Home / Elektronik / Aşırı Isınmadan CPU Nasıl Önlenir ?

Aşırı Isınmadan CPU Nasıl Önlenir ?

Aşırı Isınmadan CPU Nasıl Önlenir? Bir sıcaklık probleminin neden olduğu CPU’nun aşırı ısınması, işlemciyi yok edeceğinden ve sistemin donanımında kararsızlıklara neden olabileceğinden, kesinlikle kötü bir işarettir.

İşlemcinin ideal sıcaklığı, PC markasına ve model tipine bağlıdır ve birisinin istenmeyen sorunları önlemek için farkında olması gerekir. Bu, BIOS kurulumuna erişmek veya CoreTemp gibi bir yazılım kullanmak gibi çeşitli şekillerde bulunabilir. Aşırı ısınan bir CPU’yu yaşıyorsanız, bu eğitici size birkaç çözüm sunacaktır.

CPU’nun Sıcaklığını Düzenleme

Gelişmiş bir hava akışı aşırı ısınmış bir CPU ile yardımcı olabilir. Hava sirkülasyonunu en üst düzeye çıkarmak için yakındaki kabloları ve donanımı yeniden organize etmeyi düşünebilirsiniz. Her zaman taze dış havanın yüksek sıcaklıklara (örn. CPU, grafik kartı, vb.) Sahip bileşenlere doğru yönlendirildiğinden ve sıcak bileşenlerdeki havanın kasanın dışına havalandırıldığından emin olun. Ayrıca, sıkıştırılmış hava tenekesi kullanarak kutuda biriken tozları da temizlemek isteyebilirsiniz. Sisteme faydalı eklentiler bir Ventirad (yani ısı emici + fan) ve CPU Idle gibi bir yazılımı içerir .

İşlemcinizin Sıcaklığını Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

CPU’nun sıcaklığını kontrol etmek için birkaç yol vardır. BIOS kurulumuna erişebilir, CoreTemp veya http://ccm.net/download/download 2040 hwmonitor HWmonitor gibi bir yazılımı kullanabilir veya CPU’ya bir prob yerleştirebilirsiniz.

Sıcaklık Değerleri

CPU sıcaklıklarından bahsederken, tipik olarak ya birleşme sıcaklığına (yani iç sıcaklığa) ya da T Kılıfına (yani şasi sıcaklığına) bakılır. İkincisi genellikle eskiden 10 ila 20 derece daha soğuktur.

Intel İşlemciler

Bir Intel işlemcinin maksimum sıcaklığı modele bağlıdır, ancak normalde Pentium 4 için 60 ila 65 ° C, Çekirdek modeller için 50 ila 65 ° C ve Nehalem üretimi için 70 ° C’dir (örn. I3 / i5). / i7). Dizüstü bilgisayar işlemcileri yaklaşık 100 ° C’ye kadar

dayanırlar. Bu değerin ötesinde, sistemin termal koruması müdahale eder ve işlemciyi en düşük değere getirir. Sıcaklık tekrar yükselirse, CPU otomatik olarak kapanır, yani son işlemciler için termal imha neredeyse imkansızdır.

AMD İşlemciler

Bir AMD işlemcinin maksimum çalışma sıcaklığı, bu işlemcinin ticari referansı (OPN) tarafından belirlenir. OPN, işlemcinin üstünde bulunur ve sıcaklık, OPN’nin sağındaki üçüncü karakterle gösterilir.

Dikkatinizi Çekebilir

Uydu Anteni Kurulumu

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Uydu Anteni Kurulumu Nasıl Yapılır ? Uydu anteni ve alıcısı kurmak her zamankinden daha kolay. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi