Mikrodalga Isıtmıyor ?

Mikrodalga Isıtmıyor ? Mikrodalga fırınınız olması gerektiği gibi ısınmıyorsa, onarım veya değiştirme gerekip gerekmediğine karar vermek için bu sorun giderme ipuçlarını deneyin. Mikrodalga fırınlar, her türlü yiyeceği, özellikle de artıkları pişirmeyi hızlı ve kolay hale getirir. Ancak bazen bozulabilirler. Mikrodalganız hiçbir sorun yokmuş gibi görünebilir (döner tabla hala dönüyor, ışık hala yanıyor ve zamanlayıcı hala geri sayım yapıyor), ancak yemeğinizi çıkardığınızda pişmemiş veya hatta sıcak değil.

Mikrodalga Fırın Isıtma Yapmıyor ?

  • Mikrodalga tamir edilir mi?
  • Mikrodalgayı ne bozar?
  • Mikrodalgada ısıtma işlemi nasıl yapılır?
  • Mikrodalga camı nasıl temizlenir?

Mikrodalga Isıtmıyor ? Mikrodalganız karmaşık bir elektrik sorunu nedeniyle ısınmıyor olabilir. Parçalardan birindeki bir kusur, yanmış bir magnetron veya kapasitör veya hatta mikrodalganın içindeki sigorta atmış olabilir. Profesyonel değilseniz mikrodalga fırınınızı tamir etmeye çalışmamalısınız.

DİYODU KONTROL EDİN

Mikrodalga Isıtmıyor ? Mikrodalgadaki diyotun amacı, transformatörden gelen AC güç çıkışını DC’ye dönüştürmek ve böylece voltajın 5.000 volta iki katına çıkmasıdır – bu, magnetronun mikrodalgadaki yiyecekleri ısıtmasına izin verir. Diyot yandığında magnetronun yeterli voltaj almasını engeller ve böylece mikrodalga ısınmaz. Diyodu kontrol etmek için şunları yapın:

  1. Duvardaki mikrodalgayı kapatmak.
  2. Mikrodalga muhafazasını veya arka paneli çıkararak diyotu bulun. Mikrodalganın alt arka kısmında bulacaksınız.
  3. Diyot yandıysa, gözle görülür şekilde açık olacaktır. Arızalı olduğu bariz değilse, sürekliliği kontrol ederek bir multimetre kullanarak test edebilirsiniz.
  4. Yanmışsa, değiştirmeniz gerekecektir.

KAPI ANAHTARLARINI KONTROL EDİN

Çoğu mikrodalgada, mikrodalga kapağını kapattığınızda düzgün kapatıldığından emin olmak için orada bulunan üç ila dört kapı anahtarı bulunur. Bir anahtar arızalandığında hepsi arızalanır ve mikrodalganız ısınmaz.

Değiştirilmeleri gerekip gerekmediğini kontrol etmek için her bir anahtarı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanmanız gerekecektir.

UYARI: Mikrodalgalar, siz onları fişten çektikten sonra bile kapasitörlerinde binlerce volt elektrik depolar. Bu nedenle, doğru önlemler alınmazsa elektrik çarpması riski çok yüksek olduğundan, yalnızca lisanslı teknisyenler kapı anahtarlarını test etmeye ve değiştirmeye çalışmalıdır.

MAGNETRON’U KONTROL EDİN

Magnetronun amacı, mikrodalgayı yiyecekleri ısıtan mikrodalga frekansını üretmektir. Bunu yapmak için yüksek voltaj, yüksek akım DC gücü kullanır. Magnetron yandığında mikrodalganın ısınmasını durdurur, bu nedenle değiştirilmesi gerekir.

UYARI: Mikrodalgalar, siz onları fişten çektikten sonra bile kapasitörlerinde binlerce volt elektrik depolar. Son derece tehlikeli elektrik çarpmalarının meydana gelme riski yüksektir. Bu nedenle, yalnızca lisanslı teknisyenler magnetron gibi elektrikli bileşenleri test etmeye ve değiştirmeye çalışmalıdır.

YÜKSEK GERİLİM KONDANSATÖRÜNÜ KONTROL EDİN

Mikrodalganın ısınmamasının bir başka yaygın nedeni de hatalı bir yüksek voltajlı kapasitördür. Bu elektrikli bileşen, transformatörün çıkışını DC voltajına dönüştürmek için diyotla birlikte çalışır, böylece voltaj çıkışını iki katına çıkarır.

Kondansatörün yanması ve mikrodalganın çalışmamasına neden olması nadir değildir. Yanmış ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini anlamanın yolu, kapasitans test etme özelliğine sahip bir VOM metre kullanmaktır. Bu test arızalı olduğunu kanıtlarsa, değiştirilmesi gerekecektir.

UYARI: Mikrodalgalar, siz onları fişten çektikten sonra bile kapasitörlerinde binlerce volt elektrik depolar. Son derece tehlikeli elektrik çarpmalarının meydana gelme riski yüksektir. Bu nedenle, yalnızca lisanslı teknisyenler elektrikli bileşenleri test etmeye ve değiştirmeye çalışmalıdır.

YÜKSEK GERİLİM TRAFOSUNU KONTROL EDİN

Maytag mikrodalga fırınınız ısınmayı bıraktığında, bunun nedeni arızalı bir yüksek voltaj transformatörü olabilir. Güç sağlamak için, magnetron antenli mikrodalga fırınların çok yüksek voltajlar üretmesi gerekir – bu, mikrodalganın ısınması için gereken enerjiyi yaratır. Yüksek gerilim trafosunun arızalı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu yanık kokusu yaymasıdır. Yüksek gerilim trafosunu değiştirmek için çıkarılması ve ardından yerine yenisinin takılması gerekir.

UYARI: Mikrodalgalar, siz onları fişten çektikten sonra bile kapasitörlerinde binlerce volt elektrik depolar. Elektrik çarpması riskiniz olduğundan, yüksek gerilim trafosu gibi mikrodalga elektrik bileşenlerini onarmak son derece tehlikelidir. Mikrodalga elektrikli bileşenlerini yalnızca lisanslı teknisyenlerin test etmeye ve değiştirmeye çalışmasını öneririz.

TERMAL SİGORTAYI KONTROL EDİN

Termal sigortanın amacı, aşırı ısındığında mikrodalgaya giden gücü kesmektir. Termal sigortanızı test etmek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanmanız gerekir. Testi geçemezse, atmış bir termal sigorta sıfırlanamayacağı için değiştirmeniz gerekecektir.

UYARI: Mikrodalgalar, siz onları fişten çektikten sonra bile kapasitörlerinde binlerce volt elektrik depolar. Son derece tehlikeli elektrik çarpmalarının meydana gelme riski yüksektir. Bu nedenle, yalnızca lisanslı teknisyenler elektrikli bileşenleri test etmeye ve değiştirmeye çalışmalıdır.

TERMOKORUYUCUYU KONTROL EDİN

Termokoruyucu ayrıca mikrodalga aşırı ısındığında gücü kesecek şekilde hareket eder. Açıldığında mikrodalganın ısınmamasına veya hiç başlamamasına neden olur. Değiştirilmesi gerekip gerekmediğini bir multimetre termokoruyucu ile test ederek belirleyebilirsiniz – sürekliliği varsa sorun yok, yoksa değiştirilmesi gerekecek.

UYARI: Mikrodalgalar, siz onları fişten çektikten sonra bile kapasitörlerinde binlerce volt elektrik depolar. Son derece tehlikeli elektrik çarpmalarının meydana gelme riski yüksektir. Bu nedenle, yalnızca lisanslı teknisyenler elektrikli bileşenleri test etmeye ve değiştirmeye çalışmalıdır.

ANA KONTROL PANOSU

Mikrodalga fırınınızın neden ısınmadığının nedenini hala bulamadıysanız, kontrol etmeniz gereken son bileşen ana kontrol panosudur. Ana kontrol panosunun suçlu olması oldukça nadirdir, ancak olabilir. Yukarıda önerilen tüm düzeltmeleri kontrol ettikten sonra, ana kontrol panosunu değiştirmeli ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakmalısınız.

UYARI: Uygun eğitime sahip değilseniz mikrodalgaları tamir etmek son derece tehlikelidir. Bunun nedeni, siz onları fişten çektikten sonra bile kapasitörlerinde binlerce volt elektrik depolamaları ve elektrik çarpması riskinin yüksek olmasıdır. Bu nedenle, yalnızca lisanslı teknisyenler elektrikli bileşenleri test etmeye ve değiştirmeye çalışmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi