• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Mikrodalga Fanı Çalışmıyor ? Mikrodalga fırının çalışması sırasında, aşırı ısınmayı önlemek için fırının dışına, çevreleyen alana çıkarılması gereken oldukça büyük miktarda termal enerji salınır. Isı salınımı kaynakları, hem fırın yapısının tek tek bileşenleri hem de içinde pişirilen ürünlerdir. Magnetron bu bakımdan kendisine özel dikkat gerektirir. Kararlı ve uzun süreli çalışma için sürekli olarak bir hava akımı ile üflenmesi gerekir. Ayrıca, çeşitli türde ürünlerin hazırlanması sırasında, mikrodalga odasında da dışarı çıkarılması gereken büyük miktarda buhar birikir.

Mikrodalga Fan Neden Çalışmaz ?

  • Mikrodalga tamir edilir mi?
  • Fırında soğutma fanı ne işe yarar?
  • Mikro dalga fırın nasıl çalışır?
  • Mikrodalga fırın ne kadar?

Mikrodalga Fanı Çalışmıyor ? Fan motoruyla ilgili bir sorun nedeniyle mikrodalga fırınınızın egzoz fanının çalışmama ihtimali vardır. Bu parça, menzil üstü mikrodalgaların bir bileşenidir ve havanın egzoz sistemi boyunca dolaşımına yardımcı olur.

Bir multimetre ile bir mikrodalga fan motoru nasıl test edilir:

  1. Mikrodalganızın fişini çekerek ve duvardan kaldırarak başlayın.
  2. Fan motoru kapağını çıkardığınızdan emin olun ve motoru manuel olarak döndürmeye çalışın. Fan dönerse, multimetre kullanarak test etmek için cihazdan çıkarın.
  3. Multimetreniz Rx1’e ayarlıyken, sürekliliği test etmek için problarla motorun terminallerine dokunun. Süreklilik olduğunu gösteren 0 okuması almalısınız.
  4. 2. adımda fan dönmüyorsa veya fanınızın sürekliliği yoksa, yedek fan motoruna ihtiyacınız olacaktır.

Mikrodalga Fanı Çalışmıyor ? Mikrodalga egzoz fanının çalışmamasının ilk olası nedeni egzoz fan motoruyla ilgili bir sorundur. Fan motorunun arızalı olup olmadığını anlamak için mikrodalganın içinden çıkarıp fanın kanatlarını elinizle çevirmeye çalışmanız gerekecektir. Kanatların serbestçe dönmediğini tespit ederseniz, fan motorunu değiştirmeniz gerekecektir. Ancak serbest görünüyorlarsa, motoru gelen gücün yanı sıra süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Motorda güç var ama yine de çalışmıyorsa, değiştirmeniz gerekecektir.

Fan Motoru

Fan motorunun arızalı olup olmadığını belirlemek için, fan motorunu mikrodalgadan çıkarın ve fan kanatlarını elle çevirmeyi deneyin. Kanatlar serbestçe dönmüyorsa, fan motorunu değiştirin. Fan kanatları serbestçe dönüyorsa, motoru gelen güç ve süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Motorda güç varsa ancak çalışmıyorsa değiştirin. Motorda süreklilik yoksa değiştirin.

Termostat

Termostat, hava sıcaklığını izler ve gerektiğinde fanı çalıştırır. Termostat arızalıysa, egzoz fanını hiç açmaz. Süreklilik için termostatı test etmek için bir multimetre kullanın. Termostatın sürekliliği yoksa değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu genellikle böyle değildir. Kontrol kartını değiştirmeden önce, ilk olarak egzoz fanı motorunu ve kabloları kontrol edin. Egzoz fanı motoruna güç gelmiyorsa, ana kontrol panosu arızalı olabilir.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687