• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Mikrodalga Ampulü Çalışmıyor ? Hepinizin bildiği gibi bir mikrodalga, her gün kullandığımız ve günde birkaç kez etkilediğimiz bir mutfak aletidir. Cihaz sadece yiyecek ve sıvıları ısıtmak için değil aynı zamanda yemek pişirmek, fırınlamak ve ızgara yapmak vb. için de kullanılır.

Mikrodalga Ampulü Yanmıyor ?

  • Fırın lambası neden yanmaz?
  • Mikrodalga fırın hangi ışın türü?
  • Mikrodalga içindeki kağıt ne işe yarar?
  • Mikrodalga P100 ne demek?

Mikrodalga Ampulü Çalışmıyor ? Mikrodalgalar çeşitli boyut ve modellerde gelir ancak temel parçalar ve özellikler aynı kalır. Dünyadaki her mikrodalga fırının ortak özelliği, kapıyı açtığınızda yanan bir ampuldür. Ama ya mikrodalga ampulünün çalışmaması sorunuyla karşılaşırsanız? Aşağıdakiler, böyle bir durum için olası nedenlerden bazıları ve bazı çözümlerdir.

Mikrodalga Işığı Neden Yanmaz ?

Ampul yanmış olabilir

Mikrodalga Ampulü Çalışmıyor ? Mikrodalga ampulün çalışmamasının en yaygın nedenlerinden biri, ampulün yanmış olmasıdır. Sorunun bu olup olmadığını kontrol etmek ve çözmek için önce mikrodalganın fişini çekmeniz ve ardından mikrodalganın gücünü kesici noktasından kapatmanız gerekir. Havalandırmayı bulmak için mikrodalganızı kontrol edin ve vidaları sökerek panelini çıkarın. Halojen ışığın bulunduğu kutuyu bulun ve kapağını çıkarın. Ampulü sökün ve çıkarın ve yenisini takın.

Ana kontrol panosuyla ilgili sorun

Mikrodalganızın ampulünün çalışmamasının bir başka nedeni de ana kontrol panosunda bir sorun olabilir. Ana kontrol panosunu kontrol etmeye devam etmeden önce ampulün, kabloların ve soketlerin vs. düzgün çalıştığından emin olun. Şimdi bir multimetre kullanarak kontrol panosunu test edin. Bu, ana kontrol panosunun ampulün soketine doğru voltajı gönderip göndermediğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Değilse, yenisiyle değiştirmeniz gerekebilir ve bu yalnızca deneyimli bir profesyonel veya teknisyen tarafından yapılmalıdır.

Mikrodalga Fırının İçindeki Işık Çalışmıyor

Işık soketi ile ilgili sorun

Mikrodalga ampulünün çalışmamasının bir başka nedeni de ışık soketinde bir sorun olabilir. Ancak elektrik prizini kontrol etmeden veya değiştirmeden önce, ampulü yukarıda verilen yöntemle değiştirmeniz gerekecektir. Ancak ışık hala çalışmıyorsa, soketin sürekliliğini kontrol etmek veya test etmek için bir multimetreye ihtiyacınız olacaktır. Işık soketi herhangi bir süreklilik göstermiyorsa, bu durumda değiştirmeniz veya bir profesyonel tarafından değiştirilmesini sağlamanız gerekebilir.

Artık mikrodalga ampulünün çalışmamasının 3 ana nedenini bildiğinize göre, ana sorunu kolayca tespit edebilir ve yukarıda verilen yöntemlerle kendiniz çözebilirsiniz. Ancak deneyimsizseniz veya sorunu kendi başınıza çözme konusunda kendinize güvenmiyorsanız, bir profesyonel çağırmaktan çekinmemelisiniz.

Mikrodalganızdaki Ampulü Nasıl Değiştirilir?

Mikrodalga ampulün çalışmamasının en yaygın nedenlerinden biri, ampulün yanmış olmasıdır. Sorunun bu olup olmadığını kontrol etmek ve çözmek için önce mikrodalganın fişini çekmeniz ve ardından mikrodalganın gücünü kesici noktasından kapatmanız gerekir. Havalandırmayı bulmak için mikrodalganızı kontrol edin ve vidaları sökerek panelini çıkarın. Halojen ışığın bulunduğu kutuyu bulun ve kapağını çıkarın. Ampulü sökün ve çıkarın ve yenisini takın.

Ana Kontrol Panosu

Kumandayı değiştirmeden önce ampulleri, soketleri ve kabloları kontrol edin. Bu parçalar düzgün çalışıyorsa, ampul soketine doğru voltajı gönderip göndermediğini belirlemek için kontrol panosunu bir multimetre ile test edin. Kontrol panosu ampul soketine yeterli voltaj göndermiyorsa, kontrol kartını değiştirin.

Işık Soketi

Işık soketini değiştirmeden önce ampulü değiştirin. Ampulü değiştirirseniz ve ışık hala çalışmazsa, bir multimetre kullanarak ışık soketini süreklilik açısından test edin. Işık soketinde süreklilik yoksa değiştirin.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara