• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Vestel Buzdolabı Sorun Giderme Vestel’in tekniği oldukça güvenilirdir, modelleri teknolojik sadelikle karakterizedir. Bazı yeni modellerde, her iki kamera için otomatik buz çözme sistemi ve her kamerada sıcaklığı görüntüleyerek buzdolabının çalışmasını ayarlamanıza ve izlemenize olanak tanıyan bir elektronik ekran bulunur.

Vestel Buzdolabı Sorunu ve Çözüm

Yeni modelin buzdolabı, iki yeni ayar modu sunabilir: gereksiz enerji olmadan, buzdolabı kullanılmadığında ürünleri taze tutan Ve teknolojinin nadir kullanımı ile kompresörün çalışmasını düzenleyen Eco. Cihaz ayrıca hata mesajlarını görüntülemek için bir sisteme sahiptir.

SORUNNEDEN / ÇÖZÜMLER
Vestel Buzdolabı çalışmaz ise■ Güç kaynağı kablosu çıkarılmış mı? Topraklanmış 3 uçlu bir prize yerleştirin.
■ Ev tipi bir sigorta veya devre kesici atmış mı? Sigortayı değiştirin veya devreyi sıfırlayın.
■ Buzdolabı Kontrolü KAPALI konuma mı çevrildi? “Kontrollerin Ayarlanması” bölümüne bakın.
■ Buzdolabı çözülüyor mu? Buzdolabının 30 dakika içinde çalışıp çalışmadığını tekrar kontrol edin. Buzdolabınız düzenli olarak otomatik bir buz çözme döngüsü çalıştıracaktır.
Vestel Buzdolabı Işıklar çalışmıyor■ Güç kaynağı kablosu çıkarılmış mı? Topraklanmış 3 uçlu bir prize yerleştirin.
■ Sokette bir ampul gevşek mi? Buzdolabı kontrolünü KAPALI konuma getirin. Buzdolabını elektrik kaynağından ayırın. Yavaşça ampulü çıkarın ve tekrar takın. Ardından buzdolabını elektrik kaynağına yeniden bağlayın ve buzdolabı kontrolünü sıfırlayın.
■ Bir ampul yandı mı? Aynı watt değerine, boyuta ve şekle sahip bir cihaz ampulüyle değiştirin
Vestel Buzdolabı  drenaj tavasında su var■ Buzdolabı çözülüyor mu? Su buharlaşacak. Suyun buz çözme tavasına damlaması normaldir.
■ Normalden daha nemli mi? Buz çözme tavasındaki suyun buharlaşmasının daha uzun süreceğini bekleyin. Hava sıcak veya nemli olduğunda bu normaldir.
Motor çok çalışıyor gibi görünüyor■ Oda sıcaklığı normalden daha mı sıcak? Motorun sıcak koşullarda daha uzun süre çalışmasını bekleyin. Normal oda sıcaklıklarında, motorunuzun zamanın yaklaşık% 40 ila% 80’inde çalışmasını bekleyin. Daha sıcak koşullar altında, daha da fazla çalışmasını bekleyin.
■ Buzdolabına az önce çok miktarda yiyecek eklenmiş mi? Çok miktarda yiyecek eklemek buzdolabını ısıtır. Buzdolabını tekrar soğutmak için motorun daha uzun çalışması normaldir.
■ Kapılar çok sık açılıyor mu? Bu meydana geldiğinde motorun daha uzun süre çalışmasını bekleyin. Enerjiden tasarruf etmek için, ihtiyacınız olan her şeyi bir defada buzdolabından almaya çalışın, yiyecekleri bulmanın kolay olması için düzenli tutun ve yiyecek çıkarılır çıkarılmaz kapıyı kapatın.
■ Kondenser serpantinleri kirli mi? Bu, hava transferini engeller ve motorun daha fazla çalışmasını sağlar. Kondenser serpantinlerini temizleyin. “Buzdolabınızın Temizlenmesi” bölümüne bakın. NOT: Yeni buzdolabınız yüksek verimli motoru sayesinde eskisinden daha uzun süre çalışacaktır.
Buzdolabı çok fazla gürültü yapıyor gibi görünüyor■ Buzdolabınız için sesler normal olabilir. “Duyabileceğiniz Sesleri Anlama” bölümüne bakın.
Buz makinesi buz üretmiyor■ Dondurucu sıcaklığı buz üretecek kadar soğuk mu? Buz üretimi için bağlamadan sonra 24 saat bekleyin.
■ Kablo kesme kolu KAPALI (arm yukarı) konumunda mı? Tel kapatma kolunu AÇIK (kol aşağı) konumuna indirin.
■ Buzdolabına giden su hattı kapatma vanası açık mı? Su vanasını açın.
■ Ejektör kolunda bir buz küpü sıkışmış mı? Plastik bir aletle ejektör kolundaki buzu çıkarın. “Buz Yapıcı” bölümüne bakın
■ Buz yapıcı kalıbında su var mı veya hiç buz oluşmamış mı? Buzdolabınızın evdeki su kaynağına bağlı olup olmadığını ve besleme kapatma vanasının açık olup olmadığını kontrol edin. “Buzdolabının Su Kaynağına Bağlanması” bölümüne bakın.
Buz makinesi çok az buz üretiyor■ Buz yapıcı yeni mi kuruldu? Tam buz üretiminin başlaması için 72 saat bekleyin. Buzdolabınız soğuduktan sonra, buz yapıcı her 24 saatte bir 70-120 küp üretmeye başlamalıdır.
■ Büyük miktarda buz çıkarıldı mı? Buz yapıcının daha fazla buz üretmesi için 24 saat bekleyin.
■ Kontrol doğru ayarlanmış mı? “Kontrollerin Ayarlanması” bölümüne bakın
■ Su kesme vanası tamamen açık mı? Vanayı tamamen açın .. “Buzdolabının Su Kaynağına Bağlanması” bölümüne bakın.
■ Buzdolabına su filtresi takılı mı? Bu filtre tıkanmış veya yanlış takılmış olabilir. Öncelikle, filtrenin doğru şekilde takıldığından ve tıkanmadığından emin olmak için filtre kurulum talimatlarını kontrol edin. Kurulum veya tıkanma bir sorun değilse, kalifiye bir kişiyi veya bir teknisyeni arayın.
Buzda tatsızlık veya koku■ Sıhhi tesisat bağlantıları yeni mi, rengi atmış veya tatsız buza neden oluyor mu? İlk birkaç buzu atın.
■ Buz küpleri çok uzun süre saklandı mı? Eski buzu atın ve yeni bir malzeme hazırlayın
■ Buzdolabındaki yiyecekler düzgün bir şekilde paketlenmiş mi? “Buzdolabı Özellikleri” bölümüne bakın.
■ Dondurucu ve buz haznesinin temizlenmesi gerekiyor mu?
■ Su mineraller içeriyor mu (kükürt gibi)? Mineralleri çıkarmak için bir filtre takılması gerekebilir.
Sıcaklık çok sıcak■ Her iki bölmede de hava delikleri tıkalı mı? Bu, soğuk havanın dondurucudan buzdolabına hareketini engeller. Kaldırmak? havalandırma deliklerinin önündeki nesneler. Havalandırma deliklerinin konumu için “Ensurinq Uygun Hava Sirkülasyonu” bölümüne bakın
■ Kapılar sık ​​sık açık mı Bu gerçekleştiğinde buzdolabının ısınacağının farkında olun. Buzdolabını soğuk tutmak için her şeyi almaya çalışın hemen buzdolabından çıkarmanız gerekir, yiyecekleri düzenli tutun, böylece bulması kolaydır ve yiyecek çıkarılır çıkarılmaz kapıyı kapatın
■ Buzdolabına veya dondurucuya çok miktarda yiyecek eklenmiş mi? yiyecek miktarı buzdolabını ısıtır Buzdolabının normal sıcaklığa dönmesi birkaç saat sürebilir.
■ Kontroller çevre koşullarına göre doğru ayarlanmış mı? “Kontrollerin Ayarlanması” bölümüne bakın.
İçeride nem birikmesi var■ Buzdolabındaki hava delikleri tıkalı mı? Havalandırma deliklerinin önündeki herhangi bir nesneyi kaldırın. Havalandırma deliklerinin konumu için “Ensurinq Uygun Hava Sirkülasyonu” bölümüne bakın
■ Kapılar sık ​​sık açılıyor mu? Nem oluşumunu önlemek için, ihtiyacınız olan her şeyi bir defada buzdolabından almaya çalışın, yiyecekleri bulması kolay olacak şekilde düzenli tutun ve yiyecek çıkarılır çıkarılmaz kapıyı kapatın. (Kapı açıldığında, oda havasından gelen nem buzdolabına girer. Kapı ne kadar sık ​​açılırsa nem o kadar hızlı oluşur. Özellikle odanın kendisi çok nemliyse.)
■ Oda nemli mi? Oda havası nemliyken buzdolabının içinde nem birikmesi normaldir.
■ Yiyecekler doğru şekilde paketlenmiş mi? Tüm yiyeceklerin güvenli bir şekilde paketlendiğini kontrol edin. Buzdolabına koymadan önce nemli yiyecek kaplarını silin.
■ Kontroller çevre koşullarına göre doğru ayarlanmış mı? “Kontrollerin Ayarlanması” bölümüne bakın.
■ Kendi kendine buz çözme döngüsü tamamlandı mı? Buzdolabının kendi kendine buzunu çözdükten sonra arka duvarda damlacıkların oluşması normaldir.
Kapıların açılması zor■ Contalar kirli mi yoksa yapışkan mı? Contaları ve dokundukları yüzeyi temizleyin. Temizliği takiben contaların üzerine ince bir kat parafin mumu sürün.
Kapılar tamamen kapanmıyor■ Kapıyı tıkayan yiyecek paketleri mi? Kapları daha sıkı sığacak ve daha az yer kaplayacak şekilde yeniden düzenleyin.
■ Buz haznesi yerinde mi? Buz kutusunu tamamen içeri itin.
■ Sebzelik kapağı, tavalar, raflar, kutular veya sepetler yerinde değil mi? Sebzelik kapağını ve tüm tavaları, rafları, kutuları ve sepetleri doğru yerlerine geri koyun.
■ Contalar yapışıyor mu? Contaları ve dokundukları yüzeyi temizleyin. Temizliği takiben contalara ince bir kat parafin mumu sürün.
■ Buzdolabı sallanıyor mu veya dengesiz görünüyor mu? Buzdolabını düzleştirin. “Kapı Kapatma ve Hizalama” bölümüne bakın.
■ Ürün kurulumu sırasında kapılar çıkarıldı mı ve uygun şekilde değiştirilmedi mi? Kapıları “Buzdolabı Kapıları: Çıkarma. Ters Çevirme (isteğe bağlı) ve Değiştirme “bölümü veya yetkili bir servis teknisyenini arayın.

Sizin buzdolabı tartışmasız evinizdeki en önemli aletleri biridir – tüm sonra, markete birçok geziler sizi kurtaran bozulmadan gelen yiyecek tutar. Ancak, buzdolapları yok edilemez değildir. Tıpkı diğer ev aletleri gibi günlük aşınma ve yıpranmadan muzdariptirler. Bazı sorunlar diğerlerinden daha ciddi olsa da, çoğu buzdolabı tamir teknisyeninin yardımı olmadan hızlı bir düzeltme ile çözülebilir. Ancak, sorunu çözmeden önce kaynağını belirlemeniz önemlidir.

Sorunun kaynağını bulmak için buzdolabınızın gösterdiği belirtilere dikkat edin. Ardından, bir profesyonel aramanızı veya tamamen yeni bir buzdolabı satın almanızı gerektirmeyen hızlı düzeltmeler için aşağıdaki kılavuzumuza bakın. Sadece fişten çekip yeniden takmak veya bazı yedek parçaları satın almak gibi bir durum olabilir.

Yerden Su Sızıyor

Bu sorun sadece mutfağınızda dolaşan insanlar için tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda birkaç şeyden kaynaklanabileceği için çözülmesi de biraz zordur. Neyse ki, en yaygın iki neden, genellikle bir profesyonelin yardımını gerektirmeyen hızlı ve kolay bir düzeltmeye sahiptir.

Zemine su sızmasının bir nedeni, tıkanmış bir buz çözme tahliyesidir. Buz çözme tahliyesi tipik olarak dondurucunun arka duvarında, zeminden arkaya doğru eğimin hemen üzerinde bulunur. Yiyecek parçacıklarında veya kalıntılarda birikme tahliye hortumunu tıkayarak buz birikmesine ve dondurucudan ve buzdolabından su sızmasına neden olabilir. Bunu düzeltmek için deliği ılık su kullanarak içeriden boşaltmayı deneyin. Tıkanıklığı gidermek için boru temizleyicisi veya hindi köpüğü gibi uzun, ince bir alet kullanın.

Bu, işi bitirmezse, tahliye hortumunun ucundaki valfi tıkayan birikintiyi manuel olarak çıkarmanız gerekebilir. Buzdolabınızı duvardan çekerek servis panelinin arkasındaki buz çözme tahliye hortumunu bulun. Bu hortumda birikintileri yakalamaya ve tıkanmayı önlemeye yardımcı olan bir lastik valf bulunmalıdır. Vanayı sıcak su ve sabunla yıkayın ve ardından tekrar takın.

Tıkanmış veya donmuş bir su kaynağı da zemine su sızmasına ve buzdolabınızın altında su birikintisine neden olabilir. Bu aynı zamanda buz yapıcının ve su çıkışının düzgün çalışmasını da engelleyebilir. Bunu düzeltmek için buzdolabının fişini çekin ve kapatma vanasını bulun. Bu, lavabonuzun altında, buzdolabının arkasında veya buzdolabının altında bir bodrum katında veya gezinme alanında bulunabilir. Bulduktan sonra, kesme vanasının kapalı olduğundan emin olun ve plastik besleme hattında herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Kırılır veya yırtılırsa, su besleme hattını değiştirmeniz gerekir.

Su hattınız hasar görürse, buzdolabınızı yiyeceklerinizi soğuk tutmak için kullanmaya devam edebilirsiniz, sadece buz veya su pınarını kullanamazsınız.

Dondurucu Yeterince Soğuk Değil

Çabuk bozulan yiyecekleriniz çabuk bozuluyor mu yoksa dondurucunuzun olması gerektiği kadar soğuk olmadığını mı fark ediyorsunuz? Bu, genellikle kolay bir düzeltme olan yaygın bir sorundur. Dondurucu ünitenizde bu sorunu fark ederseniz, dondurucunun arka duvarının soğuk olup olmadığını kontrol edin.

Hava soğuksa, evaporatör fanının çalıştığını duyup duymadığınızı veya dondurucu havalandırma deliklerinden hava aktığını hissedip hissetmediğinizi kontrol edin. Yapamıyorsanız, büyük olasılıkla dondurucu evaporatör fanıyla ilgili bir sorundur. Hava akışını hissedebiliyorsanız ve fanın çalıştığını duyabiliyorsanız, buzdolabının kompresörünü kontrol etmelisiniz. Havanın bobinler arasında hareket etmesini engelleyebilecek tozları temizleyin. Bunlar, buzdolabının içindeki ısıyı odaya salan yoğunlaştırıcı bobinlerdir. Kondenser serpantinleriniz temizse, gözünüze kestirdiğiniz o gösterişli Fransız kapılı buzdolabına yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir.

Buzdolabı Çok Ses Yapıyor

Gürültülü bir buzdolabını kimse sevmez. Sadece sürekli gürültü nedeniyle rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda enerji faturanızın yükselmesine ve cüzdanınıza oldukça fazla yük binmesine neden olabilir. Soğutucu ünitenizin çok sık dönmesine neden olabilecek birkaç şey vardır – bunlardan biri, kondenser serpantinlerinin etrafında biriken birikinti veya tozdur.

