Ocak Sürekli Çakmak Çakıyor
Ocak Sürekli Çakmak Çakıyor

Ocak Sürekli Çakmak Çakıyor ?

Ocak Sürekli Çakmak Çakıyor ? Kıvılcım anahtarı, kıvılcım modülüne bir elektrik akımı göndererek ateşlemeyi başlatır. Anahtar nem, elektrik dalgalanması veya diğer çeşitli nedenlerle kısa devre yapabilir. Hasarlı bir kontak anahtarı, kıvılcım modülüne sürekli bir akım göndermeye başlayarak, sürekli tıklamaya neden olabilir.

Ocak Çakmağı Neden Sürekli Çakar ?

 • Ocak çakmağı sürekli çakıyor ne yapmalıyım?
 • Ankastre ocak neden çıt çıt ses çıkarıyor?
 • Yeni ocak neden is yapar?
 • Ocağın çakmağı çalışmıyorsa ne yapmalı?

Ocak Sürekli Çakmak Çakıyor ? Gaz Ocak düğmesini açtığınızda birkaç tık sesi duyarsınız ve brülör ateşlenir. Sonra her şey iyi çalışıyor gibi görünüyor. Ama neden ocağınızı kapattıktan sonra ateşleyicilerin tıkırtısını duyuyorsunuz? Sürekli kıvılcım çıkaran bir gaz brülörü sadece sinir bozucu olmakla kalmaz, aynı zamanda ünitenin çalışmayı durdurmaya mahkum olduğunun bir işareti de olabilir.

Gaz Ocağı Sürekli Çakmağı Tıklıyor

Ocak Sürekli Çakmak Çakıyor ? Çalışan bir ateşleyici, ateşlenmeden önce genellikle birkaç kez tıklar. Bazen, ocak yandıktan sonra bile ateşleyicinin sürekli olarak çalıştığı veya brülörün asla tamamen yanmadığı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Peki ne yapmalısın? Üniteniz için yeni bir ateşleyici almaya karar vermeden önce, sorunu çözmek için yapabileceğiniz bazı sorun giderme ipuçlarımız var.

Brülör kapatıldıktan sonra gaz Ocağı ateşleyicilerinin tıklamaya devam etmesinin birkaç farklı nedeni vardır, Hasarlı bir anahtar, eğik brülör kapakları, kirli ateşleyiciler veya etkilenen parçanın etrafındaki nem olabilir.

Ocak Ateşleyici, Kapattıktan Sonra Tıklamaya Devam Ediyor?

Yanlış Hizalanmış Brülör Kapağı

Bazı durumlarda, ateşleyicide nem veya yiyecek sıkışması dışında başka nedenlerle Ocağı tıklar. Kapağın hizası olması veya kırık parçalarınız olması kadar basit olabilir. Nem ve sıkışmış yiyecek artıklarını kontrol ettiğinizde, bek kapağının doğru yolda olup olmadığına bakın. Brülör kapağı yanlış hizalanmışsa, gaz Ocağı kullanılmamış olsa bile tıklamasının nedeni bu olabilir. Brülör parçalarını ortadan kaldırın ve kapağı uygun şekilde yerleştirin.

Kötü Kıvılcım Modülü

Gaz Ocağı kontrol düğmesinin hemen arkasında bulunan kıvılcım modülü elektrik akımını ayarlayan bir anahtar bulunmaktadır. Bu anahtar arızalandığında, o elektrotta sürekli tıklama veya arızaya neden olması muhtemel kısımla aynıdır. Tıkladığında, elektrik akışı takılı kalır.

Bununla birlikte, her brülör farklı anahtarlara sahip olsa da, bunlar tipik olarak her anahtarı değiştirmeniz için size baskı yapan bir kablo demeti ile bağlanırlar. Ancak ünitenin altındaki işlere ulaşabilmeniz için genellikle düğmelerin sökülmesi ve ocağın kaldırılması basit bir durum olduğundan, aslında zor bir onarım değildir.

Aşırı Nem

Gaz ocağınızın kapatıldığında tıklamaya devam etmesinin yaygın bir nedeni aşırı nem olabilir. Yemek pişirdiğiniz ve tencerenizin köpürdüğü veya brülörünüzde sos taştığı zamanları düşünün. Onları sildiğinizi düşünürken, ateşleyiciye nem girebilir, bu da gaz Ocağı tıklamaya devam etmesinin nedeni olabilir. Ocağı parçalarının ara sıra oturmasına izin vermeniz gerekir, çünkü kapsamlı temizlik bile nemin sıkışmasına neden olabilir.

Fazla nemden kurtulmak için güç kaynağını çıkarın ve brülörünüzün düğmelerini ve kapaklarını çıkarın. Set üstü ocağı kaldırın ve ünitedeki nemi silmek için bir kağıt havlu kullanın. Ardından, her şeyin birkaç saat kurumasını bekleyin. Nemin tamamı kuruduğunda, parçaları tekrar bir araya getirebilirsiniz.

Kirli Brülör

Gaz Ocak tıkırdamaya devam etmesinin başlıca nedenlerinden biri, brülöre veya diğer parçalara yapışan yiyeceklerdir. Ateşleyicide yiyecek artıkları birikebilir, bu da kapatıldığında tıklamaya devam etmesinin nedenidir. Ateşleyicide sıkışan yiyecek, sistemin kapanmasına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için tek yapmanız gereken sistemdeki kiri temizlemektir.

İlk olarak, ocak ateşleyicisini temizlemeden önce güç kaynağını çıkarın. Güç kaynağını kapattıktan sonra, bek kapağını çıkarın ve yiyecek artıklarını gidermek için bir diş fırçası veya herhangi bir küçük fırça kullanın. Brülörü, düğmelerin altını ve ateşleyicinin etrafını silin. Bu parçalardan herhangi bir kiri çıkardıktan sonra, kalan yağı veya küfü çıkarmak için bir parça pamuklu çubuk üzerinde alkol kullanın. Yiyecek artıklarını çıkarmak, kapatıldığında Ocak tıklamasını durdurmalıdır.

Hasarlı Kıvılcım Elektrot

Zincirin son kısmı gaz Ocak kıvılcım elektrotudur. Gazı ateşleyen ve genellikle kırılma olasılığı en düşük olan kıvılcımı oluşturan bileşendir. Geçmişte bir tıklama sorunu yaşadığınızda ve yalnızca birkaç saat sonra tıklamasına izin verdiğinizde, bir arıza olasılığı daha da artar. Ocak ne kadar çok tıklarsa, bu parça o kadar fazla hasar görür.

Bu, aşınma olasılığı en düşük olan bileşen olsa da, değiştirilmesi en zor olanıdır. Kıvılcım elektrodunu çıkarmak ve yenisini yerleştirmek için gaz brülörünüzü biraz kaldırmalısınız. Gaz Ocak üzerinde çalıştığınız için işi bir uzmana teslim etmek daha uygun olabilir.

Kapatma Arızası

Brülörlerin ateşlemeye çalıştıklarında sürekli tıkırtı duymaları kesinlikle normaldir, ancak gaz ocağınız kapalıyken bir tık sesi duymaya başlarsanız, ünitenizi yakından incelemeniz gerekebilir. Bazı durumlarda, bu ses yalnızca brülörünüzü kapatmayı unutmaktan kaynaklanabilir. Düzgün kapatıldığından emin olmak için her bir brülör kontrol düğmesini kontrol edin.

Bazı gaz Ocağı, düğmeyi kullanarak kapatmak dışında düğmenin dışarı çıkıp çıkmadığını kontrol etmeniz gerekebilir. Brülörünüz tamamen kapatıldıktan sonra veya zaten yandıktan sonra sürekli bir tıkırtı fark ettiğinizde, gaz besleme ünitesini derhal kapatmalı ve profesyonel bir ocak onarım uzmanı çağırmalısınız, çünkü bu daha ciddi bir sorunun işaretidir. ünitenizin ateşleme sistemi ile.

Gaz Ocağı ünitenizde sorun giderirken dikkatli olmayı unutmayın. Gaz Ocak kendiniz tamir etmekte tereddüt ettiğinizde veya yerinde olmayan bir şey göründüğünde, yaptığınız işi bırakın ve profesyonel yardım alın. Gaz ocağınızı kısa sürede tekrar çalışır duruma getirmenize yardımcı olmak için 5 Yıldızlı Cihaz Tamiri ile iletişime geçmekten çekinmeyin , böylece sevdiklerinize güzel yemekler hazırlayabilirsiniz.

Gazlı Ocaklarda Diğer Sık Karşılaşılan Sorunlar

Bir ev sahibi olarak, fazla mesai ile diğer Ocak problemleriyle uğraşabilirsiniz. Kıvılcım çıkarmanın ve tıklamanın ötesinde, gazla çalışan fırınlarla yaygın olarak ilişkilendirilen birkaç ek sorun vardır:

 • Brülörler ısınmaz.
 • Brülörün sadece bir kısmından ısı geliyor.
 • Brülör aşırı ısınıyor.
 • Gösterge ışıkları kullanılmadığında yanmaya devam eder.
 • Pilot ışığı düzenli olarak söner.
 • Brülör alevi zayıf.
 • Gaz kokusu mevcut.

Çakmak Manyeto Kontak Anahtarı

Kıvılcım ateşleme anahtarlarından biri arızalı olabilir. Kıvılcım ateşleme anahtarı, kıvılcım modülüne voltaj gönderir. Anahtarın içindeki elektrik kontakları kapandığında, güç kıvılcım modülüne akar. Kıvılcım ateşleme anahtarı, elektrik kontakları kapalıyken arızalanırsa, anahtar, kıvılcım modülüne sürekli voltaj gönderir. Kıvılcım ateşleme anahtarlarından herhangi birinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Bir kıvılcım ateşleme anahtarı co gösterirse tüm ayarlarda kalite, değiştirin.

Çakmak Manyeto Kablo Demeti

Kıvılcım ateşleme anahtarlarından biri arızalı olabilir. Kıvılcım ateşleme anahtarı, kıvılcım modülüne voltaj gönderir. Anahtarın içindeki elektrik kontakları kapandığında, güç kıvılcım modülüne akar. Anahtar kontakları ıslaksa veya kapalı bir konumda sıkışmışsa, kadran nerede ayarlanırsa ayarlansın anahtar, kıvılcım modülüne sürekli voltaj gönderir. Anahtarların her biri, kısa devre olup olmadıklarını belirlemek için ayrı ayrı test edilebilir. Bir kıvılcım kontak anahtarı kısa devre yapmışsa ve ıslak değilse veya kurutmak sorunu çözmez, anahtarı değiştirin.

Çakmak Manyeto Modülü

Kıvılcım modülü, her bir yüzey brülörü kıvılcım elektroduna güç sağlar. Kıvılcım modülü arızalanırsa, brülörlerin sürekli olarak kıvılcım çıkmasına neden olabilir. Bununla birlikte, kıvılcım ateşleme anahtarının hatalı olma olasılığı daha yüksektir. Ateşleme modülünü değiştirmeden önce, ilk olarak kıvılcım ateşleme anahtarını test edin. Kıvılcım ateşleme anahtarı düzgün çalışıyorsa, kıvılcım modülünü değiştirmeyi düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.