun boşaltma hattı veya çöp öğütücüsünden ayırın.

Bulaşık makinesini çıkarın

Artık bulaşık makinesinin tamamen bağlantısı kesilmiş olduğundan, yenisini takmadan önce çıkartın ve alanı temizleyin.

Yeni Bulaşık Makinesi’ni Takın

Boşaltma Hattını Takın

Bulaşık makinesini nazikçe arkasına yerleştirin ve boşaltma hattını verilen sıkıştırma kelepçeleri ile takın. Kelepçeleri açmaya yardım etmek için iğne burun pensesine ihtiyacınız olabilir.

Su Hattını Bağlayın

Teflon® bandı su girişi bağlantısının dişlerine sarın ve su hattını bağlamak için gereken 90 derece pirinç rakoru bağlayın. Daha sonra bulaşık makinesini dik konuma getirin ve su hattını 90 derecelik bağlantı parçasına takın.

Tespit Alt Kovanını Ayarlayın

Bulaşık makinesinin altında, elektrik kablosunun içeri girmesi için bir tutma kovanı göreceksiniz. Kordonu kaydırıp kılıfı sıkıştırın.

Elektrik Kablolarını Çalıştırın

Bağlantı kutusundan kapağı çıkartın ve telleri nakavt üzerinden kutuya doğru çalıştırın. Siyah teli siyah telle bağlayın; çifti birbirine çevirmek için iğne burun penselerini kullanın ve daha sonra üzerine bir tel somunu sıkın. Beyaz tellere aynı şeyi yapın. Yeşil veya çıplak topraklama kablosu kutunun içindeki yeşil topraklama vidasına sıkıştırılır. Telin tel somunu karşıladığı tellerin etrafına elektrik bandı sarın. Bağlantı kutusu kapağını değiştirin.

Boşaltma Hattını Bağlayın

Bulaşık makinesinin tahliye hattını eskisinin bağlandığı tam yerin ya boşaltma hattına veya çöp öğütücüye bağlayın.

Su Hattı Sızıntılarını Kontrol Edin

Bulaşık makinesini yerine koymadan önce sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için su hattını açın.

Bulaşık makinesini yerine kaydırın

Tezgahın altındaki yere kaydırarak bulaşık makinesini kaydırın ve oturma seviyesinde olduğundan emin olmak için bir seviye kullanın. Herhangi bir düzeltme yapmak için ünitenin üzerindeki ayakları ayarlayın.

Bulaşık makinesini sayacıya takın

Bulaşık makinesinin üst flanşını yerine tutmak için tezgahın altına vidalayın. Alt kapağı takın.

 Gücü Açın

Devreyi tekrar açın veya elektrik kablosunu takın.

Çevrimi Çalıştırın

Bulaşık makinesini boşalttıysanız, bir döngü çalıştırın ve sızıntı olup olmadığını bir kez daha kontrol edin.

Dikkatinizi Çekebilir

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları

Kilitli Çamaşır Makinesi Kapısını Açmanın Yolları Çamaşır makinesi kapağınız sıkışmışsa, hızlı bir düzeltme bulmanız gerekir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi