Şofben & Termosifon Onarım Yardımı
Şofben & Termosifon Onarım Yardımı

Şofben & Termosifon Onarım Yardımı

Şofben & Termosifon Onarım Yardımı sıcak su elde etmek için uygun bir cihazdır. Bu tür su ısıtıcılarının, 5-6 yıllık çalışmadan sonra genellikle başka nedenlerle sızdıran veya kırılan kazanlardan daha güvenilir olduğuna inanılmaktadır.

Şofben & Termosifon Tamiri Ve Bakımı

Şofben & Termosifon Onarım Yardımı Ancak, sıcak bir duş beklentisiyle musluğu açmış olabilirsiniz ve gazlı su ısıtıcısı yanmıyor olabilir. Ve ne yapmalı? Ustayı aramak mı? Ve zaten akşam veya tatil / hafta sonlarıysa ve dışarısı soğuksa? Tek bir çıkış yolu var, su ısıtıcısını kendiniz onarmaya çalışmak, ancak bunun için arıza nedenlerini anlamanız gerekiyor.

Şofben & Termosifon En Yaygın Sorunlar

Şofben Arızaları

Su ısıtıcıları profesyonel bakım gerektirir. Kendin yap onarımları son derece istenmeyen bir durumdur ve aslında mevcut mevzuatın ihlali olarak kabul edilir. Onarımlar servis merkezi veya servisi tarafından yapılmalıdır.

1. Su musluğunu açtığınızda gaz kolonu açılmıyor.  Olarak, özellikle bu yeterli su basıncı ve teknik yetmezliği gibi olabilir: aşınma su membran kısmı (elastisite ve deliklerin oluşumunun kaybı); Piller “oturdu”; gaz kontrol sisteminin devresi ve bimetalik sensör bozuk; kontrol ünitesi veya servo motor arızası.

Su ayar düğmesini çok minimuma ayarlayın. Membranın aşınması nedeniyle kolonu çalıştırmak için yeterli su basıncı olmayabilir. Düğmeyi saat yönünde çevirerek basıncı düşürür ve su kısmındaki basıncı arttırırsınız – kolon açılabilir; Su filtresi pislik ve pasla tıkanmıştır, sökülüp yıkanmalıdır. Filtre, kolona su girişinin önüne, genellikle su armatürlerine monte edilir. Temizlik, bir tesisatçı veya hoparlör tamircisinin yardımını gerektirebilir; Musluk ağı enkaz ve kireçle tıkanmış. Sökün ve durulayın. Hoparlörü onsuz açmayı deneyin.

2. Kolon aşırı ısınır ve gaz dışarı çıkar (koruyucu mekanizma tetiklenir).  Şofben güvenli olduğunu öğrenin. Güvenlik, acil bir durumun önlenmesinde yatmaktadır. Diyelim ki: su ısıtması izin verilen değerlerden daha yüksek oldu. Yüksek sıcaklık, eşanjör borularının içinde güçlü bir basınç oluşturacaktır. Bakır ısı eşanjörünün borularının duvarları böyle bir yüke ve patlamaya dayanamayabilir. Aşağıda, yukarıdaki arızayı tanımlamaya ve ortadan kaldırmaya yardımcı olacak bir nedenler listesi ve bir teşhis yöntemi sunuyoruz.

Nozullar ne tür gaz için kurulur? (Alev yüksek ve kırmızıysa, sütun büyük olasılıkla farklı bir gaz türü için tasarlanmıştır.); Zayıf su akışı veya ısı eşanjöründe su sıkışmış. (Su akışını engelleyen bir şey var, su çıkışından kolondan su dağıtım noktasına kadar tüm bağlantı düğümlerini temizlemelisiniz.); Isı eşanjörünün içindeki büyük ölçekli oluşum, su geçişini daraltır ve bunun sonucunda su tutulur ve aşırı ısınır.

3.  Su yeterince sıcak değil veya kolon suyu iyi ısıtmıyor. paketlenmiş kolon ile ısı eşanjörü kurum: parçalanmış membran iki nedenden dolayı bir belirtisi olabilir yeterli sıcak su e. Hoparlör arızasının nedenini belirlemek kolaydır.

Kolon suyu iyi ısıtmıyorsa, basınç iyi iken yapılacak ilk şey alevin ne renk olduğuna bakmaktır. Yangın kırmızı-beyaz ise ve yanma sırasında radyatörün dışına taşarsa, büyük olasılıkla kolonun temizlenmesi gerekir. Alev sabit mavidir, ancak yavaş yavaş “isteksizce” yanar. Su ilk başta sıcaktır, sonra yavaş yavaş soğur ve soğur. Su ısıtmasını artırmak için membranı değiştirmeniz yeterlidir. Gaz hattındaki gaz basıncı kolonun gereksinimlerini karşılamıyorsa, gaz kolonu suyu gerekli sıcaklığa ısıtmayacaktır. Soğuk su, arızalı bir karıştırıcıdan gelen sıcak su akışına sıkışır, bu nedenle sıcaklık düşer (su karışımı). Yeni bir Şofben taktınız ama suyu ısıtmıyor mu? Su giriş ve çıkış hortumlarını karıştırdınız.

4.  Şofben kendiliğinden kapanır ve söner.  Gelengaz kolonunun Kapatma tertibatının doğru çalışması tersi bir arıza ve bozukluk olarak ısıtıcı olabilir. Örneğin, çekiş yokken bir kolonun kapatılması bir kişinin hayatını kurtarabilir ve çekiş sensörünün etkisi altında bilerek söner. Başka bir şey, sütunun düşük kaliteli montaj veya yıpranmış parçalardan tutuşması ve sönmesidir, bu nedenle aşağıda kendinizi tanıyabileceğiniz bu soruna ayrı makaleler ayırmaya karar verdik.

Şofben 2-3 dakikalık çalışmadan sonra sabit bir şekilde kapanırsa ve daha fazla dahil edilmesi mümkün değilse, ancak soğuduktan sonra bunlar havalandırma kanalında (baca) bir sorun olduğunu gösteren işaretlerdir. Şofben açıldıktan hemen sonra kapanırsa, 2-3 saniye çalışır ve söner – büyük olasılıkla hatalı bir alev iyonizasyon sensörü. Ayrıca, bu arıza “bitmiş” pilleri gösterir.

5.  Şofben açarken ses.  “Mini patlama” veya kolonun bir pop ile başlaması, yanma odasındaki gaz-hava karışımının patlamasını gösterir ve bu bir kolon arızasıdır. Yanma odasının gazla erken doldurulmasından kaynaklanır.

Kolon otomatik ise yapılacak ilk şey ateşleme cihazına dikkat etmektir. Bujinin yalıtımı muhtemelen bozulmuştur. Kıvılcım brülöre değil gövdeye çarpar. Ve yine de, otomatik gazlı su ısıtıcılarında, solenoid valfin veya servo motorun aşınmasının nedeni böyle bir arızadır. Ateşleme fitili olan bir kolonun alevi arttırmak için temizlenmesi gerekir.

6. Siyah kurum düşüyor. Gaz kolonunun zamanında temizlenmemesi durumunda , ana brülörün alevi duman çıkarmaya ve siyah kurum yaymaya başlar, gaz sarı renkte yanar. Bunun nedeni yetersiz hava akışıdır. Zamanla, kurum radyatör peteğine “yerleşir”, böylece yanma ürünlerinin çıkışına engel olur. Bu tür uzun süreli sigara içme ve kurum yapışması, çekiş eksikliğinin yapay bir etkisinin yaratılmasına yol açar.

Doğal olarak, bu durumda, gaz kontrol sistemi, cihazı acil olarak kapatmanın gerekli olduğunu “kabul eder”. Oda havalandırıldıktan sonra muhtemelen en geç 5 dakika içinde cihazı tekrar açın. Kurum ısı eşanjörüne yapışırsa, suyu ısıtmak zorlaşır. Bunun yerine, kurumun kendisi ısınır ve herhangi bir yanan malzeme gibi, yanık kokusunu tüketir. Gazlı su ısıtıcısının böyle bir arızası, en sık olarak, dış sıcaklığın donduğu kış aylarında kendini gösterir.

7.  Kolondan su damlıyor veya ısı eşanjörü sızdırıyor.  Genellikle, besleme hortumlarının gevşek bağlantısı nedeniyle böyle bir sütun arızası meydana gelir. Lastik pedi değiştirmek sızıntıyı ortadan kaldıracaktır. Ancak şofbenin ortasından sürekli damlayan su, su parçasında veya ısı eşanjöründe aşınma olduğunu gösterir. Bu durumda sızdıran parçalar değiştirilir. Bu tür onarımlar maliyetlidir, çünkü hizmetlerin maliyeti parçanın maliyetini de içerir, bu nedenle yeni bir Şofben satın almayı düşünmelisiniz .

Su devresi

Suyu ısıtan ince, spiral şekilli bir tüp devrenin ana bileşeni olan bir ısı eşanjörü. Otomatik ateşlemeli gazlı su ısıtıcılarında, su devresinde işlevi çok önemli olan elastik bir membran vardır. Elastik diyafram, metal bir çubuk kullanılarak gaz valfine bağlanır. Sıcak su musluğu kapalıyken su basıncı maksimumdur. Diyafram su basıncı altında bükülür ve vanayı kapalı konumda tutar. Musluk açılıp borudan su geçtiğinde membran borunun içine doğru bükülür ve membran bölgesinde bir vakum oluşması nedeniyle gaz akışını açar.

Lütfen girişin çoğunlukla mavi ve çıkışın kırmızı olduğunu ve işlevlerinin tamamen farklı olduğunu unutmayın.

Gaz devresi

Isı eşanjörünün altında gaz devresinin temel parçası yani brülör bulunur. Ek bir pilot brülörün kurulu olduğu bu tür gazlı su ısıtıcı modelleri vardır. İşlevi, sıcak su musluğu açıldığında ana brülörü ateşlemektir, ancak pilot brülör her zaman açıktır. Diyaframa ve diğer güvenlik elemanlarına bağlı olan gaz vanası, ana brülörün altında bulunur.

Ateşleme sistemi

Ateşleme tipi brülör üzerindeki gaz kolonlarına ek olarak, brülörün bir kıvılcımla ateşlendiği elektrikli ateşlemeli olanlar da vardır. Kaynağı şunlar olabilir:

 1. Piller.
 2. Su devresindeki bir türbin tarafından tetiklenen bir piezoelektrik eleman.

Güvenlik sistemi

Güvenlik sisteminin bileşenleri gaz vanası ile yakın bağlantılıdır ve acil bir durumda çalışmasını durduracak şekilde yapılandırılmıştır. Temel olarak, bu elemanlar elektroniktir, ancak bazıları mekaniktir. Ateşleme brülörlü kolonlarda, bimetalik bir plaka vardır, ancak bunun yerine, iyi bir ısıtmadan sonra gazın kolona akışını açan sıcaklığa duyarlı bir eleman ile değiştirilir.

Şofben uzun süre açılmıyorsa, gaz besleme düğmesine basılı tutularak, kolona 20 saniye boyunca gaz erişiminin sağlanması gerekir. Bu sefer güvenlik elemanının ısınmasını sağlar ve düğme bırakılabilir.

Yeni gazlı su ısıtıcı modellerinde, bimetal plaka, ısıtıldığında ЄDS üreten bir parça ile değiştirilir ve gaz besleme cihazına bir solenoid valf takılır. Emniyet elemanının ısınmasından elde edilen akım sayesinde manuel olarak açılır ve bu konum korunur. Su ısıtıcısının çalışmasında kesintiler, yukarıdaki ayrıntılardan herhangi biri nedeniyle ve ayrıca bağlı ağlardan dolayı meydana gelebilir.

Termosifon çalışamazlığının dış faktörleri

 1. Su besleme hattının çıkışına yanlış bağlantı. Sonuç olarak, kolon kurulumdan sonra veya sıhhi tesisat çalışmasından sonra çalışmaz. Bağlantıların doğru olduğunu kontrol edin: çıkış kırmızı ile işaretlenmiştir ve sıcak su borusuna bağlanır.
 2. Musluktan gelen zayıf bir su akışıyla kanıtlandığı gibi, sistemdeki düşük su basıncı.

Düşük su basıncı sorunu, su temin sistemleri su kulelerinden su alan banliyö sakinleri için geçerlidir. Bu durumda, bir gazlı su ısıtıcısı alırken, ekipmanın parametrelerini, yani izin verilen minimum su basıncı seviyesini mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir.

Kolonun önünde bulunan filtrenin tıkanması nedeniyle su basıncının düşmesi çok sık olur. Bu, musluktaki su akışını soğuk ve sıcak suyla karşılaştırarak kontrol edilebilir ve soğuk suyla musluktaki akış ince değil, normal ise, filtreyi kontrol edin. Temizlenmesi sıcak su sorununu çözecektir.

Ayrıca, şofben açıldığında, suyun neredeyse hiç ısınmadığı, biraz zaman geçtiği ve sütunun tamamen kapandığı durumlar da vardır. Hepsi mikser arızasının suçu. Sıcak suya soğuk su ekler, bu nedenle kolondaki su aşırı ısınır ve kapatma sistemi tetiklenir. Bundan emin olmak için:

 • Su ısıtıcısına su sağlayan musluğu kapatın.
 • Sıcak su açın. Su akarsa, karıştırıcı arızalıdır.

Termosifon Arızaları

Elektrikli ve gazlı su ısıtıcıları arasındaki temel fark, ısı kaynağıdır. Elektrikli bir su ısıtıcısında su, su tankına uzanan elektrikli üst ve alt ısıtma elemanları tarafından ısıtılır . Gazlı su ısıtıcıları, suyu tankın altından ısıtan bir gaz brülörüne sahiptir. Çok az ısıyla veya hiç ısıyla ilgili sorunlar genellikle, değiştirilmesi nispeten kolay olan pahalı olmayan bir parça olan arızalı bir ısıtma elemanından kaynaklanır. Diğer sorunlar, yanlış ayarlardan, yüksek ev su basıncından veya tank bakımının yapılmamasından kaynaklanabilir.

Hem konut hem de ticari sıcak su ısıtıcıları sınırlı garantilerle gelir. Her tankın üzerinde model ve seri numarasının yer aldığı bir anma değeri plakası bulunur. Bu numaralar, tankın yapıldığı yılı detaylandırır ve tankın, ücretsiz veya indirimli olarak yeni bir tank veya parçalar sunabilecek orantılı bir garantisi olup olmadığını belirler. Bir resim çekin veya bilgileri aşağıya doğru çekin ve tank sızdırıyorsa veya eleman kötüyse üreticiyi arayın. Üretici garantileri saha işçiliğini kapsamaz. Bu, sorunu gidermeye başlamadan önce yapabileceğiniz bir şeydir.

Elektrikli Termosifon Nasıl Onarılır ?

Anahtar bileşenler

Depolama Tankı  – Suyun evde kullanılmak üzere depolandığı ve ısıtıldığı yerdir. Tank iki parçadan oluşur: (1) dış kısmı genellikle bir poliüretan köpükle yalıtılan, su koruyucu astarlı bir iç ağır metal tank ve (2) tüm üniteyi kaplayan ince, dış çelik bir kabuk.

Isıtma Mekanizması  – Depolama tankı içindeki suyu ısıtmak için kullanılan cihaz. Elektrikli tanklar, elektrikle çalışan iki dahili ısıtma elemanı kullanır. Gaz ısıtıcıları, tankın altında bir brülör kullanır ve egzozun dışarı atılmadan önce tankın merkezinden geçmesine (suyu geçerken ısıtmasına) izin veren bir baca sistemine sahiptir.

Termostat  – Gerektiğinde ısı arayarak su sıcaklığını ölçer ve korur. Termostat kullanılarak sıcaklık kullanıcı tarafından ayarlanabilir.

Dip Tüpü  – Soğuk su besleme borusundan (üstte) üniteye soğuk su beslemek için (alta yakın) tankın içinden geçen bir tüp.

Sıcak Su Çıkışı  – Tankın üstünde bulunur, tanktan bina besleme tesisatına sıcak su besler. Isı yükseldiği için ünitenin üstündeki su her zaman en sıcak olanıdır.

Anot Çubuğu  – Genellikle alüminyum veya magnezyumdan yapılır, sudaki zararlı elementleri tanktan uzaklaştırarak tank korozyonunu en aza indirir; çubuğun bozulması amaçlandığından, rutin bakımın bir parçası olarak düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Uyarı: Gücü Kapatın

Elektrikli su ısıtıcıları, güç açıkken çalışmak için tehlikeli olan yüksek voltajlı (240 volt) cihazlardır. Bir su ısıtıcısının herhangi bir elektrikli parçasını kontrol etmeden önce, evinizin servis panelindeki (kesici kutusu) uygun devre kesiciyi kapatarak ısıtıcının devresine giden gücü kapatın.

Ayrıca, kablolara dokunmadan önce gücün kapalı olduğunu doğrulamak için su ısıtıcısındaki tüm kabloları temassız bir voltaj test cihazı ile test edin.

Sıcak Su Yok

Sıcak su üretmeyen bir su ısıtıcısına güç gelmiyor olabilir veya devrede bir limit anahtarı veya bir veya daha fazla arızalı ısıtma elemanı olabilir. İlk olarak, devreye girmediğinden emin olmak için servis panelindeki su ısıtıcısının devre kesicisini kontrol edin. Kesici atarsa, kapatın ve ardından tekrar açın.

Isıtıcının devre kesicisi devreye girmediyse (hala açık), ısıtıcıdaki yüksek sıcaklık sınırını sıfırlamayı deneyin:

 1. Servis panelindeki su ısıtıcısının devresine giden kesiciyi kapatın.
 2. Su ısıtıcısındaki üst ısıtma elemanının erişim panelini çıkarın.
 3. Kablolara veya elektrik terminallerine dokunmamaya dikkat ederek yalıtımı ve plastik güvenlik muhafazasını çıkarın.
 4. Üst termostatın üzerinde bulunan kırmızı düğmeye (yüksek sıcaklık kesme sıfırlama düğmesi) basın.
 5. Güvenlik korumasını, yalıtımı ve erişim panelini değiştirin.
 6. Isıtıcının devre kesicisini açın.

Bu sorunu çözmezse, her bir ısıtma elemanını test edin ve gerekirse değiştirin.

Yetersiz Sıcak Su

Şofbeniniz sıcak su üretiyor ancak yeterli değilse, üniteniz evin sıcak su ihtiyacını karşılayamayacak kadar küçük olabilir. Talebin su ısıtıcısının kapasitesini aşmadığından emin olun. Şofben kapasitesinin yüzde 75’ini sıcak su olarak tutmalıdır. Örneğin, 40 galonluk bir su ısıtıcısı, 30 galonluk bir talep için uygun şekilde boyutlandırılmıştır. Isıtıcı kapasitesi için talep çok büyükse, duşların uzunluğunu sınırlamaya çalışın (ve/veya düşük akışlı bir duş başlığı takın) ve bulaşık ve çamaşırları günün farklı zamanlarına dağıtın.

Üniteniz cılız değilse veya aniden eskisinden daha az sıcak su üretiyorsa, ısıtma elemanlarından biri veya her ikisi de arızalanmış olabilir. Duş sırasında sürekli ılık su temini, arızalı bir üst ısıtma elemanının göstergesidir. Duş sırasında hızla boşalan sıcak su, arızalı bir alt ısıtma elemanının göstergesidir.

Su Sıcaklığı Çok Sıcak

Çok fazla sıcak su, neredeyse yetersiz sıcak su kadar sinir bozucu olabilir. Bu sorunu yaşıyorsanız, su ısıtıcınızın termostatlarından birinin veya her ikisinin de çok yükseğe ayarlanmış olması mümkündür.

Termostat ayarlarını kontrol etmek için:

 1. Servis panelinde su ısıtıcısına giden gücü kapatın.
 2. Su ısıtıcısındaki her bir ısıtma elemanından erişim panelini, yalıtımı ve plastik güvenlik korumasını çıkarın. Verme  herhangi bir tel ya da elektrik terminalleri dokunun.
 3. Temassız bir voltaj test cihazı kullanarak gücün kapalı olduğunu doğrulamak için kabloları test edin.
 4. Her iki termostatın da ısı ayarını kontrol edin: Aynı sıcaklıkta olmalıdırlar. Önerilen ayar 115 ve 125 F arasındadır.
 5. Düz uçlu bir tornavida kullanarak sıcaklığı istediğiniz ayara getirin.
 6. Diğer termostatı da aynı ayara getirin.
 7. Her eleman için güvenlik muhafazasını, yalıtımı ve erişim panelini değiştirin.
 8. Isıtıcının devre kesicisini açın.

Su Sızıntıları

Su sızıntılarına genellikle sızıntı yapan vanalar ve sıhhi tesisat bağlantıları neden olur, ancak bunlar tank problemleriyle de ilgili olabilir. Sızan su bir eve ciddi zararlar verebilir, bu nedenle sızıntının  mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önemlidir  .

Şofben tanklarındaki sızıntılar, gevşek ısıtma elemanlarından veya tank korozyonundan kaynaklanabilir. Elemanlarda gevşeklik olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse bir eleman anahtarıyla sıkın. Aşınmış bir tank tamir edilemez ve değiştirilmelidir. Su ısıtıcısına giden gücü ve su beslemesini kapatın, ardından sızıntıyı durdurmak için tankı tamamen boşaltın.

Pas Renkli Su veya Kötü Koku

Musluktan suyunuz kahverengi, sarı veya kırmızı bir tonla geliyorsa, şofben tankınızın içinde veya evinizdeki borularda korozyon meydana gelebilir. Suyunuz çürük yumurta gibi kokuyorsa, sıcak su ısıtıcı tankında bakteri olabilir.  Depodaki anot çubuğunu değiştirmeniz gerekebilir .

Tankta Sesler

Orada mısın sesler su ısıtıcısı gelen ? Düşük gürültü veya patlama sesi gibi mi geliyor? Ya da belki tiz bir sızlanma? Duyduğunuz ses kaynayan suyun sesi olabilir. Tankın dibinde aşırı tortu birikmesi, tankın tabanının aşırı ısınmasına ve suyu kaynatmasına neden olabilir. Denenecek ilk çözüm, tortudan kurtulmak için tankı boşaltmaktır. Bu işe yaramazsa, tankı değiştirmeniz gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi