Mikrodalga Çalışmıyor ?

Mikrodalga Çalışmıyor ? Mikrodalganın neden ısıtmayı durdurduğunu ve nasıl düzeltileceğini anlamak için cihazın tasarımını anlamanız gerekir. Yiyecekleri ısıtan yüksek frekanslı radyasyon olan mikrodalgalar, bir magnetron tarafından üretilir. Odaya, sırayla bir mika levha veya plastik bir örtü ile kaplanabilen dikdörtgen bir dalga kılavuzu ile bağlanır.

Mikrodalga Fırın Çalışmıyor ?

 • Mikrodalga fırın sigortası neden atar?
 • Mikrodalga tamir edilir mi?
 • Mikrodalgayı ne bozar?
 • Mikrodalga boş çalışır mı?

Mikrodalga Çalışmıyor ? Güç kaynağı, bir diyot köprüsü ve bir kapasitörden oluşan bir çarpan tarafından desteklenen bir transformatör tarafından sağlanır. Sigorta, ekipmanı aşırı yüklenmelerden ve kısa devrelerden korur. Fan magnetronu soğutur ve sıcak havayı hazneye yönlendirir, bu da yemeğin ısınmasını hızlandırır.

Mikrodalga Isıtmıyor Neden?

Mikrodalga açılmazsa, arızanın nedeni aşağıdakiler olabilir:

 • İlk önce ağda bir elektrik akımı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunu yapmak için cihazı başka bir prize takmanız gerekir. Mikrodalga çalışıyorsa, arıza fiştedir. Fişin prizden uzaklaşıp uzaklaşmadığına da dikkat etmelisiniz. Fişin yerleşik bir sigortası varsa ve büyükse, prizden ayrılabilir.

 • Bir sonraki adım, güç kablosunun bütünlüğünü kontrol etmektir. Kırılmış olabilir. Kablo arızalıysa, değiştirilmesi gerekir.

 • Mikrodalganın açılmamasının bir başka nedeni de yüksek gerilim sigortasının atmış olmasıdır. Bu, ağdaki ani bir güç dalgalanması nedeniyle olmuş olabilir. Değiştirilmelidir.

 • Soğutma fanı çalışmıyorsa fırın da çalışmayacaktır. Havalandırma delikleri havayı engelliyorsa fan açılmayabilir. Bunları uzun, ince bir çubuk ve kullanışlı bir fırça ile kendiniz temizleyebilirsiniz. Bu eylemler olumlu bir sonuç vermezse, fan rölesi arızalıdır, usta bunu değiştirebilir.

 • Arızalı bir transformatör de mikrodalga fırının açılmamasına neden olur. Böyle bir arıza sadece bir usta tarafından onarılmalıdır.

 • Kontrol ünitesinin arızalanması, fırının açılamamasına neden olabilir. Sihirbaz, arızanın nedenini belirleyecektir. Sigorta atmış, hat kontakları oksitlenmiş, diyotlar kırılmış veya bir kondansatör şişmiş olabilir.

 • Kapıyı kilitleyen cihaz kırılırsa mikrodalga da açılmaz.

Mikrodalga Isıtmıyorsa Ne Yapmalı?

1. Hat sigortasıyla ilgili sorun

Mikrodalganın çalışmamasının ancak güce sahip olmasının ilk ve ana nedeni, hat sigortasıyla ilgili bir sorundur. Mikrodalga devresinden gerekenden fazla akım geçerse, hat sigortası atacaktır. Bunun ana neden olup olmadığını öğrenmek için süreklilik için bir multimetre kullanabilirsiniz. Süreklilik yoksa, değiştirmeniz gerekecektir. Ayrıca, ilk etapta sigortanın neden patladığını da bulmanız gerekecek. Bu konuda sigortayı veya başka herhangi bir parçayı değiştirmek isterseniz bir profesyonelle iletişime geçmeniz daha iyi olur.

2. Ana kontrol panosuyla ilgili sorun

Mikrodalganın çalışmamasının ancak güce sahip olmasının bir başka olası nedeni de ana kontrol panosundaki bir sorundur. Bazen ana kontrol panosu arızalı olabilir, ancak ana kontrol panosunu kontrol etmeden önce diğer tüm parçaları kontrol etmeniz gerekecektir. Mikrodalganın bağlantılarının, kablolarının ve diğer parçalarının iyi çalıştığından emin olduktan sonra, ancak o zaman ana kontrol panosunu kontrol etmelisiniz. Kart, önce erişerek ve ardından bir multimetre kullanılarak kontrol edilebilir. Arızalı olduğu ortaya çıkarsa, değiştirebilirsiniz.

3. Termal sigorta ile ilgili sorun

Mikrodalgada ortaya çıkabilecek bir diğer problem de termik sigorta ile ilgili problemdir. Termal sigorta, aşırı ısındığında cihaza giden gücü keser. Termik sigortanın atıp atmadığını öğrenmek istiyorsanız, bir multimetre kullanabilirsiniz. Süreklilik olmadığını fark ederseniz, değiştirmeniz gerekebilir. Ancak süreklilik varsa, başka bir olası neden veya neden olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.

Hat Sigortası

Mikrodalga devresinden çok fazla akım geçerse, hat sigortası atacaktır. Hat sigortası atarsa, mikrodalga çalışmayacaktır. Hat sigortasının arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Ek olarak, sigortanın atmasına neden olan sorunu araştırmalı ve çözmelisiniz.

Altta yatan sorunu çözmezseniz, yeni sigorta da atacaktır. (Dikkat: Mikrodalga fırın, binlerce volt elektriği depolayabilir. Mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile yüksek voltaj kapasitöründe. Elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, elektronik bileşenleri bir mikrodalgada değiştirmek son derece tehlikelidir. Hat sigortasını yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Ana Kontrol Panosu

Ana kontrol panosu arızalı olabilir. Ancak bu nadiren böyledir. Kontrol panoları genellikle yanlış teşhis edilir, daha yaygın olarak arızalı olan tüm parçaları kontrol edin. Diğer tüm bileşenlerin düzgün çalıştığını belirlediyseniz, ana kontrol kartını değiştirin. (Dikkat: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile binlerce volt elektrik depolayabilir. Elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle, yeniden doldurulması son derece tehlikelidir. elektronik bileşenleri bir mikrodalgada asın. Ana kontrol panosunu yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Termik Sigorta

Mikrodalga aşırı ısınırsa termal sigorta mikrodalgaya giden gücü keser. Termal sigortanın atıp atmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Sigortanın sürekliliği yoksa değiştirin. Termik sigorta sıfırlanamaz, sigorta atmışsa değiştirilmesi gerekir. (Dikkat: Mikrodalga fırın, yüksek voltaj kapasitöründe, mikrodalga fırının fişi çekildikten sonra bile binlerce volt elektrik depolayabilir. Elektrik çarpması potansiyeli nedeniyle aşırı derecede dayanıklıdır. Bir mikrodalgadaki elektronik bileşenleri değiştirmek tehlikelidir. Termal sigortayı yalnızca lisanslı bir teknisyen değiştirmelidir.)

Termoprotektör

Mikrodalga aşırı ısınırsa, termoprotektör mikrodalgaya giden voltajı kesmek için devreye girer. Termoprotektörün arızalı olup olmadığını belirlemek için, sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Termo koruyucu sürekliliğe sahip değilse ve sıfırlanamıyorsa, değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi