Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Mikrodalga Döner Tabla Dönmüyor ?

Mikrodalga Döner Tabla Dönmüyor ? Mikrodalga fırınınızın döner tablası dönmüyorsa sorun tepsinin altındaki silindir kılavuzunda olabilir. Yuvarlak cam tepsili bazı mikrodalga fırınlar, tepsinin üzerinde durduğu silindir kılavuzunu döndürmek için motor tahrikli bir kuplör kullanır. tepsiyi desteklemek ve döner kuplörü devreye sokmak için kullanılır.

Mikrodalga Fırın Tabağı Dönmüyor?

  • Mikrodalga dönmüyor ne yapmalıyım?
  • Mikrodalga fırın boş çalıştırılırsa ne olur?
  • Mikrodalga fırın tamir edilebilir mi?
  • Mikrodalga fırına metal kap konursa ne olur?

Mikrodalga Döner Tabla Dönmüyor ? Tepsiyi çıkarın ve ardından silindir kılavuzunu inceleyin. Çatlak veya hasar belirtileri için kuplöre ve ayrıca dış silindirlere güvenli bir şekilde geçip geçmediğini görmek için göbeği kontrol edin. Aşınma veya hasar belirtileri varsa değiştirilmelidir. Silindir kılavuzu normal görünüyorsa, kuplörde hasar olup olmadığını kontrol edin.

Mikrodalga Döner Tabla Dönmüyor ? Mikrodalga, mutfakta ve evde en kullanışlı cihazlardan biridir. Ancak ufak bir sorun bile başımıza geldiğinde mutfak rutinimizi aksatabilir ve mutfakta işimizi zorlaştırabilir. Bu tür sorunlardan biri mikrodalga döner tablanın dönmüyor olmasıdır. Döner tabla, mutfak gereçlerini ısıtmak için yerleştirdiğiniz yüzeydir. Yiyeceklerin eşit şekilde ısıtılabilmesi için hareket etmesi önemlidir. Mikrodalga döner tablanız dönmüyorsa, aşağıdaki nedenler ve çözümler yardımcı olabilir.

Dönmeyen Mikrodalga Döner Tablası

Döner tabla motoruyla ilgili sorun

SORUN: Mikrodalga döner tablanın dönmemesinin ilk ve en yaygın nedeni, döner tablanın motoruyla ilgili bir sorundur.

ÇÖZÜM: Bunu kontrol etmek için süreklilik için bir multimetre kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için verilen noktaları izleyin:

  • Mikrodalga kapağını açın ve cam tepsiyi ve destek halkasını çıkarın.
  • Mikrodalganın arka tarafındaki vidaları çıkarmak için bir tornavida kullanın.
  • Fişi sıkarak kablo demetini ayırın ve ardından alt paneli bir kenara koyun.
  • Şimdi terminalleri döner tabla motor kablolarından çıkarmak için bir tornavida kullanın.
  • Motorun terminallerini multimetrenin terminallerine bağlayın ve sürekliliği kontrol edin.
  • Süreklilik yoksa, motoru değiştirmeniz gerekebilir. Ancak sürekliliği varsa, başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Cam tepsi sürücü bağlantı sorunu

SORUN: Mikrodalga döner tablanın dönmemesinin bir başka yaygın nedeni de cam tepsi tahrik bağlantısı sorunudur. Kaplin kırılabilir veya sökülebilir. Fırınların ve mikrodalgaların çoğunda, motor tahrikli bir kuplör ve bir silindir kılavuzu ile çalışan yuvarlak bir cam döner tabla bulunur. Çoğu ünite, motor milinden kolayca ayrılabilen üç taraflı bir kuplöre sahiptir.

ÇÖZÜM: Tahrik kaplininde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmek için kaplini tahrik motoru milinden hafifçe çekip çıkarmanız gerekir. Hasar varsa, kaplini değiştirmeniz gerekebilir.

Cam tepsi desteği

SORUN: Mikrodalga fırınınızın döner tablası çalışmıyorsa, cam tepsi desteği kırılmış veya sıyrılmış olabilir.

ÇÖZÜM: Bunu kontrol etmek için, tepsi desteğinde herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmek için tahrik motoru milini yavaşça dışarı çekin. Hasarlı olduğu ortaya çıkarsa, değiştirmeniz gerekebilir.

Silindir kılavuzuyla ilgili sorun

SORUN: Makara kılavuzundaki sorun, mikrodalga döner tablanın dönmemesinin nedeni de olabilir. Bu kısım doğrudan cam tepsinin altında bulunur ve dönerken bu tepsinin yolda kalmasına yardımcı olur. Bu parça, döner tablayı döndürmek için kuplör ile birlikte çalışır.

ÇÖZÜM: Bunu kontrol etmek için cam tepsiyi çıkarın ve çatlak, hasar veya aşınma olup olmadığını kontrol edin. Eskimesi durumunda, değiştirmeniz gerekebilir.

Döner tabla hareketini durduran engel

SORUN: Mikrodalga döner tablasının dönmemesinin bir başka olası nedeni de yolda bir engel olabilir. Bazen belirli parçacıklar döner tablanın altına sıkışabilir ve bu da hareketinde bir tıkanıklığa neden olabilir.

ÇÖZÜM: Bunun için döner tablayı uygun şekilde temizlemeniz gerekebilir. Cam tepsiyi ve dairesel döner tabla kılavuzunu çıkarın. Her ikisini de sabunlu ılık suda yıkayın, böylece tıkanmaya neden olan her şey giderilebilir.

Mikrodalga fırının içindeki cam tabla dönmüyor

Döner Tabla Motoru

Motoru süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Döner tabla motorunun sürekliliği yoksa değiştirin.

Cam Tepsi Kaplini

Mikrodalga döner tablası dönmüyorsa, cam tepsi tahrik bağlantısı kırılabilir veya sıyrılabilir. Tahrik kaplininde hasar olup olmadığını kontrol etmek için kaplini yavaşça tahrik motoru milinden çekin.

Cam Tepsi Desteği

Mikrodalga döner tablası dönmüyorsa, cam tepsi desteği kırılabilir veya sıyrılabilir. Tepsi desteğinin hasar görüp görmediğini incelemek için desteği yavaşça tahrik motoru milinden çekin.

Kullanıcı Kontrol ve Ekran Kartı

Kullanıcı kontrolü ve ekran kartı arızalı olabilir. Bununla birlikte, döner tabla motorunun hatalı olma olasılığı daha yüksektir. İlk olarak, döner tabla motoruna gelen gücü test edin. Motora güç gelmiyorsa, kullanıcı kontrolü ve ekran kartı arızalı olabilir. Kullanıcı kontrol ve ekran kartı arızalıysa değiştirin.

Dokunmatik yüzey

Dokunmatik yüzey bozuk olabilir. Bununla birlikte, döner tabla motorunun hatalı olma olasılığı daha yüksektir. İlk önce döner tabla motorunu test edin. Motor arızalı değilse, dokunmatik yüzeyin arızalı olması mümkündür. Dokunmatik yüzeyin arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol panelindeki her bir düğmeye basmayı deneyin. Bazı düğmeler doğru yanıt verirken diğerleri yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzeyi değiştirin.

Kontrol Paneli

Dokunmatik yüzey ve kontrol paneli bozuk olabilir. Bununla birlikte, döner tabla motorunun hatalı olma olasılığı daha yüksektir. İlk önce döner tabla motorunu test edin. Motor arızalı değilse, dokunmatik yüzey ve kontrol paneli arızalı olabilir. Dokunmatik yüzey ve kontrol panelinin arızalı olup olmadığını belirlemek için, kontrol panelindeki her bir düğmeye basmayı deneyin. Bazı düğmeler doğru yanıt verirken diğerleri yanıt vermiyorsa, dokunmatik yüzeyi ve kontrol panelini değiştirin.

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol bozuk olabilir. Bununla birlikte, döner tabla motorunun hatalı olma olasılığı daha yüksektir. İlk olarak, döner tabla motoruna gelen gücü kontrol edin. Döner tabla motoruna güç gelmiyorsa, ana kontrol panosu arızalı olabilir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687