Mikrodalga Ses Çıkarıyor ?

Mikrodalga Ses Çıkarıyor ? Mikrodalganın yemeğinizi ısıtırken hafif bir uğultu sesi çıkarması doğaldır. Bu, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığı anlamına gelir. Bununla birlikte, oldukça belirgin hale gelen daha yüksek bir uğultu da dahil olmak üzere mikrodalga fırınınızın yaptığı diğer herhangi bir ses, cihazınızın sağlıklı olmadığı anlamına gelir.

Mikrodalga Fırın Neden Ses Çıkarır ?

  • Mikrodalga neden ses çıkarır?
  • Mikrodalga fırın ses çıkarır mı?
  • Fırın neden ses çıkarır?
  • Mikrodalga kanserojen mi?

Mikrodalga Ses Çıkarıyor ? Gürültü sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda mikrodalganızın büyük olasılıkla bir tür büyük arızaya yöneldiği anlamına gelir. Cihazınızı sessize almak istiyorsanız, duyduğunuz gürültü için doğru onarımı yapabilmeniz için araştırmanız gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Mikrodalgadan neden ses gelir?

Mikrodalga Magnetron Gürültüsü

Mikrodalga Ses Çıkarıyor ? Mikrodalganın ses çıkarması, mikrodalga magnetronda bir sorun olduğunun da bir göstergesidir. Magnetron, yüksek voltaj devresinin bir parçasıdır ve ısı üreten mikro dalgaları sağlar. Magnetron arızalıysa, magnetronun ömrünün sonuna yaklaştığını veya arızalı olabileceğini gösteren yüksek bir vızıltı sesine neden olabilir.

Mikrodalga modu açıkken ve fırında yiyecek yokken, mikro dalgaların fırın içindeki duvarlar ve magnetron tarafından emildiğini biliyor muydunuz? Bu, göz ardı edilirse mikrodalganın uzun vadede hasar görmesine neden olabilir.

Mikrodalga fırın ses çıkarır mı?

Çatlama Gürültüsü

Mikrodalgada olağandışı yüksek sesler yalnızca belirli bir bileşenin arızalı olmasından değil, aynı zamanda mikrodalga fırında pişirdiğiniz gıda maddesinden de kaynaklanabilir. Her türlü et gibi yoğun gıdalar daha fazla gürültüye neden olabilir. Isıtırken açık bırakmayın.

Yiyecek maddelerinin üzerini kapatmayı deneyin, bu gürültüyü azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, yiyecek dökülmesi de çatlama seslerine neden olabileceğinden, mikrodalga fırının ve döner tablanın her zaman temiz olduğundan emin olun. Çatlama seslerine de yol açacağı için mikrodalgada metal veya mikrodalgaya uygun olmayan mutfak eşyaları kullanmaktan kaçının.

Magnetron

Magnetron, yiyeceği pişiren mikrodalga frekansını üretmek için yüksek voltajlı, yüksek akımlı DC gücü kullanır. Normal koşullar altında, magnetron düşük bir uğultu yayar. Bununla birlikte, magnetron hasar görürse veya neredeyse yanarsa, tiz sesler veya hırıltılı sesler çıkarmaya başlayabilir. Magnetron gürültülü ise, bu magnetronun kullanım ömrünün sonuna yaklaştığını veya arızalı olabileceğini gösterir. Arızalı bir yüksek voltaj diyotu da magnetronun yüksek çıkmasına neden olabilir.

Değiştirmeden önc emagnetron, önce yüksek voltaj diyotunu test edin. Diyot arızalı değilse, magnetronu değiştirin. (Uyarı: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile ölümcül miktarda elektrik depolayabilir. Yüksek çalışma voltajı ve elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, elektronik bileşenlerin değiştirilmesi son derece tehlikelidir. Bir mikrodalgada. Sadece lisanslı bir teknisyen magnetronu değiştirmelidir.)

Fan Motoru

Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için, fan motorunu mikrodalgadan çıkarın ve fan kanatlarını elle çevirmeyi deneyin. Kanatlar serbestçe dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin. Fan kanatları serbestçe dönüyorsa, motoru gelen güç ve süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Motorda güç varsa ancak çalışmıyorsa değiştirin. Motorda süreklilik yoksa değiştirin.

Karıştırıcı Motor

Karıştırıcı, mikrodalgada yavaşça dönen metal bir bıçaktır. Karıştırıcı döndükçe, mikrodalga enerjisini mikrodalga boyunca rastgele yönlendirir. Karıştırıcı motoru yıprandıkça öğütme sesleri çıkarmaya başlar. Karıştırıcı motorunun aşınmış olup olmadığını belirlemek için motora voltaj gelip gelmediğini kontrol edin. Motorda uygun voltaj varsa ancak gürültü varsa veya dönmüyorsa değiştirin. (Not: Motor üzerindeki etiket okunarak uygun voltaj belirlenebilir. Çünkü karıştırıcı motor dişli bir motordur, mil serbestçe dönmez.)

Döner Tabla Motoru

Döner tabla motorunun aşınmış olup olmadığını belirlemek için motora voltaj gelip gelmediğini kontrol edin. Motorda uygun voltaj varsa ancak gürültü varsa veya dönmüyorsa değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi