Anasayfa » Arıza » Mikrodalga Isıtmıyor ?

Mikrodalga Isıtmıyor ?

Mikrodalga Isıtmıyor ?

Diyot

Diyot, transformatörün A/C güç çıkışını D/C’ye dönüştürerek voltajı ikiye katlayarak yaklaşık 5.000 volta çıkarır. Bu yüksek voltaj, magnetronun yiyeceği ısıtmasını sağlar. Diyot yanarsa, magnetron, mikrodalga fırının ısınmasını önleyerek çalışmak için yeterli voltaj almayacaktır. Diyot arızalandığında, genellikle gözle görülür şekilde yanar. Diyotu inceleyin ve diyot yanmışsa değiştirin. Diyotun incelenmesi sonuçsuz kalırsa, 9 voltluk pil kullanan bir multimetre ile test edin. veya diyotla seri olarak 9 voltluk bir pil koyun. Uçlar ters çevrildiğinde, diyotun yalnızca bir yönde sürekliliği olmalıdır. (Uyarı: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile ölümcül miktarda elektrik depolayabilir. Yüksek çalışma voltajı ve elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, elektronik bileşenlerin değiştirilmesi son derece tehlikelidir. Mikrodalgada. Diyotu yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Kapı Anahtarı

Çoğu mikrodalgada üç veya dört kapı anahtarı bulunur. Mikrodalga kapı kapandığında, kapının düzgün bir şekilde kapanmasını sağlamak için kapı anahtarları sırayla harekete geçer. Kapı anahtarlarından herhangi biri arızalanırsa, mikrodalga çalışmaya başlamaz veya ısınmaz. Kapı anahtarlarından herhangi birinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, her bir anahtarı süreklilik açısından test etmek üzere bir multimetre kullanın. Kapı anahtarlarından herhangi birinde süreklilik yoksa değiştirin. (Dikkat: Mikrodalga fırın, içinde binlerce volt elektrik depolayabilir. mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile yüksek voltaj kondansatörü. Elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, elektronik bileşenleri bir mikrodalgada değiştirmek son derece tehlikelidir. Kapı anahtarını yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Magnetron

Magnetron, yiyeceği pişiren mikrodalga frekansını üretmek için yüksek voltajlı, yüksek akımlı DC gücü kullanır. Magnetron yanarsa, mikrodalga ısınmaz. Magnetron tamir edilemez – eğer magnetron yanmışsa değiştirmelisiniz. (Uyarı: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile ölümcül miktarda elektrik depolayabilir. Yüksek çalışma voltajı ve elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle son derece tehlikelidir. elektronik bileşenleri bir mikrodalgada değiştirin. Magnetronu yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Yüksek Gerilim Kondansatörü

Yüksek voltaj kondansatörü, transformatörün çıkışını DC voltajına dönüştürmek ve çıkış voltajını ikiye katlamak için yüksek voltaj diyotu ile çalışır. Kapasitör yanarsa, tüm yüksek voltaj devresi düzgün çalışmayı durdurur ve mikrodalga fırın ısınmaz. Yüksek voltaj kondansatörünün arızalı olup olmadığını belirlemek için, kapasitans testi özelliğine sahip bir VOM ölçer kullanın. (“Uyarı: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, son kullanma tarihi geçtikten sonra bile ölümcül miktarda elektrik depolayabilir.mikrodalga fırının fişi çekildi. Yüksek çalışma voltajı ve elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, elektronik bileşenleri bir mikrodalgada değiştirmek son derece tehlikelidir. Yüksek voltaj kapasitörünü yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Yüksek Gerilim Trafosu

Mikrodalga fırınlar, yiyeceği pişiren enerjiyi yayan magnetron antenine güç sağlamak için çok yüksek voltaj üretir. Bir yüksek voltaj transformatörü arızalandığında, genellikle ark olur ve yanık kokusu alır. (Uyarı: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile ölümcül miktarda elektrik depolayabilir. Yüksek çalışma voltajı ve elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, elektronik bileşenlerin değiştirilmesi son derece tehlikelidir. içindebir mikrodalga. Yüksek gerilim trafosunu yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Termik Sigorta

Mikrodalga aşırı ısınırsa termal sigorta mikrodalgaya giden gücü keser. Termal sigortanın atıp atmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Termik sigorta sıfırlanamaz – sigorta atmışsa değiştirilmesi gerekir. (Dikkat: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile binlerce volt elektrik depolayabilir. Elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, son derece yüksektir. elektronik bileşenleri bir mikrodalgada değiştirmek tehlikelidir. Termal sigortayı yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Termoprotektör

Termoprotektör aşırı ısınırsa mikrodalgaya giden gücü keser. Termoprotektör devreye girerse, mikrodalga çalışmaya başlamaz veya ısınmaz. Termoprotektörün arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termoprotektörde süreklilik yoksa, değiştirin. (Dikkat: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile binlerce volt elektrik depolayabilir. Elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle aşırı derecede tehlikelidir. elektronik bileşenleri bir mikrodalgada değiştirmek için. Yalnızca lisanslı bir teknisyen termoprotektörü değiştirmelidir.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol kartları genellikle yanlış teşhis edilir – kontrol kartını değiştirmeden önce, daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin. (Dikkat: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile binlerce volt elektrik depolayabilir. Elektrik atma potansiyeli nedeniyle, elektronik bileşenlerin bir mikrodalgada değiştirilmesi son derece tehlikelidir. Ana kontrol panosunu yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

 

 

 

 

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Electrolux Buzdolabı Sorun Giderme

Electrolux Buzdolabı Sorun Giderme PROBLEMLER ÇÖZÜMLER Buzdolabınız çalışmaz ise ■ Güç kaynağı kablosu çıkarılmış mı? Topraklanmış ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !