Kurutma Makinesi Arızaları Onarım Yardımı

Kurutma Makinesi Arızaları Onarım Yardımı Kurutucu sorunları, tüm cihaz arızalarının en kötülerinden biri olabilir çünkü bu sorunları kelimenin tam anlamıyla kolunuza takıyorsunuz. Islak giysilerle işe geldiğinizde, evde kurutucu sorunlarınız olduğu gerçeğini saklamanız mümkün değil. Neyse ki, Onarım Kliniği size sorunu nasıl teşhis edeceğinizi ve kurutucunuzu nasıl düzelteceğinizi göstermek için burada. Birkaç kuruş biriktirecek ve sonunda patronunuza sadece tek numara bir midilli olmadığınızı kanıtlayacaksınız.

Çamaşır Kurutma Makinesi En Yaygın Sorunlar

Kurutma Makinesi Arızaları Onarım Yardımı Kurutucu sorun giderme kılavuzumuz, teşhisten parça seçimine ve sorunu çözmeye kadar onarım adımlarında size yol gösterir. Yol boyunca size yardımcı olacak videolarımız bile var. Bunu kalıcı basın başarısına giden bir yol olarak düşünün. Model numaranızı arama kutusuna girin, semptom listesini tarayın ve size alışkın olduğunuz kırışıksız yaşam tarzına dönmek için ihtiyacınız olan parçaları gösterelim.

Kurutma Makinesi Arızaları Onarım Yardımı Kurutucular, şimdiye kadar sadece popülerlik kazanan nispeten yeni bir ev aletleri türüdür. Cihazın belirli bir yeniliğine rağmen, bugün piyasada dünyaca ünlü markalardan düzinelerce kurutucu modeli var, Ancak böyle bir cihaz ne kadar kaliteli ve güvenilir olursa olsun, arızalara karşı bağışık değildir.

Kurutma Makinesi Arızaları Onarım Yardımı Bugünün incelemesinde, en yaygın kurutucu arızalarına bakacağız. Elektronik kurutucularda en sık neyin bozulduğunu, hangi nedenlerle arızaların meydana geldiğini, bunların nasıl ortadan kaldırılacağını ve arızaları önlemek için hangi önlemlerin alınacağını belirleyeceğiz. Bir profesyonel, sorunu minimum maliyetle çözecek, ünitenin hizmet ömrünü yıllarca uzatacaktır !

Kurutma makinemde güç yok

 • Cihazınızın gücü kesildiyse ve genel bir ‘elektrik kesintisi’ olmadığını biliyorsanız, aşağıdaki adımlar, cihazınızda bir sorun olduğuna karar vermeden önce sorunun nerede olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. Özel cihazınızın ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir rehberlik sağlayacaktır.
 • 1.Kurutma makinesinin üzerinde görüntü ekranı veya düğmeler dahil hiç ışık olmadığını doğrulayın.
 • 2.Makineyi ana şebekeden açtığınızı kontrol edin.
 • 3.Güç, başlatma veya açma / kapama düğmesinin açık olduğunu ve kapının sıkıca kapatıldığını kontrol edin.
 • 4.Kurutucunuzun gücü program düğmesi tarafından kontrol ediliyorsa (böylece kurutucunun bir kurutma döngüsü seçerken açılması için), bir döngü seçmeyi deneyin.
 • 5.Fişi ve kabloyu herhangi bir hasar açısından kontrol edin.
 • 6.Çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için prizde başka bir elektrikli cihaz deneyin.
 • 7.Çalışan başka bir şeyden (örneğin bir su ısıtıcısı veya ekmek kızartma makinesi) bir sigorta (aynı değerde: 13A) alın. Bu sigortayı fişe takın ve tekrar deneyin.

Kurutma döngüsü başlamıyor

 • Kurutma döngünüz başlamazsa, aşağıdaki adımlar, cihazınızda bir sorun olduğuna karar vermeden önce sorunun nerede olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. Özel cihazınızın ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir rehberlik sağlayacaktır.
 • 1.Makineyi açtığınızı kontrol edin.
 • 2.Fişi ve kabloyu hasar açısından kontrol edin.
 • 3.Kapının sıkıca kapandığını kontrol edin.
 • 4.Bir kurutma döngüsünü doğru şekilde seçtiğinizden ve ‘başlat’ veya ‘açık’ kontrolüne bastığınızdan emin olun (açma, bazı cihazlarda kurutma döngüsü seçici kadranı ile kontrol edilebilir).
 • 5.Zaman gecikmesinin ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol edin (kurutucunuzda bu özellik varsa).
 • 6.Bazı kurutucularda güç tasarrufu için ‘bekleme’ modu bulunur. Bu, kurutucu bir kurutma döngüsü başlatılmadan belirli bir süre (tipik olarak yaklaşık otuz dakika) bırakılırsa veya bir elektrik kesintisi olursa ortaya çıkar. Bir kurutma döngüsü seçin ve ‘bekleme’ modunu devre dışı bırakmak için kurutucuyu açın veya başlatın.
 • 7.Prizde başka bir elektrikli cihaz deneyin ve çalışıp çalışmadığına bakın. Aksi takdirde, evinizdeki elektrik prizi hatalı olabilir.
 • 8.Su ısıtıcısı veya ekmek kızartma makinesi gibi çalışan başka bir şeyden bir sigorta (aynı değerde, büyük olasılıkla 13A) alın, bu sigortayı fişe takın ve kurutucuyu tekrar deneyin.
 • 9.Kondenser kurutucunuz çok soğuk bir odada mı? Odayı ısıtmayı deneyin veya bir saç kurutma makinesi kullanın ve kondenser filtre yuvasından kurutucuya sıcak hava üfleyin. Çok soğuk bir oda, bir kondenser kurutucunun uyarı ışıkları göstermesine ve döngüyü başlatmamasına neden olabilir; bu, kurutucunuzla ilgili bir hata olmayabilir, ancak çok soğuk havalarda cihazın konumu nedeniyle olabilir.

‘Su Tankı Dolu’ ışığı yanıyor (yoğunlaştırıcı kurutucular)

 • Herhangi bir bakıma başlamadan önce daima kurutucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan emin olun.
  Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır. Kondenser kurutucunuz bir atık su borusuna bağlanmamışsa ( “Drenaj…” konusuna bakın), uyarı ışığı yandığında ve ideal olarak her kurutma döngüsünden sonra su toplama tankını boşaltmanız gerekecektir.
 • 1.Su tankına normalde kurutucunun önünden erişilir, ancak cihazınızın kullanım kılavuzundaki kesin ayrıntıları kontrol edin. Depoyu kurutucudan çekerek çıkarın.
 • 2.Su tankını lavaboya boşaltın.
 • 3.Ayrıca, rezervuarın ucundaki vananın tıkanmadığını ve herhangi bir toz, tüy veya tüy döküntüsü içermediğini kontrol edin. Ardından tankı kurutucuya geri kaydırın, uyarı ışığı sönmelidir.

Giysilerim kurumuyor veya kuruması uzun sürüyor

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutucunuzun kıyafetleri kurutmasının uzun sürdüğünü fark ederseniz, tüy veya tiftik birikmiş ve kurutucunun verimli çalışmasını durdurmuş olabilir. Kondenser kurutucunuz varsa, kondenserin içinde ve çevresinde birikme olup olmadığını kontrol edin. Cihazınızın verimli çalışmasını sağlamak için, filtrelerinizi ve yoğuşturucunuzu düzenli olarak temizlemeniz önerilir.

  Kurutma makinenizi temiz ve herhangi bir tüy veya kalıntı birikintisinden arındırmak, verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır, özel kurutucunuz için bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Kurutucuyu aşırı yüklemediğinizden veya çok ıslak çamaşırlar yüklemediğinizden emin olun. Kurutucunuz için doğru yükleme önerileri için kullanım kılavuzuna bakın ve daha fazla öneri için “Çamaşır kurutucunun yüklenmesi” başlığına bakın.
 • 2.Kapı girintisinde bulunan lif filtresini kontrol edin ve herhangi bir tüy birikimini giderin.
 • 3.Bir kondenser kurutucunuz varsa, kondansatörü ortaya çıkarmak için alt kapağı çıkarın. Yoğuşturucuyu çıkarın ve bir musluk altında yoğunlaştırıcıdaki yarıklardan su akıtarak tüm tüy birikimini yıkayın.
 • 4.Kurutucunun girişini, çıkışını ve havalandırma borusunu hav ve tiftik oluşumuna karşı kontrol edin, çünkü bu kurutucuyu kısıtlayabilir.
 • 5.Doğru programın kullanıldığını kontrol edin (bazı kurutma döngüleri küçük çamaşırlar için uygun olmayabilir)

Giysilerim hasar görüyor veya yırtılıyor

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutulan öğelerin zarar görmesini önlemek için, kurutucunuzda doğru ayarları kullanmanız ve doğru şekilde yüklemeniz önemlidir. Ayrıca kurutma makinesinde kurutmaya uygun olmayan giysileri yüklemeye çalışmayın.

  Kurutucunuza özel ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Kurutucunuzun aşırı yüklenmediğinden emin olun. Bu, giysilerin kapak contası ile tambur arasında sıkışmasına neden olabilir ve makine çalışmaya başladığında sürtünme yaratır. Bu, giysilere zarar vermenin yanı sıra yanan bir lastik kokusu ve hatta duman oluşturabilir. Daha fazla bilgi için “Kurutma makinesinin yüklenmesi” başlığına bakın
 • 2.Doğru programı kullandığınızı kontrol edin, yanlış programda kurutulan giysiler zarar görebilir. Kurutucular, farklı türdeki giysilere bakmak için tasarlanmış birçok farklı programa sahiptir. Giysi bakımı etiketini kullanın ve uygun bir program seçmek için kullanım kılavuzundaki ayrıntıları kontrol edin, ayrıca daha fazla bilgi için “Çamaşır bakımı sembolleri” konusuna bakın.

Kurutucumdan yanık kokusu geliyor

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutucunuzda tiftik ve tüy birikmesi veya yanlış yükleme yanma kokusuna neden olabilir. Daha fazla bilgi için “Lif filtresinin temizlenmesi” ve “Kurutma makinesinin yüklenmesi” konularına bakın.

  Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzuna bakın, ancak bu kılavuz size bazı genel tavsiyeler verecektir.

 • 1.Kurutucunuzun aşırı yüklenmediğinden emin olun. Bu, giysilerin kapı contası ile tambur arasında sıkışmasına neden olabilir ve makine çalışmaya başladığında sürtünme yaratır. Bu, yanan bir lastik kokusu ve hatta duman oluşturabilir.
 • 2.Kapı girintisinde bulunan tiftik veya tüy filtresini kontrol edin ve herhangi bir tüy birikimini giderin.
 • 3.Kurutucunun girişinde, çıkışında ve havalandırma borusunda tüy ve tiftik oluşup oluşmadığını kontrol edin, çünkü bu kurutucudan hava akışını kısıtlayabilir, tüy ve hav kalıntıları çok ısınırsa yanma kokusu oluşturabilirler.
 • 4.Yoğuşturuculu bir kurutucunuz varsa, yoğuşturucuyu ortaya çıkarmak için alt kapağı çıkarın. Klipsleri çevirip çekerek kondansatörü çıkarın. Bir musluk altında kondansatördeki yarıklardan su akıtarak tüm tüy birikimini yıkayın. Ayrıca daha fazla bilgi için “Kondansatörün temizlenmesi” başlığına bakın.
 • 5.Her şeyi yeniden takın ve kurutucuyu tekrar deneyin, kokunun temizlenmesi birkaç dakika sürebilir.

Kurutucumdan bir ses geliyor

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak kurutucudan gelen sesler genellikle normal çalışmasının bir parçasıdır.

 • Çamaşır kurutucular, makinenin çalışmasını sağlamak için çeşitli makaralara, tekerleklere ve kayışlara sahiptir ve bunlar genellikle bir ilk çalışma periyoduna sahiptir.
  Kurutucunuz ilk açıldığında normalden daha gürültülü olabilir, bazen ürün yeni olduğunda veya bir süre kullanılmadığında ilk birkaç dakika çalıştırıldığında bir ‘gürleme’ sesi duyulabilir, bu normaldir çünkü tekerlekler kendi kendine yağlanır ancak 5 dakikadan fazla devam ederse, kullanım kılavuzundaki diğer bilgileri kontrol edin.

Kurutma tamburum program bittikten sonra aralıklı olarak dönüyor

 • Kurutucunuza özel ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzuna bakın, ancak bu kılavuz size bazı genel tavsiyeler verecektir.
 • Bazı kurutucularda bulunan ‘otomatik algılama’ programlarından birini seçtiyseniz, çamaşırlar kuruduğunda cihaz kurutma döngüsünü otomatik olarak sonlandıracaktır. Kırışmalarını önlemek için, tambur, siz kapıyı açana veya makineyi kapatana kadar ara sıra dönecektir.

  Bu, makine sürekli çalışıyor gibi görünebilir, ancak giysilerdeki kırışıklıkları azaltmanın enerji açısından çok verimli bir yoludur ve makinede bir arıza değildir.

Giysilerimde gri izler kalıyor

 • Kurutucunuza özel ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzuna bakın, ancak bu kılavuz size bazı genel tavsiyeler verecektir.
 • 1.Kurutma makinenizin aşırı yüklenmediğinden emin olun. Kullanım kılavuzu size kurutucunuz için ayrıntılar verecek, ancak aynı zamanda “Kurutma makinesinin yüklenmesi” konusuna da bakın .
 • 2.Makine tamburu döndürmeye başladığında giysiler kapı alanı etrafında sıkışabilir ve kapak contası ile tambur arasında sıkışabilir. Bu, giysilere kapı contasına sürtünerek zarar verebilir.

‘Filtre’ uyarı ışığı yanıyor

 • Herhangi bir bakıma başlamadan önce daima kurutucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan emin olun. Kurutma makinenizi temiz tutmak ve herhangi bir tüy veya kir birikintisinden arındırmak önemlidir ve verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır. Bu temizlik düzenli olarak yapılmazsa veya belirli bir tüy ve tüy birikiminiz varsa, Filtre uyarısı sizi uyaracaktır.

  Kurutucunuza özel bunun ayrıntıları için her zaman kullanım kılavuzunu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size bazı genel rehberlik sağlayacaktır.

 • 1.Kurutma makinenizin en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlamak için, kurutucuyu her kullandığınızda lif filtresini temizlemelisiniz. Filtre uyarı ışıkları yanarsa, başka bir kurutmaya devam etmeden önce filtreyi temizlemeniz gerekecektir.
 • 2.

  1. Lif filtresini tiftik tuzağından çıkarmadan önce çamaşır kurutma makinenizin soğuduğundan emin olun. Bu, kapı açıklığının altında bulunur.
  2. Filtredeki tüyleri ve toz kalıntılarını temizleyin (bu, kurutucu her kullanıldığında yapılmalıdır ve elektrikli süpürge ile yapılabilir).
  3. Kolaylıkla değiştirilebildiğinden, lif filtresinin hasar görüp görmediğini düzenli olarak kontrol edin.
 • 3.Lif filtresinin etrafındaki tiftik tuzağı zamanla tozu biriktirecektir; her altı ayda bir bu alanı temizlemek için elektrikli süpürge kullanın.

Kurutma makinem birkaç dakika kullanıldıktan sonra kapanıyor

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Bir kurutucunun normal çalışmasının kapanmasını sağlayan birkaç özelliği olabilir. Kurutucunuza özel ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzuna bakın, ancak bu kılavuz size bazı genel tavsiyeler verecektir.

 • 1.Yükün boyutunu kontrol edin, çok küçük bir çamaşır veya belki de tek bir parçayı kurutuyorsanız, ‘zamanlı’ kurutma programlarından birini kullanmak daha iyidir (eğer cihazınızda bunlar varsa) ‘Otomatik algılama’ döngüleri, daha büyük yükler için verimli bir kurutma çözümü sunmak üzere tasarlanmıştır ve otomatik algılama tipi bir kurutma döngüsünde tamburda hafif bir yük veya yalnızca bir şey varsa makine birkaç dakika sonra kapanabilir. Daha fazla bilgi için “Kurutma makinesinin yüklenmesi” başlığına bakın
 • 2.Lif filtresi veya muhafazası kötü bir şekilde tıkanmışsa, bazı kurutucular cihazı korumak için kapanabilir. Kapı girintisinde bulunan filtreyi kontrol edin ve herhangi bir tüy birikimini giderin, daha fazla bilgi için “Lif filtresinin temizlenmesi” başlığına bakın.
 • 3.Tıkalı bir kondansatör veya dolu su toplama tankı, kondenser kurutucunun durmasına neden olabilir. Kondansatörü ortaya çıkarmak için alt kapağı çıkarın. Su toplama tankı normalde kurutucunun üst kısmındadır ve ünite kurutucudan çekilerek çıkarılır. Daha fazla bilgi için “Kondansatörün temizlenmesi…” ve “Su rezervuarının boşaltılması ve temizlenmesi” konularına bakın.
 • 4.Klipsleri çevirip çekerek kondansatörü çıkarın. Tüm tüyler yıkanıncaya kadar bir musluk altında kondansatördeki yarıklardan su akıtarak tüm tüy birikimini yıkayın.
 • 5.Su toplama tankını çıkarın ve lavaboya boşaltın.
 • 6.Su toplama tankının ucundaki vananın tıkanmadığını kontrol edin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi