Merkezi Klima (VRF) Gürültülü Çalışıyor ?

Merkezi Klima (VRF) Gürültülü Çalışıyor ? Kontrol sistemi ise karmaşık bir yapıya sahiptir ve kablolarla veya kablosuz teknolojileri kullanarak birbirine bağlanan çeşitli kontrol cihazlarını birleştirir. Kural olarak, bir VRF sistemi, bireysel iç üniteler için bir merkezi kontrolör ve kontrol cihazları ile donatılmıştır .

Merkezi Klima (VRF) Neden Sesli Çalışır ?

  • Klima çalışırken neden ses çıkarır?
  • VRF klima sistemi nasıl çalışır?
  • VRF ne ile çalışır?
  • VRF VRV sistemleri nedir?

Merkezi Klima (VRF) Gürültülü Çalışıyor ? Ev ısıtma ve klima üniteniz ya “bölünmüş sistem” ya da “paket ünite” olacaktır. Bölünmüş sistem donanımları bir parça vardır içeride tavan arasında bir dolaba veya yukarı yüklü evin. Bu hava işleyicisi. Ayrıca, yoğuşma ünitesi adı verilen dışarıda oturan bir ekipman parçası da vardır . Sistem bir bölünmüş iki parça (hava işleme ve yoğunlaşma birimi), bu nedenle adı bölme sistemine.

Klima Gürültülü Çalışma Sebepleri

Merkezi Klima (VRF) Gürültülü Çalışıyor ? Bölünmüş bir sisteminiz yoksa ve tüm ekipmanlar tek bir gövdede bir aradaysa buna paket ünite denir. Beklenmeyen bir klima gürültüsü genellikle bir sorunun işaretidir. Soru, bunun küçük bir sorun mu, büyük bir sorun mu yoksa sadece klimanızın eskidiğinin bir işareti mi olduğudur. Bir gürültünün ne anlama gelebileceğini bilseniz bile , farklı sorunlar genellikle aynı tür gürültüye neden olabilir, bu nedenle sorunun tam olarak ne olduğunu anlamak bir klima uzmanı gerektirebilir.

Tıslama veya Islık Çalma

Merkezi Klima (VRF) Gürültülü Çalışıyor ? Durmadan önce sadece birkaç saniye süren tıslama sesi hiç sorun olmayabilir. Örneğin, genleşme valfinizdeki soğutucu gazın sesi olabilir. Ancak sürekli bir tıslama veya ıslık sesi, bir soğutucu sızıntısının işareti olabilir. Soğutucu hatlarınızda veya dahili valfinizde bir soğutucu sızıntısı olabilir. Sızdıran soğutucu hatları da köpüren bir ses çıkarabilir. Sızdıran iç valfler kontrol edilmezse kötüleşecek ve tıslama sesi yoğunlaşacaktır. Serin kalmak ve sızıntının kötüleşmesini önlemek istiyorsanız, bir sızıntı araştırılmalı ve mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir.

Merkezi Klima Santrali Gürültülü Çalışması

Sızıntıdan şüpheleniyorsanız klimayı kapalı tutun. Klimalarda kullanılan soğutucu gaz olan Freon’u solumak sağlığınız için tehlikeli olabilir. Tıslama ayrıca hava kompresörünüzün içindeki basıncın çok yüksek olduğunun bir göstergesi olabilir. Bazı durumlarda, tıslama yoğunlaşarak tiz bir çığlık sesine dönüşebilir. Kompresörden tıslama, ıslık veya çığlık sesleri duyarsanız, klimayı hemen kapatın. Klima teknisyeniniz görene kadar kapalı bırakın.

Vızıltı Sesi

Klimanız çalışırken evinizin içinde vızıltı sesi duymayabilirsiniz, ancak dış mekanda bulunan klima ünitesinin yanından geçerken fark edebilirsiniz. Vızıltı, birkaç klima bileşeninden birinde bir sorun olduğunu gösterebilir: kondenser fan motorunuz, kontaktör röle anahtarınız veya devre kesicileriniz, bunlardan birkaçı. Ancak kesin olan bir şey var: vızıldayan ses, elektrikle ilgili bir sorununuz olduğu anlamına gelir. Vızıltı, elektrik devreler arasında atladığında olan şeydir.

Klima ünitelerinde, ünite yaşlandıkça bu olma eğilimindedir. Evinizin içinden klima düzgün çalışıyor gibi görünse bile elektrik sorunu yaşayabilirsiniz. Eviniz normal şekilde soğuyor diye bunu görmezden gelmek tehlikeli olabilir. ve kesinlikle daha sonra daha pahalı onarımlar gerektiren daha büyük hasarlara yol açabilir. klimaların 2006 ve 2010 yılları arasında yılda ortalama 2500 yangından sorumlu olduğunu söylüyor. Bu yangınlar genellikle elektrik sorunlarından kaynaklanmaktadır. Dış ünitenizden vızıltı geldiğini fark ettiyseniz, risk almayın. Klimayı kapatın ve klima servisinizi arayın.

Metalik Sesler

Metal üzerine metal taşlama sesi, herhangi bir mekanik nesnede nadiren iyi bir işarettir. Aracınızın frenleri o sesi çıkardıysa, hemen bir tamirciye götürürdünüz. Aynı şekilde, metalik bir taşlama sesi de bir klimada ciddi bir iş olabilir. Bu tür taşlama seslerinin en yaygın iki nedeni kompresör sorunları ve gevşek veya hasarlı kayışlardır. Kompresörlerde taşlama sesi, soğutucu gazını sıkıştıran pistonlardan kaynaklanır.

Kompresör aşındığında bu sesi çıkarırlar, bu da kompresörün tamamen değiştirilmesi gerekebileceği anlamına gelir ve bazen bu, tüm klima ünitenizi değiştirme zamanının geldiği anlamına gelir. Öte yandan, bir üfleyici fan kayışı gevşediğinde, kayış klima kabini içindeki diğer bileşenlere sürtündüğü için bir gıcırdama sesi çıkarır. Bunun bir AC teknisyeni tarafından düzeltilmesi gerekecek olsa da, iyi haber şu ki, nispeten küçük bir onarım.

Ancak, kayışı tamir ettirmeden klimayı çalıştırmaya devam ederseniz, gevşek kayış diğer klima parçalarıyla temas etmeye devam ederek, potansiyel olarak onlara da zarar vereceğinden çok daha büyük hasara neden olabilir. Her iki durumda da, bir taşlama gürültüsü bekleyebilecek türden bir gürültü değildir. En iyi seçeneğiniz, kontrol edip tamir ettirene kadar üniteyi kapatmaktır.

Böylece klimanıza daha fazla zarar vermemiş olursunuz. Klimanız en önemli ev aletlerinizden biridir ve iyi bir gevşek kayış diğer klima parçalarıyla temas etmeye devam ettiği ve potansiyel olarak onlara da zarar verdiği için çok daha büyük hasara neden olabilir. Her iki durumda da, bir taşlama gürültüsü bekleyebilecek türden bir gürültü değildir. En iyi seçeneğiniz, kontrol edip tamir ettirene kadar üniteyi kapatmaktır. Böylece klimanıza daha fazla zarar vermemiş olursunuz.

Klimanız en önemli ev aletlerinizden biridir ve iyi bir gevşek kayış diğer klima parçalarıyla temas etmeye devam ettiği ve potansiyel olarak onlara da zarar verdiği için çok daha büyük hasara neden olabilir. Her iki durumda da, bir taşlama gürültüsü bekleyebilecek türden bir gürültü değildir. En iyi seçeneğiniz, kontrol edip tamir ettirene kadar üniteyi kapatmaktır. Böylece klimanıza daha fazla zarar vermemiş olursunuz. Klimanız en önemli ev aletlerinizden biridir ve iyi bir klima servisi , klimanızı en iyi durumda tutmanın hayati bir parçasıdır. Alışılmadık seslerin bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi, evinizin hava kalitesini ve ailenizin güvenliğini ve sizin rahatınızı korur. Bu seslerden birini duyarsanız, bir klima teknisyeni ile iletişime geçmek için beklemeyin.

Klima Sesli Çalışıyorsa Yapılması Gerekenler

Kondenser Fan Motoru

Kondenser fan motoru, zamanla aşınabilen yataklara sahiptir. Yataklar aşındığında yüksek ses çıkarırlar. Yatakları kontrol etmek için, kondenser fan motorunu elle döndürmeyi deneyin. Motor düzgün bir şekilde dönmüyorsa değiştirin.

Fan Kanadı

Kondenser fan motorundaki fan kanadı bozuk veya gevşek olabilir. Fan kanadını kontrol etmek için fan motoru milini kıpırdatın. Motor mili gevşekse, ayar vidasını sıkın veya değiştirin. Kondenser fan motoru hala ses çıkarıyorsa, fan kanadını değiştirin.

Kontaktör

Fırın kontrol panosu kontaktöre bir düşük voltaj sinyali gönderir. Kontaktör, kontrol kartından sinyal aldığında devreyi kapatarak, kondenser ünitesi bileşenlerine voltaj gönderir. Kontaktör arızalıysa, yoğuşturma ünitesine voltaj sağlamayacaktır. Ayrıca kontaktör arızalı olduğunda ses çıkaracaktır. Yoğunlaştırma ünitesi ses çıkarıyorsa ancak soğutmuyorsa, kontaktör muhtemelen arızalanmıştır. Kontaktörün arızalı olup olmadığını belirlemek için bir çoklu kontaktörü süreklilik açısından test etmek için ölçün. Kontaktörde süreklilik yoksa değiştirin.

Kompresör (Motor)

Kompresör, soğutucuyu merkezi klima ünitesi üzerinden pompalar. Kompresör yıprandığında normalden daha fazla gürültü üretir. Bu olduğunda, kompresörü değiştirmek gerekli değildir – kompresörler gürültü yaptıktan sonra genellikle yıllarca dayanır. Bununla birlikte, yeni bir kompresöre sahip olmayı tercih ederseniz, bunun yerine lisanslı bir profesyonele sahip olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi