Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Midea Buzdolabı Sorun Giderme

Midea Buzdolabı Sorun Giderme Aşağıdaki tablo, buzdolabı arızalarının en yaygın nedenleri ve nasıl tespit edilebilecekleri hakkında bir fikir verir, ancak sorunu kendi başınıza çözmenin garanti kaybına neden olduğunu unutmayın.

Midea Buzdolabı Sorunu ve Çözümler

Arıza Çözüm
Kompresör neredeyse sürekli çalışmasına rağmen, bir veya daha fazla bölmedeki sıcaklık yüksektir. Soğutucu sızıntısı var.
Tıkalı kılcal hat.
Kapı contalarının sıkılığının ihlali.
Tıkalı filtre kurutucu.
Kompresör:

  • çalışmıyor;
  • hemen açılır ve kapanır.
Kompresör arızası.
Başlangıç ​​rölesinin bozulması.
Bir veya daha fazla bölmedeki sıcaklık:

  • oda;
  • arttı, kompresör nadiren açılıyor;
  • çok düşük, kompresör neredeyse sürekli çalışıyor.
Hatalı termostat.
Buzdolabının veya dondurucunun dibinde su (bazen buzlu). Buzdolabının altındaki olası su birikintileri. Drenaj tıkanması.
No Frost buzdolabının dondurucusunun bozulması için özel nedenler (No Frost)
Dondurucuda don belirdi. Buz çözme sisteminin elemanlarından birinin arızası: sensör, termik röle veya ısıtma elemanı.
Bölmede artan sıcaklık. Fanda buz oluşması nedeniyle kırılma veya durma.

Midea buzdolabınızın soğumadığını fark ederseniz, aşağıdakilere bir göz atın:

1. Evaporatör Fan Motorunu Kontrol Edin
Evaporatör fanının motorunun arızalı olup olmadığını anlamak için dondurucunun kapısını açınız ve kapı şalterine basarak devreye alınız. Kapıyı açtığınızda evaporatör fan motoru çalışmayı durdurur. Ancak düğmeye bastığınızda motor tekrar çalışmaya başlar.

Ancak kapı anahtarına basmak fan motorunu tekrar çalıştırmazsa, motor arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir. Evaporatör fanı, soğuk havayı evaporatör veya soğutma serpantinlerinden geçirdikten sonra dondurucuda dolaştırır. Fanın motoru arızalı ise fan çalışmaz ve dondurucu donmaz.

2. Başlat Rölesini Kontrol Edin
Başlatma rölesi, dondurucunun veya buzdolabı dondurucusunun kompresörüne güç sağlamak için başlatma sargısı ile birleşir. Başlatma rölesi arızalıysa, kompresör çalışmayı zor bulacaktır veya hiç çalışmayabilir.

Sürekliliği kontrol etmek için başlatma ve çalıştırma terminal soketleri arasına bir multimetre bağlayarak başlatma rölesini test edin. Süreklilik yoksa, başlatma rölesini değiştirin. Ayrıca röleden yanık kokusu geliyorsa değiştiriniz.3.

3.Kondenser Bobinlerini Kontrol Edin
Midea Buzdolabı Sorun Giderme Kirli kondenser serpantinleri, üniteden ısıyı etkin bir şekilde dağıtamaz. Bu, soğutucudan gelen ısının dondurucuya gideceği ve ünitenin soğumasını veya donmasını zorlaştıracağı anlamına gelir.

Bobinlerin temizlenmesi kolaydır ve yılda bir veya iki kez düzenli olarak yapılmalıdır. Temizlemek için bir vakumlu fırça başlığı kullanın ve kalan tozu yumuşak bir bezle silin. Gerekirse, ılık su ve yumuşak sabun karışımına batırılmış yumuşak bir bezle yapışkan kiri veya kiri temizleyin.

4. Evaporatör Bobinlerini Kontrol Edin
Soğutma serpantinleri buzla donarsa evaporatör fanının üzerlerine çektiği havayı soğutamazlar. Sonuç olarak, dondurucu içinde soğuk hava olmayacak ve donmayacaktır.

Evaporatör bobinlerini incelemek için dondurucunun iç arka panelini açın. Üzerlerindeki buz miktarı, çözülmesinin ne kadar süreceğini size söyleyecektir. Buzu eritmek için saç kurutma makinesi kullanabilir veya dondurucuyu manuel olarak çözebilirsiniz.

Ancak, hangi bileşenlerin arızalı olduğunu görmek için dondurucunun buz çözme sistemini kontrol edin. Bunun nedeni, bobinlerde buz birikmesinin normal olmamasıdır; buz çözme ısıtıcısı, çok soğuduklarında onları ısıtmalıdır.

Bir multimetre kullanarak buz çözme ısıtıcısının sürekliliğini test edin. Süreklilik yoksa ısıtıcıyı değiştirin. Ancak defrost termostatı arızalı ise bataryaların soğuk olduğunu algılayamayacaktır. Dolayısıyla ısıtıcının açılmasına ve onları ısıtmasına izin veremez. Bu nedenle termostatı da kontrol edin.

Son olarak, buz çözme zamanlayıcısının işlevselliğini test edin. Otomatik olarak buz çözme döngüsüne geçmelidir. Isıtıcının açıldığını duyana kadar saat yönünün tersine çevirmek için bir tornavida kullanın. Bu size zamanlayıcının arızalı olduğunu söyler; çalışmaya başlamadan önce manuel olarak çevirmeniz gerekmez. Değiştirin.

5. Sıcaklık Kontrol Termostatını Kontrol Edin
Kondenser fanı ve evaporatör fanının motorları, kompresör ile birlikte termostat tarafından kendilerine yönlendirilen voltaja sahiptir. Termostat arızalıysa dondurucunun bu parçaları çalışamaz ve onlara voltaj yönlendiremez. Sonuç olarak, soğutucu çalışmayacak ve dondurucu soğumayacak veya donmayacaktır.

Termostatı en düşük sıcaklık ayarından en yüksek sıcaklık ayarına getirin ve sesli bir tıklama duymak için bekleyin. Klik sesini duyarsanız, termostat muhtemelen arızalı değildir. Ancak termostattan tıklamayı duymuyorsanız, sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre ile test edin. Süreklilik bulamazsanız termostatı değiştirin.

6. Kondenser Fan Motorunu Kontrol Edin
Kondenser fanının motoru arızalıysa, soğuyabileceği halde dondurucunun donmaması mümkündür. Fanın kanatlarını elinizle döndürmeyi deneyin. Bıçaklar sertse, motorun yatakları aşınmıştır, bu nedenle motor değiştirilmelidir.

Ancak fanın kanatları sert değilse ve herhangi bir harici nesne tarafından engellenmiyorsa, sürekliliği kontrol etmek için motoru bir multimetre kullanarak test edin. Süreklilik yoksa fan motorunu değiştirin.

Ana kontrol panosu, kullanıcı kontrol ve gösterge panosu veya kompresör arızalı olabileceğini de ekleyelim. Bu, dondurucuda donma sorunu olmamasına neden olabilir. Ancak, onları kontrol etmeden emin olamazsınız.

Ancak bu parçalara yanlış tanı koymaktan kaçınmak için parçalarda sorun gidermesi ve sorunu çözmesi için kalifiye bir buzdolabı teknisyeni ile iletişime geçin.

Midea Buzdolabı Sorun Giderme Nadir durumlarda, dondurucunun kapalı sisteminde bir sızıntı meydana gelebilir. Bu sızıntı, dondurucunun donmamasına neden olabilir. Bir sızıntı olduğundan şüpheleniyorsanız, bunu kesin olarak belirlemenize ve size buna göre tavsiyede bulunmanıza yardımcı olacak kalifiye teknisyenlerimiz bulunmaktadır.

Önemli Not: Dondurucunun kapağını çok sık açmadığınızdan veya çok uzun süre açık bırakmadığınızdan emin olun. Bunu yapmak, dondurucudaki soğuk havanın kaçmasına ve dışarıdaki sıcak havanın girmesine izin vererek dondurucunun soğutma kapasitesini azaltır.

Ek olarak, kapı contası gevşek veya zayıf olabilir. Sıkıca kapanıp kapanmadığını kontrol edin ve artık iyi sızdırmaz olduğundan şüpheleniyorsanız değiştirin. Ayrıca kirliyse iyice temizleyin. Kirli bir kapı contası, sıcak havanın içeri sızmasına ve zamanla dondurucunun donma kabiliyetini tehlikeye atmasına neden olur.

Midea dondurucunuz donmuyorsa, test etmeden veya herhangi bir parçasını sabitlemeden önce dondurucunun fişini çekmeyi unutmayın. Duvar prizine ulaşamıyorsanız, devre kesiciyi kapatın. Bunu yapmak sizi elektrik çarpmasından koruyacaktır.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687