Bunu düzeltmek için buzdolabınızın fişini çekerek başlamak istersiniz. Kondenser serpantinleri genellikle buzdolabınızın en altında bulunur ve önden veya arkadan erişilebilir. Kondenser bobinlerini bulmak için önce “ızgarayı” bulun ve onu yerinde tutan çıtçıtları çıkararak çıkarın. Bunu yaptıktan sonra, kondenser serpantinlerinin etrafındaki toz veya birikintileri temizlemek için küçük bir vakum kullanın. Erişilmesi zor yerlerdeki birikintileri gidermek için bir bez kullanmanız bile gerekebilir. Tüm kalıntılar ve tozlar temizlendikten sonra ızgarayı tekrar takın ve buzdolabının fişini tekrar prize takın. Sorun çözüldü!

Soğutucu ünitenizin çok sık dönmesinin bir başka yaygın nedeni de sıcaklığı çok düşük ayarlamaktır. Bu sadece bazı yiyeceklerinizin bozulmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda buzdolabının fazla mesai yapmasına da neden olur. İyi bir kural, buzdolabınızın sıcaklığını 40 derece Fahrenheit veya altına ayarlamaktır. Doğru sıcaklıkta çalıştığından emin olmak için buzdolabınızdaki termostatı zaman zaman kontrol ettiğinizden emin olun. Bu sorunu çözmezse, kondenser fan motoru veya termostat sensörü gibi arızalı bir parça söz konusu olabileceğinden bir onarım teknisyenini aramanın zamanı gelmiş olabilir.

Taze Yemek Bölmesi Isınıyor

Bu sorunun çözümünü tartışmadan önce, buzdolabınız ve dondurucu üniteniz arasındaki bağlantıyı anlamak önemlidir. Tipik olarak, buzdolapları tarafından üretilen soğuk hava, dondurucu ünitesinden gelir ve daha sonra buzdolabınızın taze gıda bölümüne akar. Bu nedenle, taze yiyecek bölmeniz ısınıyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla bir hava akışı sorununuz olmasıdır.

Dondurucunuz, soğuk havayı dondurucudan buzdolabındaki taze yiyecek bölmesine taşımaktan sorumlu bir evaporatör fanı içerir. Bu hava, buzdolabınızın taze yiyecek bölümünün arkasında bulunan bir difüzörden geçer. Evaporatör fanının çalıştığını duyabiliyorsanız veya dondurucu havalandırma deliklerinden üflenen havayı hissedebiliyorsanız ve hala bir sorunla karşı karşıyaysanız, difüzör kanalınız buzla tıkanmış olabilir. Bu, havanın geçmesini engeller ve çoğu zaman kapının uzun süre açık bırakılmasından kaynaklanır.

Ancak, evaporatör fanının çalıştığını duyamıyorsanız veya olağandışı bir uğultu sesi duyuyorsanız, büyük olasılıkla evaporatör fanınız için yeni bir motora yatırım yapmanız gerekir.

Dondurucu Katında Buz Levhası

Dondurucunuzun zemininde bir buz tabakası olduğunu veya ara sıra buzdolabına su damladığını fark ederseniz, muhtemelen tıkanmış bir defrost gideri sorunudur. Bu genellikle hızlı ve kolay bir düzeltmedir. Yiyeceklerinizi şimdilik başka bir yerde saklayın, buzdolabının fişini çekin ve buzunun çözülmesine izin verin. Bu genellikle sorunu çözmelidir.

Ancak, ekstra kapsamlı olmak istiyorsanız, üniteyi tekrar prize takmadan önce dondurucu bölmesinin arka duvarını dikkatlice çıkarın. Evaporatör bobinlerinin tabanındaki küçük deliği tıkayan yiyecek veya parçacıkları kontrol edin ve çıkarın. Sorun devam ederse, buz çözme işlemine yardımcı olması için bir tahliye ısıtıcısı eklemeyi düşünün.

Buz Dağıtıcısında Don Oluşması

Bu çok yaygın bir sorun ve nispeten basit bir düzeltme! Buz makinenizden buzun düşebilmesi için açılıp kapanabilmesi gerekir. Açılıp kapanarak buzun düşmesini sağlayan bu “kapıya” damper kapısı denir. Damper kapınız, buzlanmayı önleyen ve hava geçirmez bir conta oluşturan özel bir malzeme ile kaplanmıştır. Kapıdaki bu malzeme bozulursa veya kirlenirse, sıkıca kapatamayabilir ve nemli havanın dondurucu bölmesine girmesine izin verebilir. Bu hava soğuduğunda dona dönüşerek hava akışı sorunlarına ve soğutma sorunlarına neden olur. Bu nedenle, bu sorunla karşılaşırsanız, hava sızmasına neden olabilecek herhangi bir şey için damper kapısını kontrol edin. Sadece kiri temizlemekle ilgili bir durum olabilir veya yedek parça satın almanız gerekebilir.

Buz Yapıcı Taşıyor

Bu, çeşitli potansiyel nedenlere sahip nispeten yaygın bir sorundur. Birincil sorun genellikle su giriş valfidir. Bu vanadaki su basıncı çok düşükse, güç kesildiğinde tam olarak kapanmayabilir. Bu, valfin buz yapıcıya su sızdırmasına ve buz yapıcının taşmasına neden olur. Bu sorunu çözmek için su basıncının en az 20 psi olduğundan emin olun. Kontrol ederseniz ve su basıncı uygunsa, su giriş valfiniz arızalı olabilir. Tamamen kapanmıyor olabilir veya açık kalmış olabilir ve vanadan su sızabilir. Bu nedenle, buz yapıcı yeterli su basıncında hala taşıyorsa, su giriş valfini değiştirmeyi düşünün.

Buzdolabı Yiyecekleri Donduruyor

Buzdolabınızın yiyeceklerinizi dondurduğunu fark ederseniz, büyük olasılıkla sıcaklık kontrol termostatında bir sorun vardır. Bu termostat kompresöre ve evaporatör fan motoruna giden voltajı kontrol eder; bu nedenle, düzgün çalışmıyorsa, buzdolabı sisteminin gereğinden fazla çalışmasına ve ünitenin çok soğuk olmasına neden olabilir.

Termostatın arızalı olup olmadığını en düşük ayardan en yüksek ayara çevirerek ve bir tık sesi dinleyerek belirleyin. Bir klik sesi duyarsanız, muhtemelen arızalı olmadığından emin olabilirsiniz. Ancak, tık sesi duymuyorsanız, termostatı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Herhangi bir ayarda sürekliliği yoksa termostatı değiştirin.

Su Sebili Çalışmıyor

Su sebilinizin çalışmasını engelleyebilecek üç olası kaynak vardır. İlk ve en yaygın neden, kapıdaki su borunuzun donmasıdır. Sorunun kaynağının bu olup olmadığını belirlemek için, kapının altındaki boruyu ayırın ve içinden hava üfleyin. Hava geçmiyorsa, su besleme borunuzun donmuş olduğunu gösteren bir işarettir. Bunu düzeltmek için, basitçe çözdürün. Bunun tekrar olmasını önlemek için, dondurucunuzun uygun sıcaklığa ayarlandığını periyodik olarak kontrol ettiğinizden emin olun. 0 ila 10 derece Fahrenheit arasında bir yere ayarlanmalıdır. Bundan daha düşükse, su hattı donabilir.

Bu sorunun bir başka olası nedeni de hatalı bir su giriş valfidir. Bu valf, dağıtıcıya giden su kaynağını açar; bu nedenle vana arızalıysa veya su basıncı çok düşükse su vanası açılmayacaktır. Hemen sonuca varmadan ve yedek parça satın almadan önce, valfe giden su basıncının en az 20 psi olup olmadığını kontrol edin.

Evinizde yetersiz su basıncı varsa, su sebilinizin çalışmamasına neden olabilir . Su giriş valfinin düzgün çalışması için minimum 20 psi gerektiğinden, sorununuzun nedeni bu olabilir. Su basıncının en az 20 psi olup olmadığını belirlemek için ev kaynağınızdan gelen su akışını kontrol edin.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687