Mikrodalga Kıvılcım Veya Alev Çıkarıyor ?

Mikrodalga Kıvılcım veya Alev Çıkarıyor ? Bir mikrodalga fırında kıvılcımların ortaya çıktığına tanık olursanız, bu oldukça endişe verici bir manzara olabilir. Ancak bu durumda yapılacak ilk şey panik değildir. Sebebini bulabilirseniz, bu sorunu düzeltmek genellikle nispeten kolaydır.

Mikrodalga Fırından Neden Kıvılcım Çıkıyor ?

  • Mikrodalga neden ateş çıkarır?
  • Mikrodalga ısı yayar mı?
  • Mikrodalga neden duman çıkarır?
  • Mikrodalga hangi ışını yayar?

Mikrodalga Kıvılcım Veya Alev Çıkarıyor ? Mikrodalgadaki kıvılcımlar genellikle mikrodalgaların cihazın içindeki metal bir nesneye çarpmasından kaynaklanır. Metaller elektriği serbestçe hareket eden çok sayıda elektronla iletir. Mikrodalgalar gıdalardaki yağ ve şeker tarafından emilir. Cihaza metal konursa, mikrodalgalar elektronların hareket etmesine neden olarak kıvılcım ve ısı üretir.

Kıvılcımlar, metal nesnenin kenarında konsantre bir elektrik alanı oluşturan yüklü parçacıkların birikmesi nedeniyle oluşur. Mikrodalgada en yaygın kıvılcım nedenlerini ve bu durumda ne yapılması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kıvılcım mı Ateş mi?

İlk önce mikrodalga fırınınızın gerçekten alev alıp almadığını veya mikrodalga fırınınızın içinde kıvılcım olup olmadığını belirlemek istiyorsunuz.

Mikrodalga Kıvılcım Veya Alev Çıkarıyor ? Mikrodalga kıvılcım çıkarmaya başlarsa endişelenmenize gerek yok. Kıvılcımlar genellikle zararsızdır. Ancak, kıvılcımların gerçek alevlere dönüştüğünü görürseniz, bir an önce harekete geçmek isteyeceksiniz (daha fazlası aşağıda)

Mikrodalgadaki kıvılcımlar, genellikle mikrodalgadaki metal nesnelerin kenarlarında veya noktalarında enerji birikmesinden kaynaklanır. Alüminyum folyoyu mikrodalgada mikrodalgada pişirme üzerine yaptığım deneyde, metal ve folyonun yalnızca keskin noktalar olduğunda gerçekten kıvılcım çıkardığını buldum. Bir alüminyum tepsiyi mikrodalgada ısıttığımda hiçbir şey olmadı.

Ancak kıvılcım aldığınızda, mikrodalga fırınınızdaki bu ekstra sıcak alanlar plazma oluşturabilir. Plazma, maddenin sıvı, katı ve gazdan sonraki dördüncü halidir. Bunu süper ısıtılmış gaz olarak düşünün.

Mikrodalga enerjisi plazmayı beslemeye yardımcı olur ve bu yüzden bazen kıvılcımlar görürsünüz ve mikrodalga fırınınızı üzerinde bırakırsanız bu plazmanın boyutu büyüyebilir ve oldukça yoğun olabilir. Bu nedenle, kıvılcım veya plazma görürseniz mikrodalgayı kapatın ve anında kaybolmaları gerekir.

Çoğu kıvılcım ateşe dönüşmez. Kolayca temizleyemeyeceğiniz mikrodalga dolabının üstünü kömürleştirebilirler ve bu da mikrodalga fırınınızın içini çirkinleştirir. Yeterli zaman verildiğinde magnetrona zarar verebilirler, ancak bu pek olası değildir. Ne olursa olsun, sadece havalı göründükleri için onları gerçekleştirmeye çalışmamalısınız (yine de yaparlar).

Mikrodalgaların kıvılcım çıkarmasına neden olabilecek şeyler şunlardır:

  • Çatal veya buruşuk alüminyum folyo topu gibi sivri veya düz olmayan kenarları olan metal .
  • Kağıt havlular veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ambalajlar; bu malzemeler kıvılcımlara neden olabilecek küçük metal parçaları içerebilir.
  • Mikrodalga kullanımı için güvenli olarak işaretlenmemiş kaseler veya tabaklar, bunlar ayrıca metalik süslemeler veya başka gizli metal parçaları da içerebilmektedir.
  • Üzüm dahil bazı yiyecekler. Mikrodalganızı kasten kıvılcım çıkarmaya çalışmanın iyi bir fikir olmadığını söylediğimizi yukarıda hatırlıyor musunuz? Üzümleri mikrodalgada pişirmek için gerçekten iyi bir neden yok; ancak bezelye ve yaban mersini de kıvılcım oluşturabilir ve biraz daha savunulabilir.

Gıda veya Gıda Ambalajı

Gerçek mikrodalga yangınlarındaki en yaygın suçlular aşırı ısınmış yiyecekler ve yiyecek ambalajlarıdır. Bunlar aynı zamanda fırın, ocak ve ızgara yangınlarının en yaygın nedenleridir, dolayısıyla bu sadece mikrodalga fırınlara özgü değildir.

Çok basit: Yemeğinizi olması gerekenden çok daha fazla pişirirseniz aşırı ısınır, sigara içmeye başlar ve duman çok çabuk alev alabilir.

Bu, pişirme süresini abartırsanız ve mikrodalga enerjisini emmek için çok az yiyecek bulunan veya hiç yiyecek olmayan bir mikrodalga fırına karton kağıt ambalaj koyarsanız kolayca olabilir.

Kağıt havlular ve diğer kağıt ambalajlar yaklaşık 480 Fahrenheit (248 santigrat derece) sıcaklıkta tutuşur ve mikrodalgalar kağıdı bu noktanın ötesinde ısıtarak alev almasına neden olabilir.

Mikrodalgada Kıvılcım Neden Olur?

Bu sorunu çözmek için mikrodalga fırınınızda birkaç şeyi kontrol etmeniz gerekebilir. Bazıları güvenlik için yukarıdaki boşaltma yöntemini kullanmayı gerektirecektir. Bununla birlikte, yine de kendi güvenliğiniz için yapmak isteyebilirsiniz, ancak birçok sorun herhangi bir deşarj gerektirmeyebilir.

Mikrodalgada Metal

Kalay folyo veya metal kapların mikrodalga fırına ait olmadığını biliyor olabilirsiniz, ancak metal oraya başka şekillerde de girebilir. İçine metal koyarsanız, kalay folyo veya unutulmuş bir çatal olsun, mikrodalga fırınınız kıvılcım çıkarmaya başlayacaktır. İyi haber şu ki, sorunu durdurmak için metali çıkarmanız yeterli.

Metalin mikrodalgaya girmesinin daha az bilinen yollarından biri temizlikten gelir. Mikrodalga fırınınızı temizlemek için çelik yünü kullandıysanız, çelik yünü pedin parçaları temizlik sırasında kırılmış veya döner tabla kuplörü veya havalandırma alanı gibi öğelere takılmış olabilir. Bu kadar küçük metal miktarı bile kıvılcım çıkmasına neden olabilir, bu nedenle bir sonraki kullanımdan önce küçük kırıkları özenle çıkarmaya çalışmanız gerekecektir.

Mikrodalga Rafları

Mikrodalga fırınınızın içinde bir raf varsa, bu doğru koşullarda kıvılcım çıkmasına neden olabilir. Mikrodalga raflarınız, içindeki metalin kıvılcım çıkarmaması için boya ile kaplanmıştır. Ancak bu boya ufalanırsa, açıkta kalan metal kıvılcım çıkarır. Ancak bu onarım, rafı çıkarmak veya değiştirmek kadar basittir.

Ayrıca rafın oturduğu alanları da araştırmak isteyebilirsiniz. Bazı mikrodalga fırınlar herhangi bir rafa oturmak için kancalar kullandı ve zamanla küçük hareketler boyayı bu alanlardan da çıkarabilir. Ancak, kancaların değiştirilmesi daha kapsamlı bir onarım olacaktır.

Dalga Kılavuzu Kapağı

Mikrodalganız, mikrodalganın içindeki magnetron üzerinde dalga kılavuzu adı verilen küçük bir panel ile birlikte gelir. Bu, ısı dalgalarını magnetrondan, verimli ısıtma için yiyeceğin bulunduğu mikrodalganın merkezine doğru yönlendirir. Zamanla, mikrodalgada üstü açık olmayan yiyecekler yağ ve yiyecek parçacıklarının dalga kılavuzu kapağına yapışmasına neden olabilir. Bazı durumlarda, bu yiyecek dalga kılavuzu kapağından yanabilir ve kıvılcım çıkarıyormuş gibi görünebilir. Sağlam bir temizlik bu sorunu çözebilir.

Bununla birlikte, sık sık kıvılcım çıkarsa, dalga kılavuzu kapağının hasar görmesi ve değiştirilmesi gerekebilir. Bu, çok fazla yiyecek yanmışsa olabilir ve muhtemelen eşit olmayan bir ısınma da fark edeceksiniz.

Yüksek Gerilim Diyot

Yukarıdaki tüm daha basit olası nedenler kontrol edildiyse, en iyi seçeneğiniz mikrodalganızdaki yüksek voltajlı diyotun kısa devre yapmış veya açılmış olmasıdır. Bu diyota erişmek için mikrodalga fırınınızın dış kabinini çıkarmanız gerekecektir. Ayrıca güvenliğiniz için yüksek voltaj diyotuna dokunmadan önce kondansatördeki elektriği boşaltmanız gerekecektir.

Yüksek voltaj diyotunuzun arızalı olup olmadığını test etmek için bir multimetreye ihtiyacınız olacaktır. Düzgün çalışıyorsa bir yönde düşük, diğer yönde yüksek dirence sahip olmalıdır. Bunu test etmek için multimetre uçlarını ters çevirmeniz yeterlidir. Her iki yönde de direnci düşükse, değiştirilmesi gerekecektir.

Manyetron

Yüksek voltaj diyotu daha olası neden olsa da, arızalı bir magnetron da kıvılcım sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, yemeğin gerçekten hiç ısınmadığını da fark edebilirsiniz. Bir mikrodalga kıvılcım çıkardığında, genellikle çalışmasına izin vermezsiniz, ancak yiyeceğe biraz ısı uygulandığını fark edeceksiniz. Magnetron arızalı ise ısı uygulamayabilir.

Magnetron, terminallere bağlı bir multimetre ile test edilebilir. Ancak, yüksek voltaj diyotu gibi, güvenliğiniz için kapasitörü de boşaltmanız gerekecektir. Hem yüksek voltaj diyotu hem de magnetron bir mikrodalganın en önemli parçalarıdır, ancak aynı zamanda en tehlikeli olabilirler. Bu onarımları yapmak söz konusu olduğunda, bir profesyonelin yapması daha rahat olabilir. Ayrıca, yedek magnetronlar oldukça pahalı olabilir, bu nedenle mikrodalga fırınınız çok ucuz bir mikrodalga modeliyse, onu değiştirmek daha uygun maliyetli olabilir.

Dalga Kılavuzu Kapağı

Dalga kılavuzu kapağı hasar görebilir ve kısa devre olabilir. Dalga kılavuzu kapağını çıkarmayı deneyin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Dalga kılavuzu kapağı yanmışsa veya yerinde kalmayacaksa değiştirin.

Boya

Mikrodalganın iç kısmındaki boya çatlamış olabilir. Boya kırılırsa, iç kısımdaki metal açığa çıkacak ve mikrodalganın kıvılcımlanmasına veya arklanmasına neden olacaktır. Mikrodalganın iç kısmında boyanın soyulduğu herhangi bir nokta olup olmadığını kontrol edin. Hasarlı noktalar varsa, bunları mikrodalga fırın boyasıyla rötuşlayın.

Raf Desteği

Raf desteklerinden birindeki boya yontulmuş olabilir. Raf desteklerini, boyanın çatladığı herhangi bir nokta açısından inceleyin. Hasarlı noktalar varsa bunları mikrodalgaya dayanıklı boya ile yeniden boyayın. Raf desteği yanmışsa değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi