Nem Alma Cihazı Çalışmıyor
Nem Alma Cihazı Çalışmıyor

Nem Alma Cihazı Çalışmıyor ?

Nem Alma Cihazı Çalışmıyor ? Nem alma cihazı açılmıyorsa, önce prize bir lamba veya küçük bir cihaz takarak elektrik prizinin çalışıp çalışmadığını test edin. Prizde elektrik yoksa ev devresini sıfırlayın. Elektrik prizi çalışıyorsa, sorun nem alma cihazının dahili kablolarında, elektronik kontrol panosunda veya kontrol panelindeki kullanıcı arabirimi kontrol panosunda olabilir. Nem alma cihazının açılmaması sorununu çözmek için aşağıda listelenen onarımlara bakın.

Nem Alma Cihazı Neden Çalışmaz ?

  • Nem alma cihazları nasıl çalışır?
  • Nem tutucu nasıl çalışır?
  • Nem alma cihazı havayı soğutur mu?
  • Nem alma cihazı ne kadar elektrik harcar?

Nem Alma Cihazı Çalışmıyor ? Zor kazandığınız parayı bir nem alma cihazı satın almak için harcadınız ve şimdi nem alma cihazınız su toplayamıyor. Daha kötü bir şey olabilir mi? Neyse ki bu makale, nem alma cihazınızın neden su toplamadığına dair çeşitli nedenlere bakacak, ancak sadece bu değil, bu sorunlara da çözümler sunacağız.

Sorunu teşhis ettikten sonra, düzeltme çok kolay olabilir ve özellikle nem alma cihazınız için uzatılmış bir garanti satın aldıysanız pahalı olması gerekmez. Her şeyden önce, ne tür bir nem alma cihazına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir.

KOMPRESÖR VEYA KURUTUCU NEM ALMA CİHAZI

İki ana nem alma cihazı türü vardır – kompresör ve kurutucu. Kompresör nem alma cihazları, kompresör parçaları nedeniyle genellikle kurutucu nem alma cihazlarına göre daha ağır ve gürültülüdür .

Kompresör tipi nem gidericiler ayrıca daha yüksek sıcaklıklarda (yani +-18°C’nin üzerinde) çalışmak için daha uygundur, çünkü sıcaklık arttıkça ekstraksiyon açısından daha verimli hale gelirler. Nem alma cihazınız su toplamıyorsa, sorun genellikle kompresörde olduğundan, muhtemelen kompresör tipi bir nem alma cihazıdır.

Bu nedenle, kurutucu nem alma cihazlarına bakmadan önce kompresör nem alma cihazları ile su çıkarma sorunlarına bakacağız.

KOMPRESÖR NEM ALMA CİHAZI SU TOPLAMIYOR

Gerçek Çıkarma Oranları ve Belirtilen Çıkarma Oranları 

Nem Alma Cihazı Çalışmıyor ? Yukarıda belirtildiği gibi, kompresör nem alıcıları daha yüksek sıcaklıklarda daha iyi çalışır. Kompresör nem gidericiler için ekstraksiyon testi sıcaklıkları genellikle 30°C civarındadır ve İngiltere kış sıcaklıklarından çok daha yüksek olan %80 bağıl nemdir. Bu nedenle kompresör nem alma cihazınız belirtilen çekme hızından daha az su toplayacaktır.

Gevşek bir kural, belirtilen ekstraksiyon hızının yarısı ve gerçek ekstraksiyon oranını elde etmek için ekstra %10 çıkarmaktır. Gerçek ekstraksiyon hızı, oda boyutu, nem alma cihazı boyutu, nem seviyeleri ve hatta rüzgar yönü gibi birçok çevresel faktöre bağlı olarak değişir!

Peki ya nem alma cihazınız hiç su toplamıyorsa?

Sıcaklık Çok Düşük

Kompresör nem alma cihazları, bobinlerin havadan nemi çekmesini sağlayarak çalışır. Bu serpantinler çok soğuduklarında ‘donabilirler’, bu da nem çekmenin çok küçük olduğu veya meydana gelmediği anlamına gelir.

Kompresör nem alma cihazınız, bobinler çok soğuduğunda nem alma cihazını otomatik olarak kapatan bir Otomatik Buz Çözme özelliğine sahip olmalıdır. Nem alma cihazı kapatıldığında, bir kez daha verimli nem tahliyesine izin vermek için serpantinler ısınma şansına sahiptir. Bobinler yeterince ısındığında nem alma cihazı yeniden başlatılacaktır.

Nem alma cihazınız bir Otomatik Buz Çözme özelliği içeriyorsa ancak bobinler donmuş durumdaysa, buz çözme döngüsünün bozulmadığından emin olmak için nem alma cihazınızı yerel bir servis merkezine götürmeniz gerekebilir.

Daha düşük sıcaklıklarda bir nem alma cihazı kullanırken, kurutucu bir nem alma cihazı kullanmanızı tavsiye ederiz .

Düşük Soğutucu Akışkan

Yetersiz ekstraksiyon ile karşı karşıya kalındığında başka bir problem, soğutucu akışkanın çok düşük olması olabilir. Düşük bir soğutucu akışkan seviyesinin bir nedeni, gelişen küçük bir sızıntı olabilir. Herhangi bir sızıntı veya hasar olup olmadığını kontrol etmek için nem alma cihazının dış muhafazasını çıkarmanız gerekecektir. Kullanışlı değilseniz, nem alma cihazınızı kontrol ettirmek için yerel servis merkezinizle iletişime geçebilirsiniz.

Arızalı Kompresör

Nem alma cihazının su toplamamasıyla ilgili yaygın bir sorun, kompresörün arızalı olmasıdır. Arada bir üniteden vızıltı sesi geliyorsa ve su tahliyesi yoksa kompresöre baktırmalısınız. Kompresördeki kapasitörde bir sorun varsa kompresör çalışmaz.

Benzer şekilde, aşırı yük cihazı arızalanırsa nem alma cihazınız su toplamayacaktır. Nem alma cihazı çok uzun veya çok kısa bir uzatma kablosuyla kullanıldığından aşırı yük cihazı genellikle arızalanır. Nem alma cihazınıza güç sağlamak için uzatma kablosu kullanmamanızı öneririz. Şimdi kompresör nem alma cihazınızın neden su toplamadığına dair çeşitli nedenlere baktık ve şimdi kurutucu nem alma cihazlarına bakalım.

KURUTUCU NEM ALMA CİHAZI SU TOPLAMIYOR

Kurutuculu nem alma cihazlarında kompresör parçaları bulunmadığından, kompresörlerle ilgili tüm sorunları yaşamazsınız, bu da kurutucu modeller için su toplama problemlerinin çözümünü çok daha kolay hale getirir.

Bloke ve Gevşek Parçalar

Her şeyden önce filtrenin temiz olup olmadığını kontrol edin, çünkü tıkalı bir filtre havanın nem alma cihazına akmasını engelleyebilir.

Optimum nem alma performansı için filtrenin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Tıkalı veya kirli bir filtre, nem alma cihazının daha fazla çalışmasına neden olur, bu da sadece su çekmeyi zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda işletme maliyetlerinde de size daha fazla mal olur.

Ardından, nem alma cihazının içindeki fanı kontrol edin. Fanın bloke olmadığından ve serbestçe döndüğünden emin olun. Nem alma cihazının çalışması sırasında fanın sabitlenmesi için tüm fan vidalarının güzel ve sıkı olduğundan emin olun. Ayrıca fan motorunun doğru çalıştığını kontrol edin.

YAYGIN EKSTRAKSİYON SORUNLARI

Kompresör ve kurutucu nem gidericiler arasında da yaygın emiş sorunları vardır.

Yanlış Boyutlu Nem Alma Cihazı

Alan için doğru boyutta nem alma cihazını kullandığınızdan emin olun . Alan için çok küçük bir nem alma cihazı, alanın nem seviyesini düşürmede etkili olmayacaktır. Tersine, alan için çok büyük bir nem alma cihazı aşırıya kaçacaktır ve gerçekte olduğundan daha fazla nem çekmesini bekleyebilirsiniz.

Hava Çok Kuru

Hava çok kuruysa, nem alma cihazınızın içindeki nemi çekmesi zor olacaktır. Bu özellikle, Nem seviyelerini %30 – %35’e kadar düşürebilen Çamaşır Modu gibi bir işlevi kullandıktan sonra geçerlidir. Hava bu kadar kuru olduğunda, nem alma cihazının çıkarabileceği çok az nem vardır.

Nem alma cihazınızın mevcut nemi gösteren bir LED ekran paneli yoksa, her zaman nem seviyenizin tam olarak ne olduğunu bilmeniz için ucuz bir nem ölçer satın almanız gerekir.

Arızalı Nemlendirici

Birçok nem giderici, ayarlarını düzenlemek için bir nemlendiriciye sahiptir. Nemlendirici arızalı olduğunda, nem alma cihazı düzgün çalışması için gerekli bilgileri almaz ve bu da nem alma cihazının su toplamamasına neden olabilir.

Arızalı bir PCB veya elektronik kontrol panosu da su tahliyesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Her iki durumda da nem alma cihazınız yerel bir servis merkezine satın alınmalı veya onarım veya garanti konularını görüşmek için nem alma cihazı şirketi ile iletişime geçilmelidir.

Bloke Su Hortumu

Sürekli bir drenaj tesisi kullanırken, hortumun herhangi bir bükülme olmadan düz bir çizgide nem alma cihazından uzaklaşmasını sağlamalısınız.

Çoğu sürekli drenaj tesisi yerçekimi ile yönlendirilir, bu nedenle hortum herhangi bir bükülme olmadan lavaboya veya tahliyeye doğru akmalıdır. Suyun serbestçe boşalmasına izin vermeyeceğinden hortumun tıkalı olmadığından emin olun.

Nem Alma Cihazı Sorun Giderme

Anahtar

Su kovası kapasitesine ulaştığında, nem alıcıyı kapatmak için kova anahtarı açılır. Kova anahtarı açıkken arızalanırsa, nem gidericinin çalışmasını engeller. Kova anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kepçe anahtarında süreklilik yoksa değiştirin.

Nem ölçer

Nem ölçer, havadaki nem seviyesini izler. Nem seviyesi çok yüksek olduğunda, nem alma cihazının çalışmasına izin vermek için nem ölçerdeki kontaklar kapanır. Nem ölçer kontakları arızalanırsa, nem giderici çalışmayacaktır. Nem ölçerin arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Nem ölçerde süreklilik yoksa değiştirin.

Kontrol Panosu

Kontrol panosu havadaki nem seviyesini izler. Nem seviyesi çok yüksek olduğunda, nem alma cihazının çalışmasına izin vermek için nem ölçerdeki kontaklar kapanır. Kontrol panosu arızalıysa nem giderici çalışmayacaktır.

Nem Sensörü

Nem sensörü, havadaki nem seviyesini izler. Nem seviyesi çok yüksek olduğunda, nem alma cihazının çalışmasına izin vermek için nem sensöründeki kontaklar kapanır. Nem sensörü arızalıysa, nem alma cihazı çalışmayacaktır.

Kompresör (motor)

Kompresör, soğutucuyu sıkıştıran ve soğutucuyu evaporatör ve kondenser serpantinleri boyunca dolaştıran bir pompadır. Kompresör çalışmıyorsa, nem alma cihazı soğumayacaktır. Ancak bu genellikle böyle değildir. Kompresörü değiştirmeden önce, ilk olarak daha yaygın olarak arızalı olan tüm bileşenleri kontrol edin. Diğer tüm bileşenler düzgün çalışıyorsa, kompresörü süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Kompresörde süreklilik yoksa değiştirin.

Elektrik Güç Sorunu

Nem Alma Cihazı Çalışmıyor ? Elektrik prizine güç gelmiyor olabilir. Prizin güç alıp almadığını belirlemek için, elektrikle çalışan bir birimi prize takın ve ünitenin açılıp açılmadığına bakın. Çıkışa güç gelmiyorsa, sorunu belirlemek için devre kesicileri veya sigortaları kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.