Ocak Gözü Yanmıyor ?

Ocak Gözü Yanmıyor ? Gaz ocağında normal şekilde ateş yakamıyorsanız, gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Gaz geliyorsa ancak brülörlerin hiçbiri tutuşmuyorsa, gazı kibritle yakmayı deneyin. Bu başarılı olursa, gaz sobasında elektrikli ateşleme sistemi arızalıdır.

Ocak Gözü Neden Yanmaz?

  • Gaz olduğu halde ocak neden yanmaz?
  • Ocak gozunu nasil temizlenir?
  • Yanmış ocak gözü nasıl temizlenir?
  • Set üstü ocak neden is yapar?

Ocak Gözü Yanmıyor ? Ocak, gaz kontrolü adı verilen bir gaz kaçağı koruması ile donatılmıştır. Bu sistemin çalışma prensibi karmaşık değildir: her brülöre bir termokupl (alev sensörü) monte edilmiştir. Gaz besleme düğmesine bastıktan sonra elektrikli ateşleme tetiklenir ve gaz besleme solenoid valfi kullanıcının çabasıyla manuel olarak açılır. Termokupl istenen sıcaklığa ısıtılırsa, solenoid valfin bobinine beslenen bir elektrik akımı üretilir. Bu nedenle, vana açık tutulur ve brülör başlatma düğmesine basılmasına bakılmaksızın gaz ocağı brülörü sönmez.

Gazlı Ocak Yanmıyor?

Tıkanmış Gaz Beslemesi

Ocak Gözü Yanmıyor ? Brülör düğmesini çevirdiğinizde tıkırtı duyuyor ve kıvılcımlar görüyorsanız ve gazın aktığının kokusunu alabiliyorsanız, ancak yangın tutuşmuyorsa, gaz beslemesi tıkanmış olabilir.

Bu çok hızlı ve kolay bir çözümdür, ızgarayı kaldırın (dokunmanın serin olduğundan emin olun), brülör kapağını çıkarın ve brülörü ocak üst kısmından kaldırın. Bazı modellerde, brülörü yerinde tutan iki vidayı sökmeniz gerekebilir, bunun için normal bir somun anahtarı veya lokma anahtar işinizi görecektir.

Brülörün arkasındaki küçük, neredeyse iğne boyutundaki deliğe bir bakın. Bu, ateşi yakmak için gazı ateşleyiciye besler ve sık sık gres veya başka tür kalıntılarla tıkanabilir. Brülörü temizlemek için deliğe bir kürdan, iğne veya benzer boyutta bir alet sokarak brülörü iyice temizleyin ve tekrar ocağınıza yerleştirin. Gaz içeri girmeli ve brülör her zamanki gibi yanmalıdır.

Kıvılcım Ateşleyici Bağlantılarını Kontrol Edin

Kapsamlı bir temizlikten sonra düzgün çalışmayan bir fırın brülörünüz varsa, sağlam olduklarından emin olmak için ateşleyici bağlantılarını kontrol etmeyi deneyin. Elektronik bileşenlerle çalışacağınız ve şok almak istemeyeceğiniz için fırının fişini duvardan çekin. Brülör kafasını fırından tamamen kaldırın – alt kısmına bağlı aralığın üst kısmından çıkan kablolara sahip olmalıdır, ve kabloların ateşleyiciye düzgün şekilde takıldığından emin olmak için bağlantıları inceleyin. Gevşek bağlantılar, ateşleyicinin kıvılcım çıkarmasını ve yangının yanmasını engelleyebilir.

Ateşleyiciyi Tamamen Değiştirin

Ocak Gözü Yanmıyor ? Bağlantılar sağlamsa ve fırını prize takıp test ettiyseniz ve yine de brülör yanmıyorsa, ateşleyicinin tamamen değiştirilmesi gerekebilir. Bunu test etmenin iyi bir yolu, ışığı kapatmak ve düğmeyi çevirdiğinizde ateşleyiciden çıkan kıvılcımların rengine bakmaktır.

Soğuk mavi-beyaz olmalılar. Değilse, ateşleyiciyi değiştirme zamanı gelmiş olabilir.

Model numarasını kontrol edebilir ve çevrimiçi olarak yedek bir ateşleyici sipariş edebilir veya yerel donanım mağazanızdan bir tane alabilirsiniz. Ateşleyicinin değiştirilmesi, bağlantıyı kontrol etmeye benzer şekilde başlar – gaz ve gücü sobadan ayırın, brülör kafasını tamamen dışarı kaldırın ve ters çevirin. Düz uçlu bir tornavida kullanarak, kabloları ateşleyiciden ayırın, bıraktığınızda sobanın içine kaymadıklarından emin olun. Eski kıvılcım ateşleyici, bir yıldız tornavida ile kolayca çıkarılabilir olmalıdır. Eski ateşleyiciyi sökün ve dışarı çekin ve değiştirin. Set üstü ocağınızı tekrar monte edin ve bir test yapın.

Ateşleyici Kablo Demetini Değiştirin

Kontrol düğmesini çevirdiğinizde kıvılcım çıkmadığı için yalnızca bir (veya daha fazla) brülör yanmıyorsa, ancak diğerleri kıvılcım alıyor ve uygun şekilde ateşleniyorsa, ateşleyici kablo demetini değiştirmeniz gerekebilir.

Sıvı taşar ve üzerine dökülürse ateşleyici kablo demetinin parçaları kısa devre yapabilir veya brülör valfiyle aynı hizada olan döner şaft zamanla sıyrılarak düzgün dönmesini engelleyebilir. Ateşleyici kablo demetini değiştirmek için gazı kapatın, ocağın fişini çekin ve brülör ızgaralarını ve brülörleri çıkarın. Ardından fırın kontrol düğmelerini çıkarın ve bir somun anahtarı kullanarak metal ocağı tutan cıvataları sökün, ancak şimdilik yerinde bırakın.

Fırın kapağını açın ve ön panelde tutan vidaları bularak ön panelin altına bakın. Ön paneli çıkardıktan sonra, tamamen serbest kalabilmesi için üst panele giren vidaları çıkarın. Üst paneli kaldırın ve bir kenara koyun. Fırını duvardan öne doğru çekin ve bir somun anahtarı ile arka panelini çıkarın.

Ateşleyici kablo demeti artık tamamen açıkta. Biri fırının arkasına giden ve diğeri fırının ön tarafından kıvılcım modülü terminaline bağlanan iki kablo olduğunu göreceksiniz. Arka kabloyu plastik klipsten ayırın ve düz uçlu bir tornavida kullanarak diğer kabloyu kıvılcım modülü terminalinden kurtarın.

Şimdi, dört anahtarı da gaz valfi millerinden öne doğru çekin. Yeni ateşleyici kablo demetini alın ve kabloları içinden geçirin ve her bir anahtarı gaz valfine geri takın. Arka panelin kablosunu ve ayrıca kıvılcım modülü terminalini yeniden bağlayın ve fırını yeniden monte edin.

Gaz Ocağı Üst Brülörleri Yanmıyor / Çalışmıyor

GAZ ENJEKTÖR TIKALI

Gaz nozulu (jet olarak da bilinir), ocağınızın artık tutuşmamasına neden olan kısım olabilir. Dökülen veya taşan sıvı (örneğin süt, su vb.) veya temizlikten sonra geride kalan sıvı gaz jetlerini gerçekten tıkayabilir. Bu meydana geldiğinde normal olarak bir kıvılcım oluşacaktır ancak gaz brülöre ulaşamayacaktır, bu da alev olmayacağı anlamına gelir. Jete erişmek ve engelini kaldırmak için önce brülör tepesini ve alev kapağını çıkarın. Temizlemek için sıradan bir diş fırçası veya jet çok tıkalıysa ince bir iğne kullanın.

İpucu: Engeli kaldırırken jetteki deliği büyütmemeye çok dikkat edin. Çok hassas bir çapta yapılmıştır ve bu, doğru çalışmasının anahtarıdır. Çok kötü bir şekilde bloke olmadıkça (örneğin karbonize şeker ile),

TERMOKUPL ARIZALI

Termokupl, çoğu marka gazlı ocakta bulunan bir tür güvenlik cihazıdır. Halka tarafından gerçekten bir alev üretilmesini sağlayarak çalışır. Alev sönerse (herhangi bir nedenle), termokupl ile teması kesilecek ve daha sonra brülör üzerindeki vana kapanacaktır. Alevi çalıştırmak için ateşleme düğmesine 10 saniyeden fazla basarsanız, düğmeyi bıraktığınızda alev söner, muhtemelen termokuplun değiştirilmesi gerekir. Brülör tacının yanındaki küçük çubuğun durumunu kontrol edin: ne bozuk, ne kırık ne de aşınmış olmalı ve alev bu parça ile sürekli temas halinde olmalıdır. Çoğu durumda, bu tür bir arıza meydana geldiğinde değiştirilmesi gereken termokupldur.

VALF “DÜŞÜK” KONUMDA

Her halkadaki valf, özel bir düşük alev/kaynatma ayar vidası ile ayarlanabilir. Bu, düğme minimum konumdayken (yani alev en düşük seviyedeyken: kaynatma için kullanılan ayar) gaz akış hızını ayarlamanızı sağlar. “Düşük” konum çok zayıf bir gaz akışı sağlıyorsa, halka ateşleme sistemi düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. Bu nedenle, alevi azaltmak için saat yönünde veya artırmak için saat yönünün tersine çevirerek, düşük alev vidasının doğru şekilde ayarlandığından emin olun.

HAVA AKIŞI DÜZGÜN AYARLANMAMIŞ

Bazı brülörler (esas olarak eski nesil ocaklarda bulunanlar), gazla karışan hava miktarını ayarlamanıza izin veren bir hava bileziği ile donatılmıştır. Bu yaka doğru yerleştirilmezse brülörünüzü ateşleyemeyebilirsiniz. Doğru gaz-hava karışımı, bir alevin gerçekten üretilmesini sağlamanın yanı sıra, alevi stabilize eder ve duman çıkmasını engeller. Bu özelliklere sahip bir alev elde etmek için, bu nedenle, hava akış hızının uygun şekilde ayarlanması gerekir. Bu ayarı gerçekleştirmek için hava bileziğini yeniden konumlandırmanız yeterlidir.

BRÜLÖR TEPESİNDEKİ AÇIKLIKLAR TIKALI

Bildiğiniz gibi, pişirme için ihtiyacınız olan alev, bek tacındaki açıklıklardan ortaya çıkar. Ancak bu açıklıklar örneğin kir veya yağ ile tıkanırsa alev içlerinden geçemez, yani boğulur. Bu sorunu çözmek için, kürdan gibi ince uçlu bir alet kullanarak açıklıkları açmanız yeterlidir.

BRÜLÖR TEPESİNDEKİ AÇIKLIKLARIN İÇİNDE SU VAR

Brülör tepeniz yakın zamanda temizlendi mi veya üzerine su mu döküldü? Eğer öyleyse, büyük ihtimalle açıklıklarında hala su vardır ve halkanın yanmasını engelleyen de budur. Olduğu gibi, bunu düzeltmek çok kolaydır, büyük bir iş gerektirmez: her şeyin tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için, brülör tepesini düzgün bir şekilde kurumaya bırakın.

BUJİ BÖLÜNMÜŞ VEYA KIRILMIŞ

Gazlı ocaklarda genellikle seramik ve bir metal parçasından oluşan bujiler, alevi tutuşturmaya yarayan kıvılcımı oluşturur. Brülörün yanında bu kıvılcım olmadan alevi üretmek mümkün olmazdı. Buji erirse veya kırılırsa kıvılcım ya üretilmez, çok zayıf olur ya da doğru konumda üretilmez. Tüm bu durumlarda, buji gazı tutuşturamaz. Bujinin durumunu kolayca kontrol edebilirsiniz: herhangi bir yarık veya çatlak olup olmadığına veya seramikten herhangi birinin kırılıp kırılmadığına bakın. Bu sorunlardan herhangi birine sahipse, halkanın tekrar düzgün çalışmasını sağlamak için söz konusu bujiyi değiştirmeniz gerekecektir.

KIVILCIM JENERATÖRÜ ÇALIŞMIYOR

Kıvılcım üreteci, kıvılcımı üretmek için kullandığı elektriği bujiye sağlar. Ocağınızdaki kıvılcım jeneratörü artık çalışmıyorsa, bujilerin hiçbiri kıvılcım üretmeyecek ve bunun sonucunda alev üretmeyecektir. Bu nedenle tüm halkalar aynı ateşleme sorunundan etkilenecektir. Sorunun kesin nedenini bulmak için bunları açmak mümkün olmadığından tüm kıvılcım jeneratörünü değiştirmeniz gerekecektir.

HORTUMLARDA VEYA BORULARDA HAVA VAR

Hortum veya gaz şişesi değiştirildikten sonra veya yeni bir eve/daireye taşındıktan sonra gazlı ocağınızın halkaları çalışmayı durdurduysa, hortumlarda/borularda hava olması çok muhtemeldir. Bu fazla hava alevin tutuşmasını önleyecektir. Bu nedenle boruları/hortumları boşaltmanız gerekecektir. Bunu yapmak için en büyük halkanızı açın ve havanın borulardan/hortumlardan kaçması için birkaç saniye açık bırakın. Daha sonra en küçük halkayı yakarak test edin. Uyarı: Bunu yaparken herhangi bir gaz kokusu alırsanız, halkayı hemen kapatın.

BASINÇ REGÜLATÖRÜNDEKİ GÜVENLİK KESMESİ ETKİNLEŞTİRİLDİ

Ocak Gözü Yanmıyor ? Gaz tüplerinin içine yerleştirilen basınç regülatörleri, gazın şişeden çıkıp hortuma girerken basıncını düşürmeye yarar. Modern basınç regülatörlerine, hortum aniden koparsa veya çekilirse (örneğin, ocağınızı biraz fazla kuvvetli hareket ettirirseniz) veya bir basınç varsa, üreticiler gazı keserek kazaları önleyen bir güvenlik cihazı eklediler. büyük sızıntı. Şişe her değiştirildiğinde veya valf açıldığında veya kapatıldığında, güvenlik kesmesini serbest bırakmak için düğmeye basmanız veya kolu hareket ettirmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi