Mikrodalga Kapak Açılmıyor ?

Mikrodalga Kapak Açılmıyor ? Birçoğumuz için mikrodalga günlük kullanım için bir cihazdır. Birincil pişirme çözümünüz olarak veya diğer tarifleri hızlandırmak için mikrodalga ile yapabileceğiniz pek çok şey var. Suyu ısıtabilir, tereyağı eritebilir, makarna kaynatabilir, sebzeleri buharda pişirebilir ve hatta hızlı yumurta köftesi yapabilirsiniz. Mikrodalganız, özel mikrodalgada hazır yemekleri ısıtabilir veya taze malzemeleri ocakta yapabileceğinizden çok daha hızlı hazırlayabilirsiniz. Mikrodalga, herhangi bir modern mutfağın önemli bir parçasıdır ve çoğu insan mikrodalgayı düşünmeden bile nasıl çalıştırılacağını bilir.

Mikrodalga Kapısı Neden Açılmaz ?

  • Mikrodalga fırın kapağı açık kalırsa ne olur?
  • Mikrodalga fırın içi koruma kapağı ne işe yarar?
  • Mikrodalga fırın boş çalıştırılırsa ne olur?
  • Mikrodalga tamir edilir mi?

Mikrodalga Kapak Açılmıyor ? Ancak mikrodalganın işlevi için kritik olan bir şey çalışmayı durdurursa ne olur? Isıtma veya kontrol düğmeleri gibi karmaşık bir şey değil, kapının kendisi. Mikrodalga kapınız açılmadığında, aniden tüm harika cihaz tamamen kullanılamaz hale gelir. Tek bir plastik mandalın arızalanması, mikrodalga fırınınızı ağır bir plastik kutudan başka bir şeye dönüştüremez.

Mikrodalga Kapak Açılmıyor ? İlk adım, mikrodalga kapınızın neden açılmadığını belirlemektir. Bir mikrodalga kapağının kapalı konumda arıza yapmasının dört yaygın nedeni vardır. Genellikle, kapı sorunları olan mikrodalgalar, düzgün bir şekilde kapanma veya kilitlenme sorunu yaşar. Ancak kapı kapandığında, dört seçenekten sadece biri olabilir.

Mikrodalga Fırın Kapağı Kilitli ve Açılmıyor. Nasıl Açarım?

İlk ve en olası seçenek, sakızlı bir şeyin mikrodalga fırınınızın kapı mandalına müdahale etmesidir. Mikrodalganız kapıdan çok fazla yiyecek geçtiğini görüyor. Kapı mekanizmasına bir şeyin takılması o kadar da alışılmadık bir şey değil. Yapışkan bir bağlantı, mandalın yükselmesini engelliyor olabilir veya mandal serbest kaldıktan sonra sadece kapıyı kapalı tutuyor olabilir.

Mikrodalga açma düğmesine basarsanız ve ardından kapıyı doğrudan açarsanız, mikrodalga kapağının yapışmasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde, kendinizi mandala erişmek için kontrol panelinin arkasında çalışırken bulacaksınız.

Kapı düğmeli mikrodalgaların, bir kolun çekilmesiyle açılan mikrodalgalardan çok daha fazla kapı sorunu yaşama olasılığı daha yüksektir. Mikrodalga fırınınız genellikle bir düğmeye bastığınızda açılır, ancak düğme artık çalışmıyorsa, sorun büyük olasılıkla düğmenin kendisindedir. Düğmenin direncini ve üzerine bastığınızda her zaman olduğu gibi hissediyorsa test edin.

Düğme direnç göstermeden çok kolay basıyorsa, kapı mekanizmasından ayrılmış olabilir. Düğme tam olarak içeri basmıyorsa kapı mekanizması veya düğme bağlantısı sıkışmış olabilir. Ve iter ve ardından şüpheli bir şekilde tıklarsa, düğme kapı açma mekanizmasını tetiklemiyor olabilir.

Sonra kapı mandalı kolu var. Bu, çoğu mikrodalga kapısının çalışırken veya kaldırıldığında kapıyı kapalı tutmak için kullandığı serbest bırakma mekanizmasıdır. Mandal, kapıyı yakalayan ve düğmeye basıldığında serbest bırakan basit bir plastik kancadır. Ancak mandal kolu kalkmazsa kapı açılmaz. Mandal kolunuz kırılarak düğmeye basıldığında artık kalkmaması veya mandal kolunun mekanizmaya sıkışıp kalkmaması olasıdır.

Sonunda kapı yayı var. Tüm mikrodalgalarda kapı yayları yoktur, ancak sizinki varsa, kolu bıraktığınızda mikrodalga kapısının açılmasına neden olan şey budur. Kapı yayı kırılırsa veya çalışmayı durdurursa, mandal serbest bırakıldığında kapınız otomatik olarak açılmayacaktır. Ancak, kolu bıraktığınızda ve ardından kapıyı manuel olarak çekerek açtığınızda mikrodalga fırınınız yine de açılmalıdır.

Mikrodalga Kapısında Nasıl Sorun Giderilir ?

Mikrodalganızla ilgili olası sorunları belirledikten sonra, gerçek sorun giderme için dalmanın zamanı geldi. Temel cihaz onarımlarına güveniyorsanız, bu adımı dikkatli bir şekilde kendiniz halledebilirsiniz. Ancak, kapıyı sabitlemek için mikrodalga fırınınızın önünü ayırma konusunda kendinize güvenmiyorsanız, o zaman bu anı bir cihaz onarım uzmanını aramak için kullanmak isteyebilirsiniz Mikrodalga kapısı arızanızı belirlemeye yaklaşmanın iki yolu vardır. Kontrol paneline veya kapı aksamına gidebilirsiniz.

Kontrol Panelinin Arkası

Düğme veya mandal koluyla ilgili bir sorun tespit ediyorsanız, önce mandala iyi bakmanız gerekir. Mikrodalganızın fişini çekerek başlayın. Ardından kontrol panelini dikkatlice çıkarın. Kontrol panelinin arkasında düğmeyi ve mandal-kol mekanizmasını görebilmeniz gerekir. Herhangi bir bariz sorunu belirleyip belirleyemeyeceğinizi görmek için mandal aksamını inceleyin. Herhangi bir kalıntı görürseniz çıkarın ve hasarlı görünen parçaları not edin. Düğmenin ve mandal kolunun bağlantısının kesildiğini görürseniz, kargaburun pense ile yeniden bağlayabilirsiniz.

Kapı Grubu İçi

Bir sonraki yaklaşım, menteşeleri, yayı ve kapı tarafındaki mandalı incelemek için mikrodalga kapağını çıkarmaktır. Bu, mikrodalga kapağının iç panelinin çıkarılması ve ardından menteşelerin serbest bırakılmasıyla yapılır. Mikrodalga kapağı çıkarıldıktan sonra, kapağın açılmasını engelleyebilecek bir sorun bulup bulamayacağınızı belirlemek için bileşenleri inceleyin.

Ne Yapmalısınız?

Sonunda, ne yapacağınıza karar verme zamanı. Sorunu inceleme sürecinde zaten çözdüyseniz, tebrikler. Mikrodalganızın keyfini tekrar çıkarmak için hemen atlayabilirsiniz. Ancak, düzeltilmesi zor olacak bir sorun belirlediyseniz, bir seçeneğiniz vardır. Ya bir yedek parça satın alabilir ve onarıma kendiniz yaklaşabilirsiniz ya da görevi bir profesyonel olarak halletmek için bir onarım teknisyeni ayarlayabilirsiniz.

Kendi Parça Değişiminizi Deneyin

Elinizde bir tornavida varsa ve tüm onarım sürecini tam olarak anlıyorsanız, devam edin ve elinizi deneyin. Bir parçayı değiştiriyorsanız, mikrodalganızın markasına ve modeline göre tam parça numarasını aldığınızdan emin olun. Plastiği açıyorsanız, küçük kilitleme tırnaklarının hassas olduğunu ve kolayca kapandığını unutmayın. İyi şanslar.

Kapı Kancası

Kapı kancası, çalışma sırasında kapıyı kapalı tutmak için kapı mandalına geçer. Kapı kancası plastikten yapıldığı için düzenli aşınmadan dolayı kırılabilir. Kapı kancası kırılırsa, kapıyı düzgün bir şekilde açmaz ve kapının açılmasını engeller. Kapı kancası kırılmışsa değiştirin.

Kapı Mandalı

Kapı mandalında hasar olup olmadığını inceleyin. Kapı mandalı kırılmışsa değiştirin.

Kapı Yayı

Kapı yayında hasar olup olmadığını kontrol edin. Kapı yayı kırılmışsa değiştirin.

Açma Kolu

Açık kolu hasar açısından inceleyin. Açık kol kırılmış veya hasar görmüşse değiştirin.

Düğme

Kapı açma düğmesinin dahili bir bileşeni bozuk olabilir. Düğme kırılmışsa, düğmeyi değiştirin.

Düğme Yayı

Düğme yayı, kapı açma düğmesinin iç tarafında bulunur. Yay kırılmışsa değiştirin.

Aktüatör Kolu

Kol çalıştırıcı, kapı açma düğmesi ile kapı mandalı tertibatı arasına bağlanır. Kol aktüatörü plastikten yapıldığı için normal aşınmadan kırılabilir. Kol aktüatörü bozulmuşsa değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi