• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Fırın Ve Ocak Arızaları Onarım Yardımı ev yapımı bir yemek yapmak üzereyken fırınınızın çalışmadığını fark ettiğinizde sinir bozucu bir deneyim olabilir. Fırınınız mutfağınızdaki en önemli cihazlardan biridir. Her gün kullanamayabilirsin, ama haftayı onsuz geçirmeye çalış! İster bir yığın kurabiye yapıyor olun, ister bir somun ekşi mayalı ekmek pişiriyor olun, ister uzun bir iş gününden sonra sadece donmuş bir pizza atıyor olun, fırınınızın çalışır durumda olması gerekir.

Fırınınızda bir şeyler ters gittiğinde, bunu nasıl düzelteceğinizi ve ne zaman profesyonelleri arayacağınızı bilmeniz gerekir. İşte en yaygın yedi fırın sorununu çözmenize yardımcı olacak kendin yap fırın onarımı için adım adım kılavuzunuz.

En Yaygın Fırın Ve Ocak Sorunları

Fırın Ve Ocak Arızaları Onarım Yardımı En kafa karıştırıcı fırın sorunlarınızı basitleştirecek harika bir ocak ve fırın sorun giderme kılavuzuna sahiptir. Arama kutumuza bir model numarası girerek başlayın. Tanıdık görünen bir belirti seçtikten sonra, sizi doğru parçalarla ve en akıllıca hareket tarzıyla eşleştirebiliriz. İster eski bir profesyonel ister ilk kez çalışan biri olun, sorun gidermeden tamamlanmaya kadar fırın onarımlarına en büyük güvenle yaklaşmanıza yardımcı olur!

Fırın Ve Ocak Arızaları Onarım Yardımı Yaşayabileceğiniz çeşitli yaygın fırın onarım sorunları vardır. Bunları kendiniz çözmek isteyebilirsiniz, ancak en iyi sonuçlar için profesyonel bir cihaz onarım servisine danışmayı düşünmelisiniz. Fırınınızda yaşayabileceğiniz herhangi bir sorunu teşhis etmenize yardımcı olmak için, yaygın fırın onarım sorunlarının bir listesini derledik.

Fırın Ve Ocak Arızaları Onarım Yardımı Mutfağınız çalışan bir fırın gerektirir ve verimli ve etkili çalışmayan bir fırınla ​​uğraşmak zorunda kalmamalısınız. Cihazınızın düzgün çalışmasını sağlamak için fırınınıza, yaygın fırın sorunlarını teşhis etme ve çözme becerisine sahip fabrika onaylı bir teknisyene servis yaptırabilirsiniz. En iyi fırın onarım sonuçları için, profesyonel bir ev aletleri onarım servisinden yardım almayı düşünebilirsiniz.

Fırın Ve Ocak Arıza Çözümleri

Pişirdiklerim yanıyor

 • Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.
 • 1.Daha önce geleneksel bir fırın yaptırdıktan sonra yakın zamanda modern bir fan destekli fırın kurduysanız, yemeğinizin yandığını görebilirsiniz. Cihazınızın türüne göre önerilen pişirme süreleri için tüm gıda ambalajlarını kontrol edin (böylece fan destekli fırınlarda fan destekli pişirme talimatlarını takip edersiniz).
 • 2.Ayrıca her saat başı pişirme sıcaklıklarını yaklaşık 25 derece ve pişirme sürelerini yaklaşık 10 dakika azaltmayı deneyebilirsiniz.
 • 3.Tutarlı bir yemek pişirmek için, tüm yiyeceklerin fırında ortalandığından ve her zaman bir rafa yerleştirildiğinden emin olun. Fırının etrafında ısının doğru bir şekilde dolaşımını durduracağından, herhangi bir yiyeceği doğrudan fırının altına koymaktan kaçının.

Fırınımın kapısında veya içinde yoğuşma var

 • Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.
 • 1.Pişirme sırasında ve sonrasında, özellikle su içeriği yüksek yiyecekleri pişirirken (örn. Donmuş cipsler ve rosto tavuk) fırının içinde buhar ve / veya yoğunlaşma oluşabilir. Bu normaldir, fazla su silinmelidir.
 • 2.Oluşan buhar ve yoğuşmayı en aza indirmeye yardımcı olmak için, yiyecekleri pişirildikten sonra soğuması için fırında bırakmaktan kaçının ve mümkünse kapalı kaplar kullanın.
 • 3.Pişirmek istediğiniz şey için pişiricinizi doğru sıcaklık ayarına ayarladığınızdan emin olun. Bu, yiyeceklerden ekstra nem gelmemesini sağlamaya yardımcı olacaktır.
 • 4.Pişirmeden önce fırınınızı önceden ısıtın. Yiyecekler, soğuk bir başlangıçtan itibaren pişirmek üzere bir fırına yerleştirilirse, fırın tam pişirme sıcaklığına ulaşmadan önce yoğuşma olasılığı artar.

  Tüm modern fırınlarda, fırın seçilen sıcaklığa ulaştığında sönen bir sıcaklık göstergesi vardır, lamba söndüğünde yiyeceğinizi içine koyabilirsiniz.

Emaye çatlaması nasıl önlenir

 • Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir. Fırınınızın tabanındaki emaye kaplamada bir çatlama, genellikle aşırı ısı transferinden kaynaklanır. Bunun olma olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için aşağıdaki kılavuzu izleyin.

 • 1.Fırını çalıştırmadan önce, fırının tabanında tava veya tepsi bulunmadığından emin olun.
 • 2.Pişirirken, pişirmek için tabana bir şeyler koymayın.
 • 3.Tabanın alüminyum folyo veya başka herhangi bir aletle kaplı olmadığından emin olun.

Fırın fanım çalışmaya devam ediyor

 • Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.
 • Bazı ocak modellerinde, kullanımdan sonra ocağın soğumasına yardımcı olmak için bir soğutma fanı kullanılır. Bu normaldir ve cihazda bir arıza değildir.
  Ocak kapatıldıktan sonra soğutma fanı 20 dakikaya kadar çalışabilir. Daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunuza bakın.

Gazlı ocağım veya ocak brülörlerim yanmıyor

 • Herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın veya ocağınızın tamamen soğuduğundan daima emin olun. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

  Ocağınıza veya ocağınıza gelen gaz beslemesine müdahale etmeyin. Bu yalnızca Gas Safe’e kayıtlı bir mühendis tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir şüpheniz varsa, bu bakım görevini üstlenmeyin.

  Düzenli silme ve temizlemede bile, ocağınız zamanla pişirme işlevlerini etkileyebilecek ve hatta bir gazlı fırının veya ocağın tutuşmasını engelleyebilecek yağ ve kir biriktirecektir. Aşağıdaki adımlar, gaz brülörlerini güvenli ve verimli bir şekilde nasıl temizleyeceğiniz konusunda size daha fazla bilgi verecektir.

 • 1.Ateşleme kıvılcımından bir klik sesi veya kıvılcım göremiyorsanız, sokete giden elektriğin açık olduğunu kontrol edin. Kuzineye veya ocagin elektrik beslemesinin açik olduundan emin olmak için hem bireysel anahtarı hem de ana sigorta kutusunu (veya tüketici ünitesini) kontrol etmeniz gerekebilir.
 • 2.Gaz kaynağının açık olduğunu ve brülör deliklerinin temiz, kuru ve pislik içermediğini kontrol edin. Gaz delikleri tıkanırsa, bu gazı durdurabilir ve tutuşmayı önleyebilir. Delikleri diş kancası veya benzeri bir aletle temizleyin ve tekrar deneyin.
 • 3.Ateşleyicinin temiz, kuru ve pislik içermediğini kontrol edin. Ateşleyicinin etrafındaki kir ve döküntü, kıvılcımın gazı tutuşturmasını engelleyebilir. Eski bir diş fırçası gibi küçük bir naylon fırça kullanarak ateşleyiciyi temizleyin ve yeniden yakmayı deneyin.
 • 4.Tüm brülör parçalarının doğru hizalandığını kontrol edin.
  Bazı gazlı ocaklarda, pişirme sırasında alevin sönmesi durumunda herhangi bir gaz sızıntısını durdurmak için bir gaz yakıcı güvenlik cihazı bulunur. Tüm parçaların doğru şekilde hizalanmaması, güvenlik cihazının gazın salınmasını durdurmasına neden olabilir.
 • 5.Ocağınızda bir ocak gözü kapağı varsa (kullanılmadığında ocakların üstüne oturan cam), kapağın tamamen açık olup olmadığını kontrol edin. Bazı ocak gözü kapakları, kapak tamamen açılıncaya kadar gaz beslemesini kesen bir güvenlik cihazı ile donatılmıştır.
 • 6.Kuzinenizin çocuk kilidi veya manuel zamanlayici gibi islevleri olabilir. Ateşleme sisteminin çalışmasını durduracağından, bu işlevlerin açık olmadığını kontrol edin.
 • 7.Gaz brülörünün yanmasını etkileyebileceğinden, cihazın yakınında kuvvetli hava akımı olup olmadığını kontrol edin.

Ocakta elektrik yok

 • Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir. Ana elektrik anahtarlarını veya devre kesicileri kontrol etme konusunda emin değilseniz, her zaman kalifiye bir elektrikçiye danışın.

 • 1.Ocak şalterinde ana gücün açık olduğunu kontrol edin.
 • 2.Tüketici biriminde (bazen sigorta panosu olarak da bilinir) gücün açıldığını da kontrol etmeniz gerekebilir. Bir ocak devresinin normalde kendi devre kesici anahtarı olacaktır.

Yeni fırın koku yapıyor

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

  Bazen yeni fırınınızı aldığınızda, ilk kullandığınızda güçlü bir koku alabilir. Bunun nedeni, üretim sürecinde kullanılan koruyucu yağ kaplamasının yanması veya fırın boşluğunu çevreleyen yalıtımın aşırı sıcaklıklara maruz kaldığında ilk birkaç kez koku yayması olabilir. Bu kokular normaldir ve ilk birkaç kullanımdan sonra azalmalıdır.

  Not: İlk kullanımda güçlü bir koku fark ederseniz, bir kapıyı açarak veya bir aspiratör açarak odanın iyi havalandırıldığından emin olun.

 • 1.Yeni fırınınız ilk kullanımda güçlü bir kokuya sahipse, fırının sıcaklığını yüksek bir seviyeye getirin (en az 200ºC / 400ºF / Gas Mark 6’ya).
 • 2.Fırını bu sıcaklıkta 30 ile 60 dakika arasında çalıştırın.
 • 3.Koku devam ederse, işlemi bir veya iki kez daha tekrarlayın. Artık yağ veya yanan koku kokmadığında, fırının tamamen soğumasını bekleyin ve fırını silmek için sıcak sabunlu su kullanın.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687