Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor
Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ?

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ? Mikrodalganın, mutfağındaki en önemli cihazlardan biri olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur. Bunun arkasındaki ana neden, kullanılabilirliğidir. Hepimiz mikrodalgayı günde birkaç kez kullanırız; yemek pişirmek, bulaşıkları ısıtmak, suyu ısıtmak, patlamış mısır yapmak ve kek pişirmek vb. için. Bununla birlikte, eğer bir şeyler ters giderse, günlük mutfak faaliyetlerimiz ve rutinimiz oldukça sıkıntı çekebilir. Ortaya çıkabilecek yaygın sorunlardan biri mikrodalga düğmeleri veya dokunmatik yüzey ile ilgili sorunlardır. Bu nedenle, mikrodalga düğmelerinin çalışmaması sorunuyla karşılaşan herkes için ana nedenleri ve çözümleri bulduk.

Mikrodalga Düğmeleri Neden Çalışmaz ?

  • Mikrodalga tamir edilir mi?
  • Mikrodalga neden dönmüyor?
  • Mikrodalga fırın boş çalıştırılırsa ne olur?
  • Mikrodalga fırının çalışma prensibi nedir?

Arızalı kontrol paneli

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ? Mikrodalga düğmelerinin çoğu durumda çalışmıyor, ortak neden arızalı kontrol paneli olarak ortaya çıkıyor. Bunun gerçek sorun olup olmadığını doğrulamak istiyorsanız, bunun için kontrol panelindeki düğmelerin her birine basmanız gerekecektir. Bazı düğmeler iyi çalışıyorken diğerleri çalışmıyorsa, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirmeniz gerekebilir.

Membran anahtarıyla ilgili sorun

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ? Mikrodalga düğmelerinin çalışmamasının bir başka olası nedeni de membran anahtarıyla ilgili bir sorun olabilir. Membran anahtarı daha yaygın olarak dokunmatik yüzey olarak bilinir ve birkaç yumuşak dokunuşlu elektrik anahtarına sahiptir. Dokunmatik yüzeyde, tekrarlanan kullanımda arızalanabilecek belirli bir iletken kaplama vardır. Bu sorunu kontrol etmek ve çözmek için cihazın fişini çekmeniz ve kabini çıkarmanız gerekecektir. Süreklilik için bir multimetre kullanarak membran anahtarını kontrol edin. Basıldığında, birkaç ohm direnç göstermelidir. Değilse, değiştirmeniz gerekebilir.

Mikrodalga Fırın Ayar Düğmesi Sorunu

Kontrol panosu ile ilgili sorun

Mikrodalga Düğmeleri Çalışmıyor ? Mikrodalganızdaki mikrodalga düğmeleri çalışmıyorsa, bunun bir başka olası nedeni kontrol panosuyla ilgili bir sorun olabilir. Cihazınızın dokunmatik yüzeyi yanıt vermiyor ancak ekran ışıkları yanıyorsa sorun bu olabilir. Kontrol panosu, sırayla membran anahtarına sağlanan düşük voltajın üretilmesinden sorumludur. Kontrol panosunun düşük voltaj sinyali oluşturmaması durumunda, değiştirmeniz gerekebilir. üniteyi değiştirmek için önce ana güç kaynağının bağlantısını kesmeniz ve ardından kabini ve tertibatı çıkarmanız gerekecektir.

Yukarıda verilen noktalar, mikrodalga düğmelerinin çalışmaması sorununa çözümleriyle birlikte üç ana nedendi. Sorunu doğru tespit edebiliyorsanız, değiştirmeleri kendiniz yapabilirsiniz. Ancak amatörlerin evlerinde mikrodalga parçalarını değiştirmeyi denemeleri tavsiye edilmez. Bugünlerde kolayca ulaşılabilen profesyonellere veya teknisyenlere ulaşmayı tercih etmelidirler.

Dokunmatik Yüzey

Dokunmatik yüzeyin arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol panelindeki her bir düğmeye basmayı deneyin. Bazı düğmeler doğru yanıt verirken diğerleri yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzeyi değiştirin.

Dokunmatik Yüzey ve Kontrol Paneli

Dokunmatik yüzey ve kontrol panelinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol panelindeki her bir düğmeye basmayı deneyin. Bazı düğmeler doğru yanıt verirken diğerleri yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirin.

Kullanıcı Kontrol ve Ekran Kartı

Kontrol ve ekran kartının arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol panelindeki her bir düğmeye basmayı deneyin. Düğmelerden hiçbiri doğru yanıt vermiyorsa, kullanıcı kontrolünü ve ekran kartını değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Kontrol ve ekran kartının arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol panelindeki her bir düğmeye basmayı deneyin. Düğmelerden hiçbiri doğru yanıt vermiyorsa, ana kontrol arızalı olabilir.

Mikrodalga Dokunmatik Yüzey Nasıl Çalışır?

Mikrodalga dokunmatik yüzey aslında dokunmaya duyarlı değildir. İki esnek katman, iletken iç kaplama ve arada bir baloncuk tarafından oluşturulan özel bir membran anahtarıdır. Her düğme, üstte esnek zar bulunan bir baloncuktur. Membranın desteklenmesi, bir sayı veya işlev düğmesine basıldığında tuş takımının arkasına temas eden iletken bir kaplamadır.

Membrana basmak ve bağlantı yapmak, kontrol panosuna sinyal gönderen bir elektrik akımını kapatır. Kontrol panosu mikrodalganın bilgisayar beynidir. Zamanla, zarın arkasındaki iletken kaplama aşınarak bağlantı kurma ve sinyal gönderme yeteneğini azaltabilir. Tuş takımı arızalarının, kontrol panosu sinyallerini alma ve işlemedeki bir kusurdan kaynaklanması da mümkündür.

Bir veya Daha Fazla Mikrodalga Düğmesi Çalışmıyor ?

Yalnızca bir mikrodalga düğmesi çalışmayı durdurursa ve bu sizin en sevdiğiniz mikrodalga düğmesiyse, basılı düğme etiketinin altındaki zarın aşınmış olma olasılığı yüksektir. Membranın arkasındaki iletken kaplama yıprandıkça düğmenin çalışma yeteneği azalır. Bir sinyal alıyorsanız ancak istediğiniz işlevi göremiyorsanız, bu nedenle kısmi bir bağlantı kuruyor olabilirsiniz.

Ayrıca, bir düğmenin devre dışı olduğunu ve yakınlarda bir düğme kümesinin bozuk veya hatalı olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, zarın esnek olması ve bir düğmenin hasar görmesi tüm panelin işlevselliğini etkileyebilmesidir.

Bu sorunları çözmek için büyük olasılıkla membran anahtarını değiştirmeniz gerekecektir. Membranı parçalara ayırmaya çalışmak yerine, en iyi seçeneğiniz, tüm tuş takımı düzeneğini yeni bir eksiksiz montajla değiştirmektir, böylece hassas bir zar veya kesin değiştirme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bir membran anahtarı, doğru sinyalleri göndermek için fabrikada hizalandığında en iyi sonucu verir.

Membran şalterini çıkarmak ve değiştirmek için, montaj vidalarını ve üst ve yanlardaki metal sarmalı kapağı çıkararak mikrodalga kabinini açın. Ardından mikrodalganın ön paneline erişin. Bir membran anahtarı genellikle, yeni membrana geçirilmesi gerekecek olan düz şerit tarzı bir kablo konektörü ile bağlanır.

Mikrodalga Ekranı Boş Yanıyor ?

Bir dokunmatik yüzey düğmesine basarsanız ve ekran veri olmadan yanarsa, bunun bir kontrol panosu sorunu olması daha olasıdır. Bu, düğmelerin bir sinyal gönderdiği, ancak kontrol panosunun yanıt olarak ne yapacağını bilmediği anlamına gelir. Ekran boş veya anlamsız olarak yanabilir ve ardından işlem yapılmayabilir. Ya da daha kötüsü, yanlış eylemi gerçekleştirin.

Benzer belirtiler gören herhangi bir mikrodalga sahibi için, kontrol panonuzu incelemenin zamanı geldi. Multimetreyi alın ve mikrodalga fırınınızı açın. Muhtemelen montaj vidalarını ve etrafı saran mikrodalga kapağını çıkararak kabini açmanız gerekecektir. Buradan, genellikle kontrol panosunun bulunduğu mikrodalga fırının ön panelinin arkasına erişebilirsiniz.

Kontrol panosunu yerleştirdikten sonra, tüm kablolu bağlantıları bire bir aynı yeni bir kontrol panosuna dikkatlice aktarın. Ardından eski kontrol kartını çıkarın ve yenisini yerine monte edin. Bu, dokunmatik yüzey sinyal sorunlarınızı çözmelidir. Olmazsa, membran anahtarı da değiştirmeyi düşünün, çünkü membran anahtarlar belirli bir arıza olmasa bile aşınmaya eğilimlidir.

Mikrodalga Kontrolleri Duyarlı Değildir ?

Mikrodalga dokunmatik yüzeyiniz tamamen yanıt vermiyorsa, sorun gidermeye başlamanın zamanı gelmiştir. Birkaç çalışma düğmesi veya boş bir ekran gibi kısmi sinyaller, mikrodalga fırınınızla doğru şeyi sabitlemek için kılavuz noktanızdır. Ancak bir ipucu olmadan, kanıtları daha dikkatli toplamanız gerekecek.

Örneğin, bir multimetrenin ustaca kullanımıyla membran anahtarınızın işleyişi hakkında buton düğme bilgi toplayabilirsiniz. Basıldığında her bir düğmenin direncini test etmek için büyük olasılıkla membran anahtarın matris düzenine çevrimiçi bir referansa ihtiyacınız olacaktır.

Membran anahtarı multimetre testinde başarısız olursa, değiştirin ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğine bakın. Membran anahtarı iyiyse, dikkatinizi kontrol panosuna verin. Elektriği düzgün bir şekilde işleyip işlemediğini görmek için kontrol panosundaki multimetreyi deneyin. Kontrol panosu doğru direnci okumuyorsa veya ölü görünüyorsa, değiştirin.

Hem membran anahtarı hem de kontrol panosunu değiştirdiyseniz ve mikrodalga hala yanıt vermiyorsa, yeni bir mikrodalga fırının zamanı gelmiş olabilir.

Mikrodalga dokunmatik yüzey, cihazdaki en hassas bileşen olduğu için birçok kişi onarım konusunda gerginleşir. Ancak onarımı yapmak için hassas işlerle uğraşmanıza gerek yok, sadece doğru yedek parça montajına sahip olun. Evde yapabileceğiniz onarımları hakkında daha fazla bilgi için blogumuza göz atın ve web sitesini keşfetmekten çekinmeyin. Ve mikrodalga membran onarımlarında sınır çizerseniz, arkanızdayız. Deneyimli cihaz teknisyenlerimizden biriyle onarım planlamak için bizimle iletişime geçin. Ekibimiz mikrodalga fırınınızı gemi şekline döndürmekten memnuniyet duyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